Trwa ładowanie...
tofifest
Marta Ossowska
19-10-2019 22:17

Ruszył 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Rozpoczął się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Podczas gali otwarcia specjalne nagrody odebrali Joanna Koroniewska, Maja Ostaszewska i Robert Wichrowski.

Ruszył 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TofifestŹródło: Facebook.com
d2fyog0
d2fyog0

Toruński festiwal docenia artystów pochodzących z Kujaw. Wyróżnienie Flisaka w tym roku otrzymała urodzona w Toruniu aktorka Joanna Koroniewska. - To miejsce jest dla mnie szczególne, tutaj się wychowałam. To dzięki Toruniowi pomyślałam, że mogę być aktorką - powiedziała ze sceny.

Podobnie było z reżyserem i scenarzystą Robertem Wichrowskim. Odbierając nagrodę wspomniał o marzeniu nakręcenia filmu w rodzinnych stronach.

Tofifest wyróżnia się na tle innych festiwali. Oprócz kilkunastu sekcji filmowych, dzięki którym w Toruniu można zobaczyć przedpremierowo nowości ze światowych festiwali, jak i zapomniane klasyki kina, organizatorzy cenią sobie niezależność artystów. Stąd podczas każdej edycji wręczane są Złote Anioły - nagrody za niepokorność twórczą. Tegorocznymi laureatami zostali Maja Ostaszewska, Paweł Pawlikowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Globisz i Dawid Ogrodnik.

- Domeną intelektualistów jest nazywanie rzeczy, artystów zaś - otwieranie serc i głów. Niepokorność twórcza to dla mnie gotowość do stawiania przed sobą lustra, do słuchania serca wbrew wygodnym poradom, zgoda na błąd, porażkę, bo tylko dzięki niej możemy odważnie szukać; to też niezgoda na nudę - powiedziała aktorka odbierając nagrodę.

d2fyog0

Maja Ostaszewska dodała też, że jest zaszczycona faktem, iż znalazła się w gronie gości festiwalu obok Olega Sencowa. Ukraiński reżyser po 5 latach niesłusznego więzienia został uwolniony we wrześniu. W czwartek 24 października spotka się z uczestnikami Tofifest w Toruniu.

Galę otwarcia festiwalu uświetnił koncert muzyki filmowej. Wystąpiła międzynarodowa Rebel Babel Film Orchestra pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Śpiewem towarzyszyły Dorota Miśkiewicz i Maria Sadowska. Wybrzmiały prawdziwe perły: kompozycje Krzysztofa Komedy, Jana A.P. Kaczmarka, a także kultowe szlagiery polskiego kina.

17 . Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu potrwa do 27 października.

d2fyog0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fyog0