Trwa ładowanie...
ycipk-2gd27a

Oscary 2019. Faworyci do Oscara w najważniejszych kategoriach

Faworyci do Oscarów 2019 w najważniejszych kategoriach. Już w najbliższy weekend dowiemy się, komu zostaną przyznane Oscary 2019. Faworyci w wyścigu o prestiżową statuetkę mają wyrównane szanse, dlatego podczas uroczystej gali na pewno nie zabraknie emocji i niespodzianek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Oscarach 2019 faworyci jury i publiczności otrzymają prestiżowe statuetki
Na Oscarach 2019 faworyci jury i publiczności otrzymają prestiżowe statuetki (iStock.com)
ycipk-2gd27a

Kiedy odbędzie się wręczenie Oscarów 2019?

Gala oscarowa 2019 została zaplanowana na noc z 24 na 25 lutego. Rozpocznie się godz. 2.00. Transmisja z ceremonii wręczenia w Dolby Theatre w Hollywood ma potrwać krócej niż dotychczas – nie 4, a 3 godziny. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała nominacje w 24 kategoriach.

Oscary 2019 – przewidywania

ycipk-2gd27a

Oscary 2019 to najważniejsze wydarzenie filmowe w roku. Lista nominowanych została ogłoszona 22 stycznia. Od tego czasu spekulacje nie cichną. Kto najbardziej zasłużył na to, by zwyciężyć? Swoje typy mają już nie tylko znawcy kina, ale i bukmacherzy. Oto przewidywania dotyczące Oscarów 2019 w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy film

Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja o najważniejszą statuetkę Oscarów 2019 rozegra się między dwoma filmami: "Romą" w reż. Alfonso Cuaróna i "Faworytą" w reż. Jorgosa Lanthimosa. "Roma" jest nostalgiczną opowieścią, która zabiera w emocjonalną podróż do Meksyku lat 70. XX wieku. Fascynuje niezwykłą wrażliwością na szczegół. "Faworyta" to film z drugiego bieguna – bardziej dynamiczny, pełen napięć i dwuznaczności.

ycipk-2gd27a

Najlepszy reżyser

"Roma" i "Faworyta" pozostawiają w tyle konkurencję, jeśli chodzi o reżyserię. W tej kategorii również największe szanse na zwycięstwo mają Meksykanin Alfonso Cuarón i Grek Jorgos Lanthimos. Cuarón w 2014 roku dostał już Oscara za "Grawitację". Lanthimos jest zdobywcą Złotej Palmy 2017 za scenariusz do filmu "Zabicie świętego jelenia".

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

ycipk-2gd27a

Wśród najlepszych aktorów pierwszoplanowych wytypowanych przez Amerykańską Akademię Filmową prym wiodą Christian Bale, Rami Malek i Viggo Mortensen. Wszyscy trzej stworzyli kreacje, które przejdą do historii kina.

Bale wcielił się w Dicka Cheneya – wiceprezydenta USA z filmu "Vice". Do tej roli musiał przytyć blisko 30 kg. Malek fenomenalnie zagrał kultową postać Freddiego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody". Okazał się niezwykle charyzmatycznym aktorem – dokładnie takim, jakiego trzeba było do zbudowania ekranowego wizerunku lidera zespołu Queen. Natomiast Mortensen – odtwórca głównej roli w filmie "Green Book" – tym razem pokazał zupełnie nowe oblicze. Przystojny i umięśniony Aragorn z "Władcy Pierścieni" przeistoczył się w rubasznego, dobrze zbudowanego Tony'ego Lipa.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

ycipk-2gd27a

Faworytką do zdobycia statuetki Oscara 2019 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej jest Glen Close, która od 1983 jako odtwórczyni ról pierwszo- i drugoplanowych miała aż 6 nominacji. Po tym, jak oddała niekwestionowany hołd kobiecości w "Żonie", powinna wreszcie odebrać zasłużoną nagrodę. Nie wiadomo jednak, czy i tym razem Oscar nie przejdzie Close koło nosa, ponieważ z ogromnym uznaniem spotkała się również Olivia Colman, czyli królowa Anna z filmu "Faworyta".

Najlepszy aktor drugoplanowy

Jeśli chodzi o najlepszego aktora drugoplanowego, przewidywania również są niejednoznaczne. Jedni stawiają na Mahershala Ali z filmu "Green Book", inni zaś na Richard E. Granta z "Can You Ever Forgive Me?" lub Adama Drivera z "Czarnego bractwa. BlacKkKlansman". Nieznaczną przewagę nad konkurentami wydaje się jednak mieć Ali, dla którego Oscar 2019 byłby już drugą statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Pierwszą otrzymał za rolę Juana w "Moonlight".

ycipk-2gd27a

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Według przewidywań zdobywczynią Oscara 2019 w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej będzie Amy Adams, która ma na swoim koncie już 5 nominacji do najważniejszej statuetki w świecie filmu. Rola w Lynne Cheney w "Vice" pozwoliła jej zaprezentować całe spektrum umiejętności i wykreować postać silnej, inteligentnej kobiety, która nieraz pociągała ze sznurki w wielkiej polityce.

Adams nie może jednak czuć się pewnie, bo po piętach depczą jej Emma Stone i Rachel Weisz, które na ekranie rywalizowały o względy tytułowej faworyty, a teraz mają równe szanse na sięgnięcie po Oscara. Jako całkiem prawdopodobną zdobywczynię statuetki należy też wskazać Reginę King, która w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić" zagrała waleczną Sharon Rivers.

Najlepsza piosenka

Chyba najmniej wątpliwości wzbudza wybór oscarowej piosenki. Na miano przeboju tegorocznej gali wyrosło "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy". Lady Gaga i Bradley Cooper w duecie skradli już niejedno show. Trzeba jednak przyznać, że szansę w rywalizacji o prestiżową nagrodę ma również utwór "All the Stars" z filmu "Czarna Pantera" wykonywany przez Kendricka Lamara i SZA.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Wśród faworytów do Oscarów 2019 znalazł się również polski film. "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobyła 3 nominacje, również za najlepszy film nieanglojęzyczny. Choć w tej kategorii będzie musiała zmierzyć się z "Romą", istnieją duże szanse, że twórca "Idy" osiągnie kolejny wielki sukces.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2gd27a

ycipk-2gd27a
ycipk-2gd27a