Trwa ładowanie...

"Ostrożnie, pożądanie" i "Motyl i skafander" od piątku w kinach

"Ostrożnie, pożądanie" i "Motyl i skafander" od piątku w kinach
drgea2w
drgea2w

Trzy głośne, uhonorowane prestiżowymi nagrodami filmy - "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee, "Motyl i skafander" Juliana Schnabla i "Butelki zwrotne" Jana Sveraka - trafią w piątek do polskich kin.

Thriller "Ostrożnie, pożądanie" w reżyserii Anga Lee został uhonorowany Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Nagrodę za doskonałe zdjęcia otrzymał ponadto Meksykanin Rodrigo Prieto. Muzykę skomponował Francuz Alexandre Desplat.

Film jest wspólną produkcją Chin, Tajwanu i USA. Zrealizowano go na podstawie opowiadania chińskiej pisarki Eileen Chang. Przez niektórych krytyków jest określany jako "thriller erotyczny", ze względu na występujące w nim bardzo śmiałe sceny erotyczne.

Akcja rozgrywa się w Szanghaju i Hongkongu w latach 1938-1942, w czasie japońskiej okupacji Chin. Grupka nastawionych patriotycznie chińskich studentów postanawia walczyć z tymi ze swych rodaków, którzy kolaborują z Japończykami.

drgea2w

Za główny cel młodzi uznają zabicie wpływowego polityka - pana Yee. Postanawiają "podstawić" mu jedną z koleżanek, śliczną Wong. Dziewczyna, jako tajna agentka, ma posłużyć się fałszywym nazwiskiem - "pani Mak" - i podstępnie uwieść pana Yee.

W roli Wong wystąpiła debiutująca chińska aktorka Tang Wei. Pana Yee zagrał bardzo już popularny Tony Leung, znany m.in. z roli w dramacie "Hero" (2002, reż. Zhang Yimou). W obsadzie thrillera jest także Joan Chen.

Dramat "Motyl i skafander" to z kolei film doceniony w Cannes - w ubiegłym roku Julian Schnabel dostał tam za niego nagrodę dla najlepszego reżysera. Autorem zdjęć jest Janusz Kamiński - zdobył za nie główną nagrodę, Złotą Żabę, na ubiegłorocznym festiwalu Plus Camerimage w Łodzi.

"Motyl i skafander" to wspólna produkcja Francji i USA. Głównym bohaterem filmu jest redaktor naczelny magazynu "Elle", dla którego - wskutek paraliżu całego jego ciała - jedyną możliwością porozumiewania się z ludźmi było mruganie okiem.

drgea2w

Nagrodzone w Karlowych Warach "Butelki zwrotne" to kolejne wspólnie dzieło słynnego czeskiego duetu filmowego - Jana Sveraka i Zdenka Sveraka.

Zdenek Sverak (ur. 1936) to ojciec Jana Sveraka (ur. 1965). Zdenek jest scenarzystą i aktorem, a Jan - reżyserem i scenarzystą; bardzo często pracują razem. Ich najsłynniejsze wspólne dzieło to nagrodzony Oscarem film "Kola".

Na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach uhonorowano scenariusz "Butelek zwrotnych". Napisał go Zdenek Sverak, a film na jego podstawie wyreżyserował Jan Sverak. Zdenek Sverak zagrał ponadto w tym filmie główną rolę. W Karlowych Warach "Butelki zwrotne" zdobyły również Nagrodę Publiczności.

drgea2w

Film jest wspólną produkcją Czech, Wielkiej Brytanii i Danii. To słodko-gorzka komedia. Jej bohaterem jest nauczyciel Józef, który tuż przed emeryturą rezygnuje z pracy w szkole i - ku zaskoczeniu rodziny - zatrudnia się w supermarkecie, w punkcie skupu butelek.

Według polskiego dystrybutora "Butelek zwrotnych", firmy ITI Cinema, jest to "pełen ciepłego humoru i wzruszeń film o radości ludzi, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwań jasnej strony życia, którzy nie boją się kochać i uciekać w marzenia".

drgea2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drgea2w