Piątek znaczy premiery - czeka na nas 15 filmów!

Pokaźna liczba premier pozwala mieć nadzieje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie okazja zdobyć najwyższą górę świata, pomóc św. Mikołajowi odzyskać jego asystenta, przekonać się do czego może prowadzić szalona miłość, a także odwiedzić gruzińską prowincję gdzie właśnie rozpoczyna się ślub. Viggo Mortensen wystąpi w znakomitym dreszczowcu, Jennifer Lawrence powróci jako Katniss Everdeen, a Jake Gyllenhaal zajmie się dziennikarstwem telewizyjnym. Poznamy losy odważnego kotka, przeniesiemy się ogarniętego protestami Kijowa, a także będziemy mogli zapoznać się z biografią jednego z najciekawszych polskich artystów. Pojawi się nowy film Jana Jakuba Kolskiego, opowieść o legendarnej gdańskiej formacji artystycznej, mistrzowska adaptacja powieści Władysława Reymonta, tragiczna historia polskiej męczennicy Karoliny Kózkówny, a także Zurych lat 50. który niekoniecznie był ostoją tolerancji i wolności. Szczegóły poniżej!

Nominowany do Oscara Viggo Mortensen, nagrodzona Złotą Palmą Kirsten Dunst oraz nominowany do Złotego Globu Oscar Isaac w "Rozgrywce", czyli mistrzowsko zrealizowanym thrillerze producentów SZPIEGA i nominowanego do Oscara scenarzysty DRIVE. Charyzmatyczny i elegancki Chester MacFarland (Viggo Mortensen) oraz jego zjawiskowa i uwodzicielska żona Colette (Kirsten Dunst) podróżują po Europie. W jednym z ekskluzywnych hoteli zwracają na siebie uwagę przewodnika wycieczek, błyskotliwego Rydala (Oscar Isaac). Skuszony olśniewającą urodą Colette oraz bogactwem i wytwornością Chestera, Rydal bez wahania przyjmuje od amerykańskiej pary zaproszenie na kolację. Nie wie, że to początek niebezpiecznej intrygi. Pomiędzy trójką bohaterów rozpocznie się gra, z której zwycięsko wyjdzie ten, kto wyprzedzi ruchy przeciwnika.

Piątek znaczy premiery - czeka na nas 15 filmów!
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

21.11.2014 08:52

Igrzyska śmierci: Kosogłos cz. I" wyreżyserowany został przez Francisa Lawrence'a. Fabuła oparta została na trzeciej części trylogii napisanej przez Suzanne Collins, której ekranizacja podzielona została na dwie części (Kosogłos cz. I oraz Kosogłos cz. II). Tylko w USA sprzedanych zostało 65 milionów egzemplarzy powieści. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) trafia do Dystryktu 13 po tym jak raz na zawsze położyła kres Głodowym Igrzyskom. Pod przewodnictwem Prezydent Coin (Julianne Moore) i ze wsparciem zaufanych przyjaciół, Katniss rozpoczyna walkę by uratować Peetę (Josh Hutcherson) i naród, któremu siłę dała swoją wielką odwagą.

Bohaterem animacji "Piorun i magiczny dom" jest mały kotek Piorun szukając schronienia przed burzą, który wślizguje się do tajemniczego domu. Włąściciel domu, ekscentryczny staruszek Lawrence, zwany też „Wspaniałym Lorenzo”, żyje w baśniowej rzeczywistości. Mieszka z plejadą niezwykłych zwierzaków oraz imponującą kolekcją robotów i zabawek, które w jego domu ożywają. Kiedy Lawrence trafi do szpitala, jego chytry siostrzeniec spróbuje podstępem nakłonić go do sprzedaży domu. Osobliwa galeria małych lokatorów magicznego domu natychmiast weźmie sprawy w swoje ręce i opracuje plan, jak popsuć mu szyki. Przeobrażą rezydencję w nawiedzony dom, a Piorun - nieśmiały, zagubiony kotek odnajdzie w sobie siłę, żeby obronić nowych przyjaciół. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Dominikę Kluźniak, Wiktora Zborowskiego, Jarosława Boberka, Jerzego Kryszaka, Marcina Hycnara i Mateusza Cerana.

Akcja "Wolnego strzelca" rozgrywa się we współczesnym Los Angeles. Jake Gyllenhaal wciela się w Lou Blooma, zdesperowanego młodego mężczyznę poszukującego zajęcia. Będąc świadkiem wypadku, bohater postanawia zająć się kryminalnym i sensacyjnym dziennikarstwem telewizyjnym. W pogoni za chwytliwym materiałem - stłuczką, pościgiem, morderstwem - szybko zaczyna przekraczać moralne granice i staje się gwiazdą własnej historii.

"Majdan" Siergieja Łoznicy ("Szczęście ty moje", "We mgle") to autorski film medytacyjny, przykład czystego minimalistycznego kina, opowiadającego o rewolucji ukraińskiej 2013/2014 bez komentarza, przemówień polityków, zbędnej symboliki i metaforyki. Określany mianem obrazu o "narodzinach narodu", daje świadectwo głębokich politycznych i społecznych przemian na Ukrainie.

"Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów.

