Trwa ładowanie...

Ok.100 produkcji na Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"

Share
Ok.100 produkcji na Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"Źródło: Robert Pałka/Fotos-Art
d15l6qr

Ponad 100 filmów składa się na program 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!". Produkcje z całego świata będzie można zobaczyć w poznańskich kinach od 30 listopada. Większość filmów pokazywana jest w Polsce po raz pierwszy.

Festiwal "Ale Kino!" potrwa osiem dni. W tym czasie widzowie obejrzą 117 seansów, które pokazane zostaną w dwóch kinach oraz na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i w Centrum Sztuki Dziecka. Poza europejskimi obrazami na festiwalu "Ale Kino!" zaprezentowana zostanie kinematografia m.in. z USA, Kanady, Indii, Gruzji oraz Kuby i Filipin.

"Pokazujemy najnowsze produkcje dla dzieci i młodzieży, które w większości nie były dotąd wyświetlane na polskich ekranach. Filmy są podzielone na kategorie wiekowe, bo to festiwal zarówno dla małych dzieci, jak i młodych ludzi" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor "Ale Kino!" Jerzy Moszkowicz.

Na festiwal zgłoszono 250 pełnometrażowych produkcji i 400 filmów krótkometrażowych. Selekcję przeszło 110 obrazów, z których 77 weźmie udział w konkursie o Złote Koziołki. Nagroda jest przyznawana przez międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. nominowany do Oscara kanadyjski reżyser Philippe Falardeau i operator oraz współtwórca projektu Polska Światłoczuła Arthur Reinhart. Filmy rywalizują również o nagrody Marciny i Marcinki, które przyzna jury złożone z dzieci i młodzieży.

d15l6qr

Jak zapowiedziała selekcjonerka filmów pełnometrażowych Marta Grzesiuk publiczność zobaczy w konkursie filmy z całego świata. "Poza konkursem pokażemy nominowaną do Oscara kubańską produkcję +Sprawowanie+ o relacjach nauczycielki i sprawiającego problemy chłopca oraz gruzińską +Wyspę kukurydzy+ o dojrzewaniu na targanym wojnami pograniczu" - opowiadała.

Selekcjonerka filmów krótkometrażowych Marta Jodko przekazała, że cztery zgłoszone na "Ale Kino" animacje są na liście prawdopodobnych kandydatów do Oscara. "Tematyka filmów jest bardzo zróżnicowana - od lżejszych produkcji dla najmłodszych, po takie, które pokazują problemy młodzieży" - dodała Jodko.

Podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda specjalna - Platynowy Koziołek. Otrzyma ją reżyser cyklu filmów o Panu Kleksie - Krzysztof Gradowski. Podczas "Ale Kino" świętowane będzie 30-lecie wejścia na ekrany pierwszej części cyklu - Akademii Pana Kleksa.

Pozakonkursowe produkcje podzielono na siedem sekcji: Panoramę dzieci, Panoramę młodych, Ale Kino! Dla najmłodszego widza, Ale Kino! Z dreszczykiem, Ale Kino! Z Piłką, Ludzie dla Ludzi oraz Impuls.

d15l6qr

I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 roku, a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

d15l6qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15l6qr