Trwa ładowanie...
d3v8gwz

Premiera ''Bitwy Warszawskiej'' w Wielkiej Brytanii

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premiera ''Bitwy Warszawskiej'' w Wielkiej Brytanii
(Forum Film)
d3v8gwz

Owacją na stojąco nagrodziła widownia *Jerzego Hoffmana i Nataszę Urbańską - reżysera i główną aktorkę filmu "Bitwa Warszawska 1920", pokazanego w czwartek wieczór po raz pierwszy zagranicą. Od piątku film jest na ekranach 21 kin Cineworld.*

Na pierwszą zagraniczną premierę filmu przyszli brytyjscy filmowcy, dziennikarze, dyplomaci i prasa. Obecni byli m.n. Anne Applebaum, prof. Norman Davies, były ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie Charles Crawford, publicyści Neal Ascherson i Ed Lucas, wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.

"Dla większości Brytyjczyków Europa Wschodnia jest poza świadomością. Nie wiedzą, że działy się tam ważne wydarzenia, a jeśli nawet wiedzą, to na wojnę polsko-bolszewicką patrzą przez optykę sowiecką, ponieważ po Rewolucji Październikowej brytyjskie związki zawodowe i lewica były po stronie Lenina. Dlatego ważne jest, by pokazać jak było" - powiedział PAP Norman Davies.

d3v8gwz

Crawford nazwał film "bardzo dramatycznym", choć zwierzył się, że miał niedosyt scen z udziałem Stalina.

"Hoffman jest mistrzem kontrastu. Potrafi wyważyć elementy frywolne z tragicznymi, romans kawalerzysty z kabaretową piosenkarką z jednej strony z krwawą bitwą z drugiej" - powiedział PAP Michael Sarne aktor i reżyser, przyjaciel Romana Polańskiego i Jerzego Skolimowskiego.

"Ten kontrast ma w sobie coś romantycznego. Główni bohaterowie nie wiedzą, co się wokół nich dzieje, a przez to są także postaciami tragicznymi" - zaznaczył.

W podobnym duchu ocenił film Philip Bergson krytyk filmowy BBC: "Jerzy Hoffman, już w 'Ogniem i Mieczem' pokazał, że świetnie sobie radzi z dużymi, spektakularnymi scenami bitwy. I tym razem nie zawiódł. Kręcąc sceny z wielkim rozmachem nie traci przy tym z pola widzenia szczegółów drobnych ani intymnych i osobistych przeżyć" - mówi.

d3v8gwz

Spytany przez PAP, czy kręcąc film miał świadomość, że sam jego temat jest wciąż kontrowersyjny, Hoffman odparł, że "w Polsce nie ma tematów politycznie niekontrowersyjnych".

"Bitwa Warszawska jest pierwszą od XVII wieku zwycięską bitwą, stoczoną samodzielnie przez Polaków, która zdecydowała o zwycięskiej wojnie. Pokazuje, że Polska już w 1920 r. była w Europie i że Polacy, gdy skoncentrują wysiłki na wspólnym celu wiele osiągają. Warto o tym pamiętać i mówić innym" - powiedziała wiceminister Stelmach.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


d3v8gwz

Podziel się opinią

Share
d3v8gwz
d3v8gwz