"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego powalczy o Złotego Lwa w Konkursie Głównym MFF w Wenecji
Film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" znalazł się w Konkursie Głównym 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (MFF) w Wenecji. Powalczy o Złotego Lwa z 20 innymi produkcjami z całego świata.
"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego w Konkursie Głównym MFF w Wenecji
Film "Oficer i szpieg" (oryg. "J'accuse") Romana Polańskiego znalazł się wśród 21 produkcji, które mają szansę na statuetkę Złotego Lwa podczas tegorocznego MFF w Wenecji. Powalczy m.in. z "Ad Astra" Jamesa Graya z Bradem Pittem, "Jokerem" Todda Phillipsa i "The Laundromat" Stevena Soderbergha z Meryl Streep, Antonio Banderasem i Garym Oldmanem.
Thriller "Oficer i szpieg" opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu, Georges Picquart, odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały sfałszowane. Wbrew swoim przełożonym postanawia ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale też wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.
"Oficer i szpieg" jest adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa. To jednocześnie najdroższa produkcja tego roku we Francji - jej budżet wynosi 25 mln euro. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin i Louis Garrel. Zagrają też Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud, czyli czołówka francuskich aktorów. Za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman, który od czasu "Pianisty" stale współpracuje z Polańskim.
ZOBACZ TEŻ: 83-letni Polański o żonie: "Mamy profesjonalny związek. Ciężko jest być mężem takiej gwiazdy!"
Polański za film o historii Dreyfusa chciał się zabrać od dawna. Potraktował go jako historię szpiegowską. - W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę - powiedział, cytowany w komunikacie.
MFF w Wenecji - lista filmów Konkursu Głównego:
- "The Truth", reż. Hirokazu Koreeda
- "The Perfect Candidate", reż. Haifaa Al-Mansour
- "About Endlessness", reż. Roy Andersson
- "Wasp Network", reż. Olivier Assayas
- "Marriage Story", reż. Noah Baumbach
- "Guest of Honor", reż. Atom Egoyan
- "Ad Astra", reż. James Gray
- "A Herdade", reż. Tiago Guedes
- "Gloria Mundi", reż. Robert Guediguian
- "Waiting For The Barbarians", reż. Ciro Guerra
- "Ema", reż. Pablo Larraín
- "Saturday Fiction", reż. Lou Ye
- "Martin Eden", reż. Pietro Marcello
- "La Mafia non è più quella di Una Volta", reż. Franco Maresco
- "The Painted Bird", reż. Vaclav Marhoul
- "The Mayor of Rione Sanità", reż. Mario Martone
- "Babyteeth", reż. Shannon Murphy
- "Joker", reż. Todd Phillips
- "Oficer i szpieg", reż. Roman Polański
- "The Laundromat", reż. Steven Soderbergh
Polskie produkcje na MFF w Wenecji
Na festiwalu w Wenecji szansę na nagrodę Europa Cinemas Label będzie mieć "Boże Ciało" Jana Komasy. Produkcja ta znalazła się na liście 12 filmów w konkursie Giornate degli Autori. Z kolei do konkursu Orizzonti nominowana została włosko-polska produkcja "Sole".
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 7 września. To będzie 76. edycja imprezy. Premiera filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" 27 grudnia.