PiS przejmie dwie ważne instytucje kultury? Szef NInA: potrzebne konsultacje
Czarne chmury wiszą nad Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA) oraz Filmoteką Narodową. W związku z obwieszczeniem ministra kultury, obie instytucje mają zostać połączone w jedną. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to pretekst do zwolnień i obsadzenia nowej organizacji ludźmi z kręgu PiS, tak jak miało to miejsce w przypadku Telewizji Polskiej, Instytutu Książki, Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Instytutu Adama Mickiewicza, gdzie niedawno zwolniono wieloletniego dyrektora Pawła Potoroczyna. NInA wydał swoje stanowisko w tej sprawie.
12.09.2016 | aktual.: 23.02.2018 14:00
W obszernym dokumencie znalazło się podsumowanie dotychczasowego dorobku NInA oraz rekomendacje dotyczące kształtu nowej instytucji. Jest w nim rekomendowana m.in. potrzeba powołania nowego programu wieloletniego, który umożliwiłby zakończenie procesu digitalizacji i udostępnienia dziedzictwa audiowizualnego. - Nowa instytucja powinna pozostać narodowym archiwum audiowizualnym, skupiającym role i działania różnych instytucji, propagujących nieodpłatne udostępnianie - czytamy w dokumencie.
- Intencją NInA jest, by opinia została odebrana jako konstruktywny głos i wyraz troski o polską kulturę audiowizualną i szeroki obywatelski dostęp do jej bogactwa – zgodny z duchem czasów oraz oczekiwaniami odbiorców, a przede wszystkim jako chęć zapewnienia ciągłości dorobku niematerialnego, jaki NInA wypracował przez lata swojego istnienia. Uważamy, że tak ważne zmiany strukturalne i funkcjonalne wymagają wnikliwej analizy i szerokich międzyśrodowiskowych konsultacji społecznych - komentuje dyrektor NInA Michał Merczyński.
Celem NInA jest digitalizacja, archiwizacja i udostępnianie zasobów audiowizualnych. Od kilku lat NInA publikuje materiały audiowizualne w internecie m.in. w serwisie Ninateka.pl, gdzie dostępnych jest ponad 6000 materiałów audiowizualnych. Filmoteka Narodowa zajmuje się ochroną narodowego dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii oraz upowszechnianiem kultury filmowej.
Pełny tekst stanowiska NInA znajduje się tu.