Trwa ładowanie...
d2nxjly

Prezydent napisał list do Katarzyny Łaniewskiej. Pada wiele podniosłych słów

Jest jedną z nielicznych aktorek, które w dniu urodzin otrzymały takie wyróżnienie. Andrzej Duda napisał dla Łaniewskiej wyjątkowy list. Okazja nie byle jaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

"Wielokrotnie mogliśmy podziwiać bogactwo Pani aktorskich interpretacji prezentowanych na dużym ekranie"
"Wielokrotnie mogliśmy podziwiać bogactwo Pani aktorskich interpretacji prezentowanych na dużym ekranie" (East News)
d2nxjly

- Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia jak najlepszego zdrowia; z uznaniem pragnę wspomnieć o pani zasługach dla polskiej kultury, o wspaniałych kreacjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych, a także o udziale w licznych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia – napisał prezydent z okazji 85. urodzin Łaniewskiej.

W liście, który można przeczytać na oficjalnej stronie prezydenta, pada wiele słów, które mogą zaskoczyć. Dlaczego? Niecodziennie czyta się tak górnolotne opinie na temat aktorów – tym bardziej w listach pisanych przez prezydenta. Trudno sobie nawet przypomnieć, by jakiś inny polski artysta został wyróżniony w ostatnim czasie w ten sposób przez głowę państwa.

Zobacz też: Antoni Krauze o filmie "Smoleńsk"

- Pani drogę artystyczną charakteryzuje różnorodność kreacji, które zyskały uznanie kilku pokoleń Polaków. Pani role kostiumowe, dramatyczne i komediowe są świadectwem wybitnego warsztatu oraz aktorskiego kunsztu. W sposób mistrzowski posługuje się Pani słowem, budując postacie pełne głębi, autentyzmu i wewnętrznej dynamiki. Wielokrotnie mogliśmy podziwiać bogactwo Pani aktorskich interpretacji prezentowanych na dużym ekranie. Wszyscy mamy też w pamięci Pani wspaniałe dokonania w spektaklach Teatru Telewizji czy role w serialach, poprzez które przekazała nam Pani wiele życiowej mądrości – czytamy w liście.

d2nxjly

Prezydent pisze także: - W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości pragnę również podziękować za Pani zaangażowanie w podziemną działalność wydawniczą w okresie stanu wojennego, a zwłaszcza za współorganizowanie poruszających koncertów patriotycznych, które w trudnych latach 80. ubiegłego wieku przynosiły nadzieję na lepsze jutro. Wyróżniająca Panią odwaga w wypowiadaniu własnych poglądów, wsparta aktywną, oddaną postawą, stanowi niezmienne źródło Pani niezależności. Chęć niesienia pomocy innym ludziom objawia się również w Pani działalności społecznej, którą z wielkim szacunkiem postrzegam jako ważne dopełnienie Pani pracy artystycznej.

   East News
(East News)

"Przez poglądy zostawili mnie przyjaciele"

Chętnie obsadzano ją w rolach matek głównych bohaterów ("Kogel-mogel" Romana Załuskiego 1988, telenowela "Klan"). Często grała też nauczycielki, bądź pracownice domów dziecka (legendarne „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego 1982), jednak typem postaci, z którym najbardziej utożsamia się dziś Łaniewską jest wiejska gospodyni.

d2nxjly

Sympatyczna, ciepła babcia Józia w „Plebanii” jest pewnie pierwszym obrazkiem, który pojawia się, gdy ktoś wspomina Łaniewską. Prezydent Duda w liście wylicza jej osiągnięcia dla kultury. Ale w ostatnich latach bardziej niż z aktorstwem Polacy kojarzą ją przez wypowiedzi o polityce.

Gdy zagrała w „Smoleńsku” i otwarcie zaczęła opowiadać o swoich poglądach, o wspieraniu PiS straciła w oczach wielu fanów. Choć wielu aktorów odrzuciło propozycję zagrania w „Smoleńsku” i otwarcie bojkotowało projekt Krauzego, Łaniewska wyznaje, że dla niej rola w filmie znaczy naprawdę wiele.

