Trwa ładowanie...
d1kb8kx

Oscary 2019: Najlepsze zdjęcia. Łukasz Żal bez nagrody

Łukasz Żal nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za "Zimną wojnę", nie zdobył statuetki. Przegrał z "Romą", do której zdjęcia zrobił reżyser - Alfonso Cuarón.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łukasz Żal dostał Oscara za zdjęcia do filmu "Zimna wojna"
Łukasz Żal dostał Oscara za zdjęcia do filmu "Zimna wojna" (Getty Images)
d1kb8kx

W 2015 r. Łukasz Żal był nominowany za zdjęcia do "Idy" Pawła Pawlikowskiego. Ale wtedy statuetę zgarnął Emmanuel Lubezki za film "Birdman".

ZOBACZ TEŻ: Oscary 2019. Pawlikowski o Kulig: Nie umiałem sobie wyobrazić, że ona robi rzeczy, które robiła Zula

d1kb8kx

Pierwszym Polakiem, który zdobył Oscara za zdjęcia jest Janusz Kamiński, który został nagrodzony dwa razy: w 1994 r. za "Listę Schindlera" oraz w 1999 r. za "Szeregowca Ryana".

- Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że to ubiegłoroczna "Zimna wojna" jest, przynajmniej jak do tej pory, koronnym osiągnięciem Żala, będącym inteligentnym połączeniem indywidualnego stylu operatorskiego i inspiracji rozciągających się od polskiej szkoły filmowej i francuskiej nowej fali do amerykańskiego czarnego kryminału i kina radzieckiego - pisze Bartosz Czartoryski dla Wirtualnej Polski.

Łukasz Żal urodził się 24 czerwca 1981 r. w Koszalinie. W 2007 r. ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Ma na koncie zdjęcia do 26 filmów - m.in. do "Intruza", "Idy", "Na granicy" czy "Zimnej wojny".

d1kb8kx

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1kb8kx

d1kb8kx
d1kb8kx