Oscary 2017 – z tymi filmami powalczą "Powidoki" Andrzeja Wajdy
„Powidoki” Andrzeja Wajdy zostały ogłoszone polskim kandydatem do Oscara. Zanim jednak produkcja otrzyma oficjalną nominację w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, będzie musiała pokonać licznych konkurentów z zagranicy. Do tej pory swoich przedstawicieli ogłosiło ponad 70 krajów. Wśród nich znajdują się m.in. filmy z Niemiec, Francji i Łotwy. Z jakimi obrazami „Powidoki” zmierzą się o nominację do Oscarów 2017?
W gronie największych konkurentów najnowszego filmu Andrzeja Wajdy znajdują się produkcje, które już zdołały otrzymać prestiżowe wyróżnienia na światowych festiwalach (np. w Cannes).
„Powidoki” powalczą także o nominację z obrazami reżyserów nagrodzonych w przeszłości Oscarem. Wśród największych rywali naszego kandydata znajduje się również film, w którym nie brakuje polskich akcentów. Oto osiem najciekawszych tytułów, jakie zmierzą się z „Powidokami” o oscarową nominację.
„Fuocoammare. Ogień na morzu” – Włochy
Wybór obrazu w reżyserii Giangranco Rosiego – „Fuocammare. Ogień na morzu” – na włoskiego kandydata do Oscara nie jest żadnym zaskoczeniem.
Dokumentem zachwyciło się jury konkursu głównego podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie i został uhonorowany Złotym Niedźwiedziem. Zdaniem wielu krytyków włoska produkcja to murowany kandydat do otrzymania nominacji.
„Fuocoammare. Ogień na morzu” ukazuje codzienność mieszkańców wyspy Lampedusa, będącej częstym celem przybyszów z Afryki. Oczom widza zostają ukazane kulisy współczesnego kryzysu migracyjnego.
„Elle” - Francja
Swojego kandydata do Oscara wskazała również Francja. Tym razem o nominację powalczy thriller Paula Verhoevena pt. „Elle”. Film przedstawia historię niezależnej i silnej kobiety, która staje w obliczu wielkiego zagrożenia.
Michèle to surowa szefowa spółki produkującej gry wideo. Bohaterka daje się poznać jako typowa karierowiczka. Pewnego dnia kobietę atakuje w jej domu tajemniczy napastnik. Michèle zostaje wciągnięta w psychologiczną rozgrywkę, która w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli.
W rolach głównych Isabelle Hupper oraz Laurent Lafitte.
„Świt” - Łotwa
„Powidoki” będą także musiały zmierzyć się w walce o nominację z łotewskim „Świtem” Laili Pakalniny. Co ciekawe, jedną z głównych ról w obrazie gra polski aktor, Wiktor Zborowski.
„Świt” inspirowany jest historią Pawlika Morozowa – chłopca, który w latach 20. XX wieku stał się symbolem komunistycznej propagandy.
„Zagubieni” – Czechy
O oscarową nominację powalczy również najnowsza produkcja Petra Zelenki pt. „Zagubieni”. Film twórcy kultowych „Guzikowców” utrzymany jest w typowej dla tego reżysera konwencji absurdalnej czarnej komedii.
Obraz ukazuje historię dziennikarza, który wpada na trop wielkiego międzynarodowego skandalu. Mężczyzna kradnie bowiem papugę należącą przed laty do francuskiego premiera Edouarda Daladiera. Okazuje się, że zwierzę potrafi mówić. Ptak głosem swojego dawnego pana wykrzykuje niepochlebne opinie o Czechach. W roli głównej Martin Myšička.
„Toni Erdmann” – Niemcy
W gronie innych ciekawych kontrkandydatów znalazł się także przedstawiciel z Niemiec. "Toni Erdmann” Maren Ade to dramat ukazujący specyficzną relację dorosłej córki i jej ojca.
Film już zdołał otrzymać nominację do Złotej Palmy w Cannes, a na dodatek został uhonorowany Nagrodą Publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi.
W rolach głównych występują Peter Simonischek oraz Sandra Hüller.
„Sieranevada” – Rumunia
Zdaniem wielu krytyków faworytem do zdobycia oscarowej nominacji jest rumuńska „Sieranevada”. Obraz Cristi Puiu został bardzo ciepło przyjęty m.in. na tegorocznym Festiwalu Nowe Horyzonty. Film startował również w konkursie głównym Festiwalu w Cannes.
„Sieranevada” to historia lekarza i jego żony, którzy przybywają na rodzinne spotkanie. Członkowie familii gromadzą się w celu wspomnienia zmarłego niedawno ojca głównego bohatera. W trakcie uroczystości kolejne osoby wyciągają na wierzch brudy przeszłości i zamieniają spokojny zjazd w piekło.
Obraz utrzymany jest w konwencji błyskotliwego komediodramatu. W roli głównej Mimi Branescu.
„Julieta” – Hiszpania
Nominację do Oscara będzie również chciał otrzymać Pedro Almodóvar wraz ze swoim najnowszym filmem – „Julietą”.
Obraz ukazuje historię kobiety, która wyrusza na poszukiwania córki. Dziewczyna opuściła rodzinny dom zaraz po uzyskaniu pełnoletności.
Scenariusz produkcji oparty jest na opowiadaniach autorstwa noblistki Alice Munro. W roli głównej Emma Suárez.
„Klient” – Iran
„Powidoki” powalczą o nominacje do Oscara także z produkcjami spoza Europy. Wśród nich znajduje się m.in. kapitalny „Klient” Asghara Farhadiego.
Nagrodzony dwiema Złotymi Palmami obraz irańskiego reżysera to pełna realizmu historia młodego małżeństwa, które mierzy się z wielką tragedią. Dwoje aktorów wynajmuje mieszkanie od swojego znajomego. Para musiała przeprowadzić się ze swojego domu po tym, jak budynek zniszczyło trzęsienie ziemi. W nowym lokum bohaterowie czują się bardzo dobrze. Nie wiedzą oni jednak, że poprzednia lokatorka była prostytutką. Pewnego wieczoru dochodzi do tajemniczego ataku. Zdesperowany mąż chce za wszelką cenę odkryć, kto skrzywdził ukochaną żonę.
W rolach głównych Shahab Hosseini i Taraneh Alidoosti.