Trwa ładowanie...
relacja
09-04-2016 22:50

Pyrkon 2016: Dziesiątki tysięcy ludzi przyjechało do Poznania [RELACJA]

Pyrkon 2016: Dziesiątki tysięcy ludzi przyjechało do Poznania [RELACJA]Źródło: Hanna Sobczak-Zagalska
duuk424
duuk424

To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym myśliwce z „Gwiezdnych wojen” stoją tuż obok dwumetrowego Terminatora. Nieopodal mebli zdobionych motywami z „Obcego” można spotkać bohaterów z „Władcy pierścieni”, a kilka metrów dalej uwagę przykuwają pokaźnych rozmiarów Gwiezdne wrota. Pyrkon – największe polskie święto fantastyki znowu pokazało, jak wielu z nas uwielbia przenosić się do wyimaginowanych światów z ulubionych filmów, seriali, gier czy książek.

Jak co roku o tej porze poznański klub fantastyki Druga Era wspiął się na wyżyny swoich możliwości i zorganizował kolejną edycję Pyrkonu. Imprezy, która w ciągu kilkunastu lat rozrosła się z lokalnego wydarzenia do przyciągającego uwagę kilkudziesięciu tysięcy osób festiwalu. W zeszłym roku na Pyrkon wybrało się ponad 31 tysięcy zwiedzających. W tym roku pełne hale i długie kolejki do kas biletowych sugerują, że ten wynik mógł zostać pobity.

Co jest takiego ciekawego w Pyrkonie, że jest w stanie przyciągnąć uwagę takiej masy ludzi? Przede wszystkim uniwersalność. Tutaj każdy miłośnik szeroko rozumianej fantastyki znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy ze wsparciem licznych wolontariuszy i prelegentów przygotowali mnóstwo atrakcji, wykładów, konkursów, pokazów, zabaw i spotkań z autorami takimi jak Tomasz Bagiński czy Jacek Dukaj. Program pękał w szwach, ale nawet jeśli ktoś wybrał się na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich bez konkretnego celu, to i tak z pewnością nie mógł narzekać na brak wrażeń.

Tradycyjnie po terenie festiwalu poruszała się masa cosplayerów – osób przebranych za ulubione postaci z różnych dzieł popkultury. Niektórzy przyciągali uwagę szczegółowo przygotowanymi kostiumami, które, jak w przypadku członków 501. Legionu z „Gwiezdnych wojen”, mogłyby zostać bez problemu wykorzystane na planie filmowym. Pyrkon to również świetne miejsce do przepuszczenia sporej gotówki na wszelkiej maści gadżety, filmy, książki, zabawki i fanowskie ciuchy. Co ciekawe, oprócz przedmiotów „made in China” nie brakowało wyjątkowych rękodzieł: fantazyjnych kieliszków, biżuterii czy akcesoriów uwielbianych przez cosplayerów.

Miłośnicy kinematografii mieli okazję poznać podobnych sobie ludzi na licznych prelekcjach, które przybliżały słuchaczom na przykład świat seriali lat 90., ale także rozkładały na czynniki pierwsze filozofię „Matriksa”, „Gwiezdnych wojen” czy badały wpływ „Powrotu do przyszłości” na popkulturę.

Pyrkon to impreza organizowana przez fanów dla fanów, która już dawno wyszła poza ramy lokalnego spotkania fantastów. Przyciąga uwagę zagranicznych autorów i ludzi z całej Polski, oferując masę atrakcji każdemu, kto zapragnie oderwać się od szarej rzeczywistości i doświadczyć czegoś wyjątkowego.

duuk424
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duuk424