Polskie filmy, które walczyły o Oscara dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego
"Ida" jest dopiero dziesiątym polskim filmem w historii nominowanym w kategorii Film Nieanglojęzyczny. W latach poprzednich do Oscara kandydowały, choć nigdy go nie zdobyły, następujące polskie produkcje:
87. galę wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zapamiętamy na długo. Po latach prób w końcu udało się nam zdobyć upragnioną statuetkę (więcej tutaj).
Jednak "Ida" jest dopiero pierwszym polskim filmem w historii przyznawania nagrody nominowanym w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", któremu udało się wygrać. Historia jest bezwzględna. W minionych latach o złotą statuetkę walczyły największe arcydzieła polskiej kinematografii, niestety - z marnym skutkiem.
Zobaczcie, jakie polskie filmy miały szansę na Oscara i z kim przegrały. Podobno najbliżej wygranej był "Człowiek z żelaza", jednak przez decyzję władz PRL, która wycofała film z konkursu, nagroda przeszła koło nosa...
Oscary 1964
Bohaterami filmu są Andrzej, znany dziennikarz sportowy, który jadąc z żoną na urlop zabiera po drodze młodego autostopowicza. Podczas wspólnej podróży małżonkowie zapraszają nieznajomego na swój jacht. Andrzej próbuje chłopaka olśnić swoją pozycją, ten jednak nie poddaje się jego czarowi - co więcej stara się go ośmieszyć w oczach żona z którą flirtuje. W końcu dochodzi do sprzeczki...
Oscary 1967
"Faraon" (nagroda dla "Kobiety i mężczyzny")
Film historyczny (choć nie w pełnym zanczeniu tego słowa) i ekranizacja powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem, będący aktualną i wnikliwą analizą systemu i mechanizmów władzy i polityki.
Współautor scenariusza Tadeusz Konwicki mówił: Historia Ramzesa XII jest typowym przykładem poczynań młodego człowieka, który wchodzi w życie z wiarą i potrzebą odnowy. Nie zna jeszcze wyższych racji stanu, nie interesują go prawa rządzące skomplikowanym aparatem władzy. Wydaje mu się, że to właśnie on potrafi zmienić dotychczasowy porządek rzeczy.
Oscary 1975
"Potop" (nagroda dla "Amarcord")
Zdecydowanie najlepsza z trzech części ekranizacji trylogii Sienkiewicza.
Akcja rozgrywa się w XVI wieku w czasie tytułowego potopu szwedzkiego. Główny bohater - Andrzej Kmicic - to okrutny swawolnik i gorąca krew. Wszystko musi mieć tu i teraz. Ale to także człowiek wielkiej odwagi, gotowości do poświęceń, prawdziwy patriota.
Oscary 1976
"Ziemia obiecana" (nagroda dla "Dersu Uzała")
Mistrzowska adaptacja powieści Władysława Reymonta, reinterpretująca anachroniczną wymowę pisanego na zamówienie endecji literackiego oryginału.
- Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – to razem mamy właśnie tyle, żeby założyć wielką fabrykę. By ten cel osiągnąć w Łodzi końca XIX w., trójka przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt – nie cofnie się przed niczym, łącznie ze zdradą i oszustwem.
Oscary 1977
Pełna rozmachu ekranizacja prozy Marii Dąbrowskiej. Barbara wychodzi za mąż za niekochanego i dalekiego od jej ideałów Bogumiła Niechcica. Przeprowadza się na wieś, gdzie będzie musiała nie tylko żyć pod jednym z dachem z mężczyzną, którego z całego serca lekceważy, ale także znosić trudy, o jakich jej się nie śniło. Powoli przyzwyczajała się jednak do nowej sytuacji.
Oscary 1979
"Panny z wilka" (nagroda dla "Blaszanego bębenka")
Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę.
Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski. Ruben wyjeżdża z postanowieniem, że już tu nigdy nie wróci.
Oscary 1982
Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka...
Oscary 2008
Dramat "Katyń" przedstawia losy kobiet - matek, żon i córek polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku w lasach katyńskich przez NKWD. Powstał na podstawie powieści Andrzeja Mularczyka. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.
Oscary 2012
"W ciemności" (nagroda dla "Rozstania")
"W ciemności" Agnieszki Holland opowiada prawdziwą historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów. Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ich życie. Inspiracją dla scenariusza były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku".
(gk/mn)
href="http://film.wp.pl/oscary-2015-ciekawostki-rekordy-sensacje-6022705732621441a"> KLIKNIJ PO WIĘCEJ CIEKAWOSTEK OSCAROWYCHKLIKNIJ PO WIĘCEJ CIEKAWOSTEK OSCAROWYCH