Trwa ładowanie...

Potomkowie bohaterów o filmie "303. Bitwa o Anglię": To jest spóźniony hołd i teraz możemy być dumni, że mieliśmy takich lotników

Potomkowie polskich pilotów: Hubert Zumbach i Helena Dmochowska wypowiedzieli się o filmie "303. Bitwa o Anglię”. Film wchodzi na ekrany kin 17 sierpnia.

Potomkowie bohaterów o filmie "303. Bitwa o Anglię": To jest spóźniony hołd i teraz możemy być dumni, że mieliśmy takich lotnikówŹródło: Materiały prasowe
ducn5k5
ducn5k5

Potomkowie Polaków, którzy odważnie walczyli w bitwie o Anglię, wreszcie doczekali się godnego upamiętnienia losów swoich rodziców. Helena Dmochowska, córka Stanisława Słowikowskiego, instruktora lotniczego w Dywizjonie 303, podzieliła się swoimi odczuciami po obejrzeniu filmu "303. Bitwa o Anglię”:

"To jest spóźniony hołd i teraz możemy być dumni, że mieliśmy takich lotników (…). I niech każdy zobaczy, że Polacy byli kimś!”.

Także Hubert Zumbach, syn Jana Zumbacha, w postać którego wcielił się Iwan Rheon, wskazuje na to, jak ważna jest pamięć o dokonaniach Polaków: "Dobrze, abyśmy pamiętali, że polscy lotnicy odegrali wielką rolę w bitwie o Anglię. Myślę, że to historia, która zainteresuje zarówno młodszych jak i starszych widzów. Właśnie zobaczyłem film i gorąco was na niego zapraszam. To było świetne!”, zachęca Zumbach.

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold "Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

ducn5k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ducn5k5