Trwa ładowanie...
d2xevz6
d2xevz6

83. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów - za nami. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się film *Toma Hoopera "Jak zostać królem", który, co prawda, otrzymał statuetki w zaledwie 4 kategoriach (na 12 nominacji), ale za to tych najważniejszych.*

Film o królu Jerzym VI, który zmuszony został zasiąść na tronie, choć nie był do tego przygotowany, a ponadto miał problemy z wysławianiem się, otrzymał statuetki w kategoriach "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" oraz "Najlepszy scenariusz". Dwa z czterech przyznanych filmowi Oscarów trafnie wytypowali nasi czytelnicy, którzy, podobnie jak Akademia, przyznali Colinowi Firthowi Oscara za najlepszą kreację pierwszoplanową oraz Tomowi Hooperowi - za reżyserię cieszącego się ogromną sympatią polskich widzów komediodramatu o angielskim królu.
Również czterema figurkami nagiego, złotego rycerza uhonorowana została "Incepcja" Christophera Nolana, która zwyciężyła w kategoriach "Najlepsze zdjęcia", "Najlepszy dźwięk", "Najlepszy montaż efektów dźwiękowych" oraz, oczywiście, "Najlepsze efekty specjalne". Niestety Amerykańska Akademia Filmowa nie miała odwagi przyznać, już teraz uważanej za kultową, superprodukcji "ważniejszych Oscarów", chociaż "Incepcja" była nominowana za "Najlepszy film" oraz "Najlepszy scenariusz oryginalny". Nolanowi, na pocieszenie, statuetki przyznali nasi czytelnicy, którzy w obu wspomnianych kategoriach nagrodzili jego dzieło.

Zobacz otwarcie tegorocznej gali Oscarowej poniżej:

Zasłużone Oscary otrzymali natomiast Natalie Portman (za swoją nietuzinkową, zapadającą w pamięć kreację w "Czarnym łabędziu", Darrena Aronofskiego) oraz Aaron Sorkin za "Najlepszy scenariusz adaptowany". Ten drugi film został też laureatem w kategoriach "Najlepszy montaż", a także "Najlepsza muzyka", skomponowana na potrzeby produkcji filmu Davida Finchera przez Trenta Reznora, założyciela, lidera, kompozytora, autora tekstów, gitarzystę, klawiszowca oraz wokalistę zespołu Nine Inch Nails. Natalie Portman i Aaron Sorkin zostali też
trafnie wytypowani przez naszych czytelników, którzy również przyznali im swoje statuetki w kategoriach, w których byli nominowani.


Za największych przegranych gali trzeba uznać film Ethana i Joela Coenów "Prawdziwe męstwo" (nominowane w aż 10 kategoriach!) oraz "127 godzin" Danny'ego Boyla (5 nominacji), które nie otrzymały ani jednej statuetki! O ile w przypadku tego drugiego filmu brak statuetek nie jest większą niespodzianką, tak jednak western braci Coen był jednym z głównych Oscarowych faworytów, a jego porażkę można przyrównać totalnej klapy, jaką kilka lat wcześniej zanotowały "Gangi Nowego Jorku". Film Martina Scorsese, również nominowany w 10 kategoriach, statuetki nie
otrzymał żadnej.

Zobacz przygotowaną specjalnie na Oscarową galę kompilację fragmentów produkcji, nominowanych w kategorii "Najlepszy film":

Oto pełna lista laureatów:

Najlepszy film:
"Jak zostać królem"

d2xevz6

Najlepszy aktor:
Colin Firth - "Jak zostać królem"

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Christian Bale - "The Fighter"

Najlepsza aktorka:
Natalie Portman - "Czarny łabędź"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Mellisa Leo - "The Fighter"

Najlepszy reżyser:
Tom Hooper - "Jak zostać królem"

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Aaron Sorkin - "Social Network"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
David Seidler - "Jak zostać królem"

d2xevz6

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"In a Better World" (Dania)

Najlepszy film animowany:
"Toy Story 3"

Najlepsze zdjęcia:
Wally Pfister - "Incepcja"

Najlepszy montaż:
Angus Wall, Kirk Baxter - "Social Network"

Najlepsza charakteryzacja:
Rick Baker, Dave Elsey - "Wilkołak"

Najlepsza scenografia:
Robert Stromberg, Karen O'Hara - "Alicja w krainie czarów"

Najlepsze kostiumy:
Colleen Atwood - "Alicja w krainie czarów"

d2xevz6

Najlepsza muzyka:
Trent Reznor, Atticus Ross - "Social Network"

Najlepsza piosenka:
"We Belong Together" - muzyka i słowa: Randy Newman ("Toy Story 3")

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:
Richard King - "Incepcja"

Najlepszy dźwięk:
Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, Ed Novick - "Incepcja"

Najlepsze efekty specjalne:
Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb - "Incepcja"

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny:
Charles Ferguson, Audrey Marrs - "Inside Job"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
Karen Goodman, Kirk Simon - "Strangers No More"

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:
"The Lost Thing"

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy:
"God of Love"

  1. gala wręczenia Oscarów odbyła się 27 lutego. Ceremonię poprowadzili James Franco i Anne Hathaway. Tradycyjnie już uroczystość zorganizowano w hollywoodzkim Kodak Theatre.
d2xevz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xevz6