Serce, Serduszko”, nowy film Jana Jakuba Kolskiego, to opowieść o wolności, przyjaźni i wierze w marzenia. Maszeńka marzy o karierze primabaleriny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka, a w ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję, napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.

Film "W kręgu" przenosi nas do Zurychu połowy lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „W kręgu”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wród osób związanych z magazynem „W kręgu” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.

"Everest - poza krańcem świata" to niepowtarzalny dokument o pierwszym w historii wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie Sir Edmunda Hillary'ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi.

"Gdzie jest Mikołaj?" to znakomita opowieść zapowiadająca zbliżające się święta! Wyobraźcie to sobie: gigantyczny łoś spada z nieba i zostawiając potężną dziurę w dachu, ląduje prosto w Waszym garażu! Zwierzak nie tylko doskonale opanował umiejętność latania, ale też… mówienia! Cóż, wygląda na to, że Pan Łoś odbywał właśnie kurs podniebnego prawa jazdy ze Świętym Mikołajem. Niestety, sanie, do których był zaprzęgnięty, wymknęły im się spod kontroli…Max (Dennis Reinsma) cieszy się z wizyty niezapowiedzianego gościa, mimo że przestał wierzyć w istnienie Mikołaja już dobrych parę lat temu. Ale kiedy rodzice się rozwodzą, nowy przyjaciel jest zawsze mile widziany. W Panu Łosiu bohater znajduje powiernika tajemnic, kumpla, z którym może oglądać filmy, kompana w starciu z rozbójnikami z sąsiedztwa, a także – co najważniejsze – kogoś, kto rozumie, co znaczy tęsknić za ojcem. Ale przyjaźń z łosiem wcale nie należy do najłatwiejszych.

"Szalona miłość" czyli Berlin w czasach romantyzmu. Młody poeta Heinrich chce pokonać śmierć miłością, ale nie potrafi przekonać kuzynki Marie, żeby popełniła z nim samobójstwo. Gdy próbuje sobie poradzić z bólem wynikającym z tego odrzucenia, spotyka Henriettę, żonę partnera w interesach. Na niej również jego oferta początkowo nie robi dużego wrażenia, ale potem kobieta dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora. Szalona miłość to "komedia romantyczna" luźno oparta na historii samobójstwa poety Heinricha von Kleista w 1811 roku.

Film "Panny młode" przedstawia historię miłosną rozgrywającą się we współczesnej Gruzji. Krawcowa Nutsa poślubia Goga, ojca swoich dzieci. Ceremonia jest krótka, ponieważ Goga jest w więzieniu, w którym będzie przebywał przez kolejne sześć lat. Poślubiając go, Nutsa uzyskuje prawo do widzenia z mężem raz w miesiącu. Jej dzieci nie chcą jej towarzyszyć w comiesięcznych wizytach, ponieważ ojciec stał się im całkowicie obcy. Pewnego dnia w pracy, Nutsa spotyka innego mężczyznę.

W szerszym ujęciu "TOTART" to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90-tych. Z TOTARTu wywodzą się takie postaci naszej kontr- i pop-kultury jak Paweł Końjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Darek Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem, który odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w… sekcie Niebo? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera formacji.

"Karolina" to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy… dawno nie żyją. To historia odkrywania, że świat prostych, uniwersalnych wartości wart jest odkurzenia i jest receptą na dobre, szczęśliwe życie. Tytułowa bohaterka filmu to Karolina Kózkówna, która równo 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Jej niezłomna postawa w obliczu śmierci i męczeństwo jest wstrząsem dla bohaterów filmowej opowieści, ale nie to ostatecznie wpływa na nich najbardziej. Karolina, ta młodziutka wiejska dziewczyna, żyła prosto, cicho, skromnie i bardzo zwyczajnie. Było jednak w jej życiu coś, co zwyczajnych ludzi czyni świętymi. To miłość. Jej życie przepełnione było miłością.

"Ziemia obiecana" czyli mistrzowska adaptacja powieści Władysława Reymonta, reinterpretująca anachroniczną wymowę pisanego na zamówienie endecji literackiego oryginału. „Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – to razem mamy właśnie tyle, żeby założyć wielką fabrykę”. By ten cel osiągnąć w Łodzi końca XIX w., trójka przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt – nie cofnie się przed niczym, łącznie ze zdradą i oszustwem. Opowieść o sile męskiej przyjaźni, fascynujący – w duchu malarstwa Goyi – portret miasta-potwora, porywająca wizja przełomu epok i wyraźne analogie między epoką rodzącego się drapieżnego XIX-wiecznego kapitalizmu i pozbawioną wartości, celebrującą puste rytuały, nuworyszowską Polską ery Gierka. Jeden z najwybitniejszych polskich filmów, laureat licznych nagród, ze Złotymi Lwami i nominacją oscarową na czele. Filmowa uczta, która zadowoli najbardziej wybrednych kinomanów. Muzyka, Wojciecha
Kilara, która podbiła świat. Walc z filmu "Ziemia obiecana" skradł serce samego Francisa Forda Copolli, który osobiście zadzwonił do Wojciecha Kilara i zaprosił go później do współpracy w Hollywood przy filmie "Dracula". Zwiastun:

ZAPRASZAMY DO KIN!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)