Pamiętacie amerykańskich aktorów na dworcu w Warszawie? Pokazał zdjęcia z szarej Polski
Wiosną 2023 r. Jesse Eisenberg i Kieran Culkin przyjechali do Polski kręcić film. Gdy zrobiono im zdjęcie na dworcu Centralnym w Warszawie, wybuchła niemała ekscytacja. Co zobaczyli? Eisenberg w nowym nagraniu podzielił się zdjęciami z kilku zakątków Polski.
- On jest zafascynowany Polską - mówiła nam jedna z osób, które współpracowały z Jesse'em Eisenbergiem. W maju 2023 r. aktor znany choćby z "Social Network" przyjechał do Polski kręcić razem z Kieranem Culkinem (gwiazdą "Sukcesji" HBO) swój nowy film. Zdjęcia do "A Real Pain" były kręcone m.in. na ul. Zamenhofa na Muranowie, ale panowie zjechali dla tego projektu kawał Polski. Eisenberg i Culkin zagrają dwóch kuzynów, Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy po śmierci babci jadą do Polski szukać swoich korzeni. Akcja ma się zacząć w Nowym Jorku, a szperanie w rodzinnej przeszłości doprowadzi bohaterów przez Warszawę i Lublin aż do Krasnegostawu.
Scenariusz ma być oparty na prawdziwych wydarzeniach z historii rodziny Eisenberga, którego przodkowie rzeczywiście pochodzili z tego miasta. Część krewnych aktora wyjechała w 1918 r. do USA, ale reszta została i ukrywała się w czasie wojny we lwowskich piwnicach. Z nowego nagrania Eisenberga możemy dowiedzieć się jeszcze więcej, bo premiera tuż tuż.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jesse Eisenberg: Mam wielką rodzinę w Polsce, prawie wszyscy są w Szczecinie
Film "A Real Pain" będzie miał premierę na festiwalu Sundance, który startuje 18 stycznia i potrwa do 28 stycznia. Obraz kręcony w Polsce będzie pokazywany w sekcji amerykańskich filmów dramatycznych.
W obsadzie znalazła się m.in. Jennifer Grey, aktorka, którą doskonale znacie z roli Babe w "Dirty Dancing". Gwiazda na swoim profilu na Instagramie opublikowała wideo, w którym Eisenberg, reżyser produkcji, opowiada o jej powstawaniu. I przy okazji pokazuje kilka zdjęć z naszego kraju.
- Duża część tego filmu opiera się na prawdziwej historii mojej rodziny. Nawet nakręciliśmy jedną ze scen w mieszkaniu, z którego moja rodzina uciekła w 1938 r. Oto kilka miejsc, które odwiedziłem w trakcie mojej pierwszej podróży do Polski w 2007 r., które posłużyły nam 15 lat później za lokacje do naszego filmu - mówi Amerykanin w nagraniu i pokazuje zdjęcia, na których widać szare blokowiska, pola, bar mleczny, który dobrze pamięta czasy PRL-u, zjazd z drogi na Krasnystaw i kilka ujęć z miasta. Można wypatrzeć też kilka zdjęć, które wydają się zrobione w Państwowym Muzeum na Majdanku, które znajduje się niedaleko Krasnegostawu.
- Esencją tego filmu jest historia tych dwóch różniących się od siebie gości. Ich relacja jest zabawna, napięta, słodko-gorzka, ale to, co dla mnie jest najbardziej poruszające w tym filmie to ich skomplikowana relacja umiejscowiona na tle historii i traumy Europy Wschodniej i drugiej wojny światowej. To pokazuje ich problemy na tle globalnych problemów, co pozwoliło mi eksplorować zagadnienie bólu. A dokładnie - jak rozwiązać nasze współczesne problemy, mając w tle historyczne traumy. Film próbuje odpowiedzieć na te niełatwe pytania, ale też, mam nadzieję, jest ciepłą, zabawną historią - powiedział Jesse.
Eisenberg jest reżyserem, scenarzystą i producentem "A Real Pain". Współproducentami są Dave McCary, Ali Herting, Emma Stone, Jennifer Semler i Ewa Puszczyńska. W obsadzie obok Jennifer Grey i Kierana Culkina znaleźli się także Will Sharpe ("Biały Lotos") i Kurt Egyiawan ("Egzorcysta", "Skyfall").
- Spędziłem kilka miesięcy w Polsce. Duża część naszej ekipy wywodzi się ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Ci ludzie byli najwspanialszymi rzemieślnikami, jakich poznałem. Współpracowaliśmy z operatorem Michałem Dymkiem i firmą Extreme Emotions Ewy Puszczyńskiej. Są niezwykle profesjonalni. Każdemu reżyserowi polecam teraz kręcenie filmów w Polsce - mówił Eisenberg w wywiadzie dla "Vogue Polska".
- Moja rodzina cierpiała przez Holocaust. To, że poznałem Polaków w tak piękny sposób podtrzymujących historię o tragicznych wydarzeniach, było dla mnie doświadczeniem fundamentalnym i podnoszącym na duchu. Pokochałem też Warszawę i Lublin za ich kulturę, tradycję, otwartość - komentował.