   East News
(East News)

– To najbardziej wyjątkowy film, w jakim zagrałam – opowiadała aktorka w Telewizji Republika. I dodawała, że nie wierzy w oficjalną wersję tłumaczącą przyczynę katastrofy samolotu.
– Nie wiem, jak to się stało, wiem tylko, że to nie było dzieło przypadku, że to nie była żadna żelazna brzoza – twierdziła. – To głupota i bzdura, że nie pozwalano rodzinie zajrzeć do trumny. To niepojęte, że tak się mogło wydarzyć – podkreślała.

d2nxjly

Gdy w kwietniu 2018 roku politycy obchodzili kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej, Kaczyński ze sceny nie krył słów zachwytu nad Łaniewską. - Powiedziałem kiedyś pani Katarzynie, że gdybym w ogóle nie wiedział, czym jest aktorstwo i tylko słuchał jak ona czyta “Pismo”, to już bym się dowiedział - chwalił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Jest mi niezmiernie miło, on zawsze był dla mnie bardzo serdeczny, mogliśmy zamienić parę słów o wszystkim. Starałam się być na mszach żałobnych za jego mamę. Moja sympatia dla niego jest wielka, widać, że jego dla mnie też – komentowała ze wzruszeniem w rozmowie z WP Film.

Przez to, że nie kryje się we swoimi sympatiami politycznymi, została skazana na ostracyzm. W wielu wywiadach przyznawała, że czuje się jak trędowata. Twierdzi też, że w ostatnich latach odwrócili się od niej nie tylko ludzie z branży, ale i przyjaciele.

- Jestem stara, jestem na emeryturze. Może już się nie nadaję? Może jestem niepotrzebna? Może są inni? Ale ja mówię o gronie przyjaciół z zawodu, którzy bywali u mnie, gdzie rzeczywiście w drugi dzień świąt czy Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to w mojej wsi, w moich latyfundiach - jak to mówię - to stoły były rozstawiane, no a teraz postanowili, że nie jestem im potrzebna... – mówiła w 2014 roku w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem dla RMF FM.

d2nxjly

I dodała po chwili: - Boją się może, że się zarażą. Ja nie namawiam nikogo. Ja, jeżeli ktoś chce podjąć ze mną dyskusję, to oczywiście dyskutuję, ale nikogo nie namawiam. Proszę tylko, żeby myślał, a nie mi mówił, jak ja tłumaczyłam, że pan prezydent Lech Kaczyński jest Polakiem, jest patriotą, jest katolikiem, jest wykształcony i z głową, zaangażowany i tak dalej. Ale to mówili "kurdupel" czy coś takiego, ale to było, albo "Kaczor", to nie był argument dla mnie.

   East News
(East News)

Twarz dobrej zmiany

Chcąc czy nie Łaniewska stała się jedną z twarzy Prawa i Sprawiedliwości. Tak jak Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Krystyna Janda czy Magdalena Cielecka otwarcie krytykują obecnych rządzących, tak Łaniewska znalazła się w nielicznym gronie aktorów, którzy stoją po drugiej stronie politycznego sporu.

d2nxjly

Niechęci do polityków opozycji nie kryje – i to nie od dziś. W 2016 roku w rozmowie z wpolityce.pl wytknęła, że pod rządami PO-PSL zwalniano wielu aktorów, którzy nie byli przychylni politykom. - Przez osiem lat nie występowałam w telewizji, szybko podziękowano mi za współpracę z katolicką audycją dla dzieci „Ziarno”(…) Zwolniono mnie, ponieważ podpisałam list przeciwko wyrzucaniu dziennikarzy z TVP, którzy potem stworzyli Telewizję Republikę. Bardzo smutne jest to, że koledzy aktorzy mówią, że bardziej się teraz boją, niż bali się w stanie wojennym, przecież nikt teraz nikogo nie morduje, najwyżej ludzie zachowują się w sposób wulgarny w stosunku do posłanek, które chcą opuścić Sejm – tłumaczyła.

Łaniewska przez osiem lat uczestniczyła w niemal każdej miesięcznicy. Otwarcie i w ostrych słowach komentuje protestujących przeciwko PiS, tych, którzy mówią dziś o niszczeniu demokracji.
- Myślałam, że nienawiść będzie gasła, liczyłam, że im się to znudzi, że ktoś im nie zapłaci, żeby przyszli i się zniechęcą. A teraz naprawdę nie wiem, jak to się potoczy. Nie mam pojęcia do czego te osoby są zdolni. Dla mnie to są obłąkani ludzie. (…) Działania Obywateli RP i protestujących podczas miesięcznic jest zaprzeczeniem logiki, ale tam jej nie ma, jest tylko straszna i niewytłumaczalna agresja – komentowała również w rozmowie z wpolityce.pl.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2nxjly

Podziel się opinią

Share
d2nxjly
d2nxjly