ycipk-14nd1u

"Okja": zbliża się premiera filmu, o którym było bardzo głośno w Cannes

28 czerwca na platformie Netflix odbędzie się premiera filmu "Okja", który walczył o Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu w Cannes. To rzadka sytuacja, kiedy widzowie mogą zobaczyć film zaledwie miesiąc po zakończeniu imprezy. Większość konkursowych produkcji z Cannes trafia na ekrany kilka miesięcy, a nawet rok po zakończeniu imprezy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Okja": zbliża się premiera filmu, o którym było bardzo głośno w Cannes
(Materiały prasowe)
ycipk-14nd1u

"Okja" - dramat przygodowy południowokoreańskiego Joon-ho Bonga z rolami Tildy Swinton, Paula Dano i Jake'a Gyllenhaala, opowiadający o dziewczynce broniącej tytułowego stwora Okję przez zakusami międzynarodowej korporacji - był jednym z najbardziej oczekiwanych i zarazem kontrowersyjnych filmów tegorocznego festiwalu. Z dwóch powodów.

Cannes vs Netflix

"Okja" to jedna z dwóch produkcji amerykańskiej platformy streamingowej Netflix, które zostały dopuszczone do konkursu głównego Festiwalu w Cannes. Druga to "The Meyerowitz Stories" Noah Baumbacha.

ycipk-14nd1u

Francuscy dystrybutorzy filmowi zaprotestowali przeciw udziałowi tych filmów w konkursie, wskazując, że z uwagi na politykę Netflixa nie trafią one w tym kraju do dystrybucji kinowej. Amerykańska platforma nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie, bo wiązałoby się ono ze znacznym opóźnieniem premiery obu produkcji. Organizatorzy festiwalu zapowiedzieli już, że od przyszłego roku o Złotą Palmę powalczą tylko filmy, które później będą mogły bez przeszkód trafić na wielki ekran.

Do sporu włączył się szef tegorocznego jury Pedro Almodovar. Hiszpański reżyser powiedział, że "nie potrafi sobie wyobrazić, by Złotą Palmę lub jakąkolwiek inną nagrodę przyznano jakiemuś filmowi, a potem tego filmu nie można było zobaczyć w kinie". Jego oświadczenie wywołało spekulacje, że już na starcie właściwie przekreślił szanse produkcji Netflixa na nagrodę.

Film wybuczany 15 minut po pokazie

Spór o dystrybucję nie był jedyną kwestią, która sprawiła, że było głośno o tym filmie. Pechowy okazał się pierwszy pokaz filmu, przerwany po kilku minutach seansu, ze względu na problemy techiczne. Po krzykach i gwizdach widowni "Okję" zaczęto wyświetlać od początku.

ycipk-14nd1u

Świetne recenzje

Mimo że "Okja" w Cannes nie otrzymała żadnej znaczącej nagrody, zebrała bardzo dobre recenzje. Dziennikarze porównwali go do "E.T". Nie brakowało głosów, że film powinien mieć kinową dystrybucję, bo zasługuje na pokazy na największych ekranach.

O czym jest ten film?

ycipk-14nd1u

"Okja" opowiada o dziewczynce imieniem Mija (Seo Hyun An), która zaprzyjaźnia się z tytułowym potworem. Zrobi ona wszystko, by jej przyjaciel nie trafił w ręce międzynarodowej korporacji. Dziewczynka tym samym pozna okrutny świat wypełniony eksperymentami genetycznymi, globalizacją i eko-terroryzmem.

W "Okja" grają Jake Gyllenhaal, Tilda Swinton, Giancarlo Esposito, Paul Dano, Steven Yeun i Lily Collins.

Za reżyserię odpowiada Bong Joon-ho. Premierę na platformie Netflix wyznaczono na * 28 czerwca.*

ycipk-14nd1u
Materiały prasowe
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14nd1u

ycipk-14nd1u
ycipk-14nd1u