Trwa ładowanie...

PKO Off Camera 2015: Oto zwycięzcy ósmej edycji

PKO Off Camera 2015: Oto zwycięzcy ósmej edycjiŹródło: mat. promocyjne
d3x22hg
d3x22hg

„Ixcanul” Jayro Bustamante z Krakowską Nagrodą Filmową, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej numerem jeden w Konkursie Polskich filmów Fabularnych – tak kończy się 8. PKO OFF CAMERA. Widzom najbardziej podobali się „Bogowie” Łukasza Palkowskiego (Nagroda Publiczności), z kolei Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI doceniła „Sworn Virgin”.

„Ixcanul” operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach – od wierzeń i zabobonów po barierę językową. To mocne, przejmujące kino, kino, które wytycza drogę. Akcja debiutanckiego filmu Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali. Bohaterowie żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm życia społeczności. Reżyser Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności. Decyzją Jury Konkursu Głównego (Sławomir Idziak, Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne) to Jayro Bustamante otrzyma 100 000 USD i możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 000 000 PLN, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

Już po raz piąty Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu „Wytyczanie Drogi” uznano „Sworn Virgin” Laury Bispuri. Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypadającą mu rolę. Wyjątek stanowią „burrnesha", zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie mężczyzn. O nich opowiada reżyserka.

d3x22hg

Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem podczas Berlinale „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej zachwyciło jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Wentworth Miller, Sandy Powell i Michael Coulter zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 100 000 PLN. Laureatami Nagród dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora zostali: Justyna Suwała i Janusza Gajos.

Publiczność przyznała swoją nagrodę „Bogom” Łukasza Palkowskiego. Podczas 10 festiwalowych dni widzowie zobaczyli ponad 100 tytułów w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie statku „Nimfa” i na brzegu rzeki. Sky's the limit!

d3x22hg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x22hg