Reżyser "Ściganego" wspomina Stevena Seagala: "Był jak wrzód na…!"
Z okazji 30-lecia premiery "Ściganego", Andrew Davis, reżyser tego przeboju kinowego, udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi ze Stevenem Seagalem. Davis, który zyskał światową sławę dzięki filmowi "Nico – ponad prawem", rozkręcił w nim karierę Seagala, znanego jako "facet z kucykiem".
"Ścigany" z Harrisonem Fordem i Tommy Lee Jonesem (który zdobył Oscara za najlepszą rolę drugoplanową) stał się jednym z najważniejszych filmów lat 90. Adaptacja popularnego serialu o lekarzu niesłusznie oskarżonym o morderstwo żony jest nadal uznawana za wzorcowy film sensacyjny. "Ścigany" otrzymał aż siedem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, zdjęcia i muzykę.
Rozmowa z Andrew Davisem z okazji 30-lecia "Ściganego" ujawniła wiele ciekawych faktów z planu filmu. Reżyser wspomniał, że propozycję reżyserii otrzymał dzięki sukcesowi "Liberatora", z gwiazdą Stevenem Seagalem. Zapytany o współpracę z Seagalem, Davis odpowiedział: "Był jak wrzód na d…".
Liberator | Under Siege (1992)
Davis przypomniał swoje doświadczenia z Seagalem przy pracy nad "Nico – ponad prawem": "Miałem spotkanie z Warner Bros., na którym zjawił się facet z kucykiem. Przywitał się i powiedział: 'Widziałem twój 'Kod milczenia' z Chuckiem Norrisem i chcę, żebyś wyreżyserował mój film'. Zgodziłem się".
"Miał w sobie trochę arogancji, ale uznałem, że to pewność siebie. Podczas pracy nad ‘Nico’ współpraca szła dobrze, a film okazał się sukcesem. Dlatego bez wahania przyjąłem propozycję reżyserii ‘Liberatora’ cztery lata później. Niestety, Seagal bardzo się zmienił przez ten czas. Nie potrafił już normalnie rozmawiać z ludźmi, ciągle im rozkazywał. Każdy dzień na planie z nim był trudny" – wspomina Davis.
76-letni reżyser ma na swoim koncie kilka kolejnych kinowych hitów, takich jak "Morderstwo doskonałe" z Michaelem Douglasem, "Na własną rękę" z Arnoldem Schwarzeneggerem oraz "Patrol" z Kevinem Costnerem. Steven Seagal natomiast grał w coraz mniej udanych produkcjach, które trafiały głównie na rynek kina domowego.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy o rewolucji w HBO Max, które zmieniło się w krótkie Max. Ile to kosztuje? Co można oglądać? Przy okazji wspominamy wstrząsające sceny z "Rodu smoka", który wraca z 2. sezonem. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: