Trwa ładowanie...
d1abx15

Polski aktor zachwycony wystąpieniem Księcia Williama. "Dlatego Wielka Brytania była, jest i będzie potęgą"

Słowa Księcia Williama, który zapowiadał wizytę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, zrobiły ogromne wrażenie na Grzegorzu Małeckim. - Powiem Wam, że mnie wcięło - napisał na Facebooku, dodając, że jeszcze nigdy nie słyszał polityka lub dyplomaty, który swoją wypowiedź rozpoczynałby od kultury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Małecki
Grzegorz Małecki (ONS.pl)
d1abx15

Małecki był przekonany, że polskie media będą się w głównej mierze skupiać na kreacjach księżnej Kate, tymczasem wymowne słowa Williama zwróciły jego uwagę na coś zupełnie innego:

- W pierwszym zdaniu powiedział, że jutro odwiedzi teatr w Gdańsku, potem wspomniał o Szekspirze i przypomniał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, w którym wystawiane były dzieła genialnego dramatopisarza.* I naprawdę powiem Wam, że mnie wcięło* - napisał na Facebooku.

- Próbuję przypomnieć sobie jakiekolwiek przemówienie polskiego dyplomaty, polityka, męża stanu, w ogóle czyjekolwiek wystąpienie, które zaczęłoby się od słów o kulturze. Nie pamiętam - dodał polski aktor, sugerując, że postawa brytyjskiego monarchy świadczy o prawdziwej sile.

- Może dlatego nasza polityczna rzeczywistość wygląda tak jak wygląda. I może dlatego Wielka Brytania była, jest i będzie potęgą. Bo jej władcy wiedzą, że tylko kultura, w każdym wymiarze tego słowa, kształtuje wolność i ducha człowieka - pyta Małecki, kończąc swój wpis anegdotą o Churchillu. Brytyjski premier z czasów drugiej wojny miał usłyszeć od jednego z ministrów, by obciąć budżet ministerstwa kultury na rzecz dalszego prowadzenia wojny. - Mam zabrać kulturze? To o co właściwie my tę wojnę toczymy? - skwitował Churchill.
Obejrzyj: Iza Kuna i Grzegorz Małecki opowiadają o filmie "PolandJa":

d1abx15

Podziel się opinią

Share

d1abx15

d1abx15