Trwa ładowanie...

Przedstawiamy program 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski

Przedstawiamy program 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski
d1iu54q
d1iu54q

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski – wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu i miłośnikom jego kina – odbędzie się już po raz piąty pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej. Termin wydarzenia to 4, 5, 6 września 2015 roku, miejsce to Sokołowsko na Dolnym Śląsku, a hasło przewodnie festiwalu brzmi Są przypadki, są życiorysy.

Filmem głównym festiwalu jest „Przypadek” Kieślowskiego, a gościem specjalnym będzie odtwórca głównej roli Bogusław Linda. Podczas festiwalu odbędzie się 40 projekcji filmowych poprzedzanych wprowadzeniami, a także otwarte panele dyskusyjne z udziałem gości festiwalowych. W nowym obiekcie festiwalowym: przestrzeni Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, w zabytkowym Sanatorium dr. Brehmera, zaprezentowana zostanie wystawa Wokół Przypadku, składająca się ze zbiorów, działającego w Sokołowsku, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

BLOKI FILMOWE I PANELE Z UDZIAŁEM GOŚCI FESTIWALU.

W tym roku program festiwalu Hommage à Kieślowski koncentruje się wokół filmu fabularnego „Przypadek” (1981) oraz filmu dokumentalnego „Życiorys” (1975).

W głównym bloku festiwalu pod nazwą Są przypadki, poza filmem Kieślowskiego, do którego wprowadzenie wygłosi Stanisław Zawiśliński, pokazane zostaną także „Biegnij, Lola biegnij” w reż. Toma Tykwera, „Dreszcze” w reż. Wojciecha Marczewskiego, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa oraz „WHO AM I. Możesz być kim chcesz” w reż. Barana bo Odara. Losy „Przypadku” przybliżą współtwórcy filmu Kieślowskiego - m.in. Monika Goździk, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Michał Żarnecki, Violetta Buhl, Irena Strzałkowska, Sylwia Pakulska i Jacek Szeligowski. Rozmowę z nimi poprowadzą Łukasz Maciejewski i Stanisław Zawiśliński. Gościem specjalnym festiwalu będzie Bogusław Linda, odtwórca postaci Witka – głównego bohatera ,,Przypadku". Wprowadzenie do „Lewiatana” wygłosi i dyskusję z publicznością poprowadzi red. Konrad Zarębski.

W bloku filmów dokumentalnych Są życiorysy – poza „Życiorysem” Krzysztofa Kieślowskiego – zaprezentowane zostanie pięć filmów: „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej , „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego, „Aktorka” w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak oraz „Efekt domina” Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

d1iu54q

Uczniowie Kieślowskiego to stały blok prezentujący filmy twórców, którzy spotkali na swej drodze artystycznego rozwoju wybitnego reżysera. Podczas tegorocznej edycji pokazane zostaną filmy „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka, „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego, „Nieobecność” Magdaleny Łazarkiewicz, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Skradzione dzieciństwo” w reżyserii Markusa Imbodena. W ramach bloku odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem twórców oraz spotkanie wokół filmu „Fotograf” z udziałem Adama Woronowicza i Doroty Paciarelli..

Blok Kino Młodych to niedawne odkrycia, mądre debiuty, filmy odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, w sumie jedenaście obrazów młodego pokolenia twórców. Znajdą się wśród nich m.in. fabularny pełnometrażowy debiut, który zdobył uznanie na tegorocznej edycji festiwalu debiutów w Koszalinie pt. „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, dwie trzydziestki ze Studia Munka „Sandland” Bartłomieja Żmudy i „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej, dokument „One Man Show” w reż. Jakuba Piątka i wybór etiud studenckich m.in. „Rwetes” Kuby Czekaja, „Kroki” Karoliny Zaleszczuk, „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec, „Czułość” Emili Zielonki, „Charon” w reżyserii Pawła Hejbudzkiego. Jak co roku – młodzi autorzy zostaną zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Irena Tarasow, a którego gośćmi będą między innymi Marcin Bortkiewicz, Bartłomiej Żmuda i Jakub Piątek.

Blok Nowe Kino Czeskie to tradycyjnie prezentacja dokonań filmowych najbliższych sąsiadów zza południowej granicy. W tej części festiwalu zostaną pokazane dwa filmy czeskie: dokumentalny „Olga” w reż. Miroslava Janka oraz fabuła „Cesta ven” w reż. Petra Václava, które w swym rodzimym kraju zdobyły w 2015 roku najważniejsze nagrody za najlepszy film - Czeskie Lwy. Reżyser Miroslav Janek i producentka „Olgi” Jarmila Poláková będą gośćmi festiwalu. Blok powstaje przy współpracy z Letní Filmová Škola Uherské Hradiště, z którym w tym roku nawiązała się ścisła współpraca. To największy w Czechach niekomercyjny festiwal o charakterze edukacyjnym, bez sekcji konkursowej. Organizatorem tego festiwalu z 40-letnią tradycją jest Stowarzyszenie Czeskich Klubów Filmowych. Przedstawiciele LFŠ będą gościć na festiwalu i wezmą udział w czeskim panelu.

WYSTAWA Z ARCHIWUM TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO

Podczas tegorocznej edycji będzie miało miejsce otwarcie wystawy Wokół Przypadku. Wystawa będzie prezentacją multimedialną składającą się między innymi z fotosów do sceny filmu, która została bezpowrotnie usunięta przez cenzurę i nie udało się jej odzyskać nawet podczas rekonstrukcji filmu. Zostaną pokazane archiwalne teksty i wersje scenariusza, wybrane fragmenty korespondencji związane z filmem Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas uroczystego otwarcia odbędzie się spotkanie poświęcone działalności Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Wystawa zostanie zaprezentowana w części zabytkowego Sanatorium dr. Brehmera – w przestrzeni Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku – zrewitalizowanej przez organizatora festiwalu Fundację Sztuki Współczesnej In Situ.

d1iu54q

Ten fragment obiektu oddany do użytku 26 maja br. posiada nowoczesną salę multimedialną oraz sale wystawowe w piwnicach i w wieży prowadzącej na taras widokowy. To nowa i niezwykle atrakcyjna lokalizacja dla tegorocznych działań festiwalowych.

Pełny program wraz z kalendarzem projekcji i paneli na stronie internetowej www.hommagakieslowski.pl. Zapraszamy do śledzenia aktualności festiwalowych na: www.facebook.com/HommageaKieslowski

d1iu54q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iu54q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj