Trwa ładowanie...
d3fgp2t

Oscary 2019. Historia Oscarów, rekordziści, kontrowersje

Zbliżają się Oscary 2019, warto przypomnieć sobie, jak została zapoczątkowana tradycja przyznawania tych złotych statuetek. Ponad 90-letnia historia Nagrody Akademii Filmowej ma swoje blaski i cienie, które przypominamy poniżej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oscary 2019 zostaną rozdane podczas tradycyjnej ceremonii, która odbędzie się 25 lutego
Oscary 2019 zostaną rozdane podczas tradycyjnej ceremonii, która odbędzie się 25 lutego (Shutterstock.com, Fot: Paul Smith / Featureflash)
d3fgp2t

Historia przyznawania Oscarów

Nagroda Akademii Filmowej, popularnie nazywana Oscarem, to jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Wszystko zaczęło się w 1927 roku, gdy utworzono Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, a także po raz pierwszy rozdano Oscary. Przez lata znaczenie imprezy stopniowo rosło, a dzisiaj dla aktorów i ludzi filmu otrzymanie Oscara stanowi odznaczenie najwyższej rangi.

Obecnie Akademia przyznaje Oscary w 24 kategoriach. Od 2002 roku formalna ceremonia wręczenia statuetek odbywa się w hollywoodzkim teatrze Dolby Theatre. Gale są relacjonowane na żywo i przyciągają przed ekrany miliony widzów.

d3fgp2t

Oscarowi rekordziści

Niektórzy zdobywcy Oscarów oraz nominowani mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami i zaskakującą liczbą zdobytych statuetek. Warto wspomnieć przynajmniej niektórych rekordzistów.

  • Na czele produkcji filmowych z największą liczbą statuetek znajdują się trzy trzy tytuły z tym samym wynikiem – po 11 Oscarów udało się zdobyć filmom: "Ben-Hur" (1959), "Titanic" (1997) i "Władca Pierścieni: Powrót króla" (2003).
  • Najwięcej nominacji oscarowych w historii otrzymały filmy "Wszystko o Ewie" (1950), "Titanic" (1997) i "La La Land" (2016). Każdy z nich miał szansę na zdobycie aż 14 Oscarów.
  • Wśród ludzi filmu rekordzistką w liczbie otrzymanych nominacji oscarowych jest Meryl Streep, którą Akademia wyróżniała aż 21 razy. Aktorce udało się zabrać do domu 3 statuetki.
  • Wśród aktorów największą liczbą nominacji może się poszczycić Jack Nicholson, którego nominowano 12 razy.
  • W kategorii najlepszych filmów nieanglojęzycznych najczęściej nagradzanym krajem są Włochy (11 Oscarów), natomiast liderem pod względem nominacji jest Francja (34 nominacje do Oscara).
  • Osobą ze świata filmu, która jednorazowo zdobyła najwięcej nominacji, jest Francis Ford Coppola. W 1974 roku otrzymał aż 5 nominacji do Oscarów. Trzy statuetki mógł zdobyć za "Ojca chrzestnego II" (reżyseria, scenariusz, produkcja), a dwie za film kryminalny "Rozmowy" (scenariusz i produkcja).

Oscary 2019 – wpadki i kontrowersje

Już na etapie planowania ceremonii rozdania Oscarów 2019 organizatorzy zaliczyli kilka wpadek, które były szeroko komentowane w mediach. Oto najciekawsze z nich.

  • 91. gala wręczenia Oscarów będzie pierwszą od 1989 roku, która odbędzie się bez prowadzącego. Gospodarzem tegorocznej ceremonii miał być Kevin Hart, jednak wybór komika wywołał dyskusję, podczas której na światło dzienne wyciągnięto jego kontrowersyjne wypowiedzi sprzed lat. Ostatecznie Hart zrezygnował z funkcji prowadzącego.
  • Członkowie Akademii chcieli wprowadzić nową kategorię nagród – miał to być Oscar dla najpopularniejszego filmu. Pomysł spotkał się z negatywnym przyjęciem i nie został wdrożony.
  • Kontrowersyjną decyzją organizatorów – którą ostatecznie odwołali – miało być przyznanie Oscarów w czterech kategoriach podczas przerwy reklamowej. To już kolejna wpadka Akademii przy okazji Oscarów 2019, i to jeszcze przed odbyciem się właściwej gali.
d3fgp2t

Przeczytaj więcej: Oscary 2019 – najważniejsze informacje

d3fgp2t

Podziel się opinią

Share

d3fgp2t

d3fgp2t