PKO OFF CAMERA: Kino, które "Wytycza drogę"

Filmy, które wywołały zachwyt na największych festiwalach filmowych: w Berlinie, Sundance czy San Sebastian, walczą o 100 000 dolarów konkursie "Wytyczanie drogi". Publiczność PKO OFF CAMERA jako pierwsza w Polsce zobaczy obrazy młodych reżyserów z całego świata.

"Appropriate Behavior" to pełnometrażowy debiut Desiree Akhavan, znanej szerszej publiczności z najnowszego, czwartego sezonu, kultowego serial Leny Dunham, “Dziewczyny”. Reżyserka wciela się też w główną bohaterkę Shirin, pogubioną dwudziestokilkulatkę irańskiego pochodzenia, która próbuje bezskutecznie poukładać sobie życie. Nagrodzony na Asian FF w San Diego - Najlepszy Film.

PKO OFF CAMERA: Kino, które "Wytycza drogę"
Źródło zdjęć: © East news

"71" Yanna Demange’a opowiada o północnoirlandzkim konflikcie pomiędzy katolikami a protestantami. Reżyser stawia na poruszający autentyzm i trzymającą w napięciu historię. Film został nagrodzony na MFF w Atenach (Najlepszy Film )i MFF w Berlinie – Nagrodą Jury Ekumenicznego.

Reżyserka "Fidelio, Alice’s Odyssey", Lucie Borleteau, umiejętnie wprowadza widzów w świat swojej bohaterki, jedynej kobiety – inżynier na statku. Alice ma silną osobowość, zna swoją wartość i budzi szacunek współpracowników. Reżyserka oferuje intrygującą wizję osobliwej morskiej rzeczywistości i zostawia widzom miejsce na interpretację zachowań swoich bohaterów. Film nagrodzony na MFF w Locarno - Najlepsza Aktorka (Ariane Labed) oraz MFF w Palm Springs - Wyróżnienie Jury.

"Bridgend" - debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Rønde jest zainspirowany autentyczną historią. W ciągu pięciu lat, od 2007 do 2012 roku, blisko osiemdziesiąt osób, głównie nastolatków, popełniło samobójstwo w małym walijskim mieście Bridgend. Przejmujący i imponujący wizualną warstwą film Rønde opowiada historię kilkunastoletniej Sary. Reżyser analizuje relacje między nastolatkami, a ich rodzicami.

Akcja debiutanckiego filmu "Ixcanul” w reżyserii Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali, w środowisku, które reżyserowi jest dobrze znane. 17-letnia Maria i jej matka należą do plemienia Majów Kaqchikel. Żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm funkcjonowania całej społeczności. Mocne, przejmujące kino. Film otrzymał nagrodę im. Alfreda Bauera na MFF w Berlinie.

"Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka rozgrywa się w dużej mierze w sklepie z dywanami. Jego właściciel, chcąc uratować od plajty upadający biznes, postanawia zatrudnić specjalistów od marketingu. Tyle że zamiast fachowców na jego ogłoszenie odpowiada dwóch oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Świeży punkt widzenia, absurd, surrealistyczne poczucie humoru to znaki rozpoznawcze tej komedii o smutnych ludziach. Najlepszy Debiut na Raindance FF.

Reżyser "Key House Mirror" Michael Noer, którego więzienny dramat „R” (nakręcony wspólnie z Tobiasem Lindholmem) był pokazywany w offcamerowym Konkursie Głównym kilka lat temu, znów sięga po surową realistyczną stylistykę. Jednak tym razem opowiada historię starszych ludzi, którzy odnajdują miłość w domu opieki. Przepięknie zrealizowana, wzruszając opowieść o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno.

"Magical Girl" Carlosa Vermuta opowiada o Barbarze, kobiecie z mroczną przeszłością, która nie może poradzić sobie z problemami psychicznymi, mimo pełnego wsparcia ze strony zamożnego męża. Reżyser tworzy niepokojącą atmosferę, obficie czerpiąc z tradycji kina noir. Każda z postaci będzie musiała przekroczyć własne ograniczenia, a przypadek sprawi, że ich losy zostaną ściśle splecione w tej wielopoziomowej, fascynującej fabule, nagrodzonej na festiwalu w San Sebastian.

W "Sworn Virgin" debiutantka Laura Bispuri, zafascynowana kultywowanym do dziś w niektórych rejonach Albanii zwyczajem sięgającym XV wieku, stawia pytania o tożsamość: płciową, seksualną, emocjonalną. Społeczność położonej wysoko w górach wioski rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypadającą mu rolę. Wyjątek stanowią „burrnesha", zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie mężczyzn.

Laureata Krakowskiej Nagrody Filmowej wybiorą Ellen Lewis, Phyllida Lloyd, Gabriel Byrne i Sławomir Idziak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)