Trwa ładowanie...
pan tadeusz
29-01-2016 10:00

Projekcja filmu niemego "Pan Tadeusz" z 1928 r. w Muzeum Śląskim

Projekcja filmu niemego "Pan Tadeusz" z 1928 r. w Muzeum ŚląskimŹródło: East news
d2xrc7x
d2xrc7x

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza w sobotę na projekcję odrestaurowanego filmu niemego "Pan Tadeusz" z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Muzykę na żywo do ekranizacji dzieła Adama Mickiewicza o tym samym tytule wykona zespół Czerwie.

Rzeczniczka muzeum Danuta Piękoś przypomniała, że film z 1928 r., zapowiadany wówczas jako "superprodukcja", przez lata uważany był za zaginiony. "W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty o łącznej długości 42 min., a w 2006 r. we Wrocławiu kolejne, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 min." - podała Piękoś.

Projekcji filmu, opartego na epopei Adama Mickiewicza o tym samym tytule, towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół Czerwie, którego twórczość znajduje się na pograniczu "folku, etno, sceny absurdu i teatru". Zdaniem kierownik działu edukacji Muzeum Śląskiego Beaty Grochowskiej projekcja zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale i pasjonatów kina. "Myślę, że warto obejrzeć tę pierwszą polską +superprodukcję+ także dlatego, by ujrzeć wdzięk kina niemego i zobaczyć, jak wtedy wyglądała gra aktorska, jakich środków używano i jak to wciąż działa na wyobraźnię widzów" - powiedziała PAP Grochowska.

Zwiedzający muzeum w sobotę będą też mieli okazję obejrzeć z oprowadzeniem tamtejszą Galerię sztuki polskiej 1800-1945. Jak zapowiedziała Piękoś "to już ostatnie chwile, by zwiedzić Galerię przed planowaną (wkrótce) rearanżacją". Otwarta w czerwcu ub.r. nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstała na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.

W muzeum można zwiedzać sześć wystaw stałych: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galeria sztuki polskiej 1800-1945, Galeria sztuki polskiej po 1945 roku, Galeria plastyki nieprofesjonalnej, "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawa ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej oraz otwarta w grudniu ub. r. Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj