Polski film o św. Maksymilianie Kolbe trafił do Watykanu. "Ubolewam, że nikt wcześniej nie zrobił takiego filmu"
W Watykanie odbyła się premiera polskiego filmu "Dwie korony" w reżyserii Michała Kondrata. Fabularyzowany dokument to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia świętego Maksymiliana Kolbe.
27.09.2017 | aktual.: 27.09.2017 10:23
Uroczysty pokaz zorganizowano w sali kinowej watykańskiej filmoteki w Palazzo San Carlo za Spiżową Bramą.
W premierze udział wzięła szefowa kancelarii premiera, minister Beata Kempa; obecny był także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.
We wprowadzeniu do projekcji reżyser powiedział:
-Zależało mi na tym, aby świat szerzej poznał postać ojca Maksymiliana Kolbego. Całe jego życie jest gotowym scenariuszem filmowym - podkreślił Kondrat. - Ubolewam, że nikt wcześniej nie podjął się tego zadania.
Cannes 2017: dlaczego TVP podała nieprawdę o polskim filmie "Dwie korony"?
Odtwórca głównej roli Adam Woronowicz powiedział PAP, że wielkim zaszczytem dla niego jest to, że mógł zagrać tak fascynującą postać. - Film przybliża postać świętego także dzięki zawartym w nim świadectwom osób, które go znały - podkreślił aktor.
Film przedstawia sylwetkę ojca Kolbego - polskiego świętego męczennika, który dobrowolnie zmarł za więźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, ale jednocześnie dziennikarza i misjonarza. Prowadził działalność w Japonii, Chinach i Indiach. Ale, jak przypomniano, zaprojektował także pojazd do podróży międzyplanetarnych.
Autorzy filmu podkreślali, że opowiada on o niezwykłym człowieku, który oddał swoje życie, aby uratować inne; o wizjonerze przekraczającym ludzkie ograniczenia.
W filmie oprócz Woronowicza występują także Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, Marcin Kwaśny, Tadeusz Chudecki, Mateusz Pawłowski i Arkadiusz Janiczek.
Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech.
Kinową premierę filmu w Polsce zapowiedziano na 13 października.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)