Program TV na niedzielę: "Układ zamknięty", "Nowy początek", "Most nad Sundem" [30‑07-2017]

Dziś w TV wielki filmowy skandal, a zarazem świetny film Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza". Ponadto polski thriller "Układ zamknięty" i fenomenalne "Polowanie", które zrobiło furorę na festiwalu w Cannes w 2012 roku. Na kanale WP pojawi się kolejny odcinek kryminalnego serialu "Most nad Sundem", a to tylko część atrakcji, jakie polecamy na niedzielny wieczór. Sprawdź, co jeszcze warto obejrzeć 30 lipca.

Program TV na niedzielę: "Układ zamknięty", "Nowy początek", "Most nad Sundem" [30-07-2017]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.07.2017 | aktual.: 30.07.2017 11:26

Scenariusz filmu reżysera "Przesłuchania" (1982) powstał na kanwie autentycznych aresztowań, jakich ofiarami padła trójka biznesmenów – udziałowców Krakowskich Zakładów Mięsnych i Polmozbytu Kraków. Oskarżeni o działanie na szkodę swoich własnych spółek po niespełna roku spędzonym w więzieniu zostali wypuszczeni na wolność z braku dowodów. Nie mieli już jednak do czego wracać. Jedna z firm upadła, druga dostała się w chciwe ręce państwa. "Układ zamknięty" jest fabularną wariacją na temat tego, co stało się wówczas i dowodem na to, że jeśli w tym kraju komuś za dobrze się powodzi, wrogowie, którym nóż otwiera się w kieszeni, pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Obejrzyj zwiastun filmu "Nowy początek":

"Nowy początek"

Żadne zestawienie najlepszych filmów science fiction ostatnich lat nie może się obejść bez filmu "Nowy początek" Denisa Villeneuve’a. Dzieło reżysera "Sicario" i "Pogorzeliska" przedstawia historię wybitnej językoznawczyni, która zostaje zwerbowana do wyjątkowej misji. Kobieta dostaje zadanie porozumienia się z przybyszami z obcej planety i zweryfikowania ich zamiarów. W rolach głównych Amy Adams i Jeremy Renner. Film był nominowany do Oscara w 7 kategoriach. Ostatecznie zgarnął jedną, bardzo zasłużoną, statuetkę za najlepszy montaż dźwięku.

"Most nad Sundem"

Historia “Mostu nad Sundem” koncentruje się na pracy szwedzkich i duńskich detektywów, którzy prowadzą swoje śledztwa na dwóch przeciwległych brzegach cieśniny Sund. Tytułowy most jest łącznikiem między Kopenhagą a Malmo. Historia pierwszego sezonu rozpoczyna się w momencie, gdy na samym środku granicznego mostu policja odnajduje ludzkie zwłoki przecięte w pół. Dwójka detektywów: Saga Norén (w tej roli Sofia Helin) z Malmo i Martin Rohde (Kim Bodnia) z Kopehnagi muszą w tej sytuacji połączyć siły, by rozwikłać zagadkę nietypowego zabójstwa.

"Polowanie"

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji w Cannes 2012 roku, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia."Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

"American Beauty"

Kolejnym hitem, jaki obejrzymy dziś w TV jest kultowe "American Beauty" w reżyserii Sama Mendesa. Uhonorowany pięcioma Oscarami obraz do dziś uznaje się za najwybitniejsze dzieło nowego millenium. Film przedstawia historię mężczyzny przechodzącego przez kryzys wieku średniego. Pewnego dnia bohater zakochuje się w nastoletniej koleżance swojej córki. Atrakcyjna dziewczyna sprawia, że 42-letni Lester znajduje sens życia. W rolach głównych Kevin Spacey, Mena Suvari i Thora Birch.

"Mechaniczna Pomarańcza"

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii nazywany ''bagnem'', ''pornografią'', ''podłą moralnie bzdurą''. Po tym filmie "Deszczowa piosenka" nigdy już nie brzmiała tak samo. Przewrotny soundtrack do gwałtu niejednego oburzył i niejednym zatrząsnął, a był to najmniejszy problem Stanleya Kubricka i jego "Mechanicznej pomarańczy". Reżyser odpierał ataki chrześcijańskich organizacji zarzucających jego powieści gloryfikację przemocy i faszystowskiej ideologii. Czy owe zarzuty były słuszne?

"Znachor"

"Znachor" to ekranizacja prozy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która podobnie jak pierwowzór literacki - wzruszająca opowieść o losach chirurga, który doznał amnezji - wzbudziła ogromne zainteresowanie widzów. Przyczynili się do tego na pewno odtwórcy głównych ról: 30-letnia, zachwycająca Anna Dymna oraz niezwykle męski Tomasz Stockinger, w roli Hrabiego Leszka Czyńskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)