Schwarzenegger podczas obchodów likwidacji getta w Łodzi?
Prezydenci Polski, Izraela i Czech potwierdzili swój udział w sierpniowych obchodach 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto w Łodzi. Jest prawdopodobne, że do Łodzi przyjedzie także m.in. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa obchodów Agnieszka Ostapowicz.
Były hollywoodzki gwiazdor, a obecnie gubernator amerykańskiego stanu Kalifornia sam wyraził zainteresowanie przyjazdem do Łodzi z okazji rocznicowych obchodów. Władze miasta przypuszczają, że Schwarzenegger dowiedział się o łódzkich obchodach, ponieważ czynione są starania, żeby Łódź i Los Angeles stały się miastami partnerskimi. Także poprzednie rocznicowe obchody 60. rocznicy likwidacji łódzkiego getta odbiły się szerokim echem na świecie, również w Stanach Zjednoczonych.
"Kiedy dowiedzieliśmy się, że Arnold Schwarzenegger jest zainteresowany przyjazdem do Łodzi na te uroczystości, to prezydent Łodzi wysłał stosowne zaproszenie. Mamy informacje, że dotarło. W tej chwili możemy powiedzieć, że jest 50 proc. szans, że gubernator Kalifornii weźmie udział w tych uroczystościach" - powiedziała Ostapowicz. Dodała, że ostateczna decyzja ma być znana pod koniec lipca.
O możliwości pojawienia się w Łodzi Schwarzeneggera poinformował czwartkowy "Express Ilustrowany".
Władze miasta liczą, że w obchodach weźmie udział nawet ok. 5 tys. gości. Rzeczniczka przypomniała, że patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent RP Lech Kaczyński. Swój udział w uroczystościach potwierdzili już także m.in. prezydent Izraela Szymon Peres i prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus. Władze miasta liczą, że przyjedzie także prezydent Słowacji i książę Luksemburga. W uroczystościach mają wziąć udział także m.in. burmistrzowie miast partnerskich Łodzi, burmistrzowie miast z których hitlerowcy wywozili Żydów do łódzkiego getta, przedstawiciele Kongresu Żydów Amerykańskich czy szef centrum Szymona Wiesenthala z Los Angeles. Główne uroczystości obchodów 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto odbędą się w dniach 26-29 sierpnia. Ich centralnym wydarzeniem - 27 sierpnia - będzie odsłonięcie w Parku Ocalałych Pomnika Polaków Ratujących Żydów. Pomnik to labirynt ścian na planie Gwiazdy Dawida, na których znajdą się nazwiska wszystkich Polaków upamiętnionych medalem
Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nad gwiazdą widać polskiego orła z rozpostartymi skrzydłami. Autorem pomnika jest architekt Czesław Bielecki.
Na 28 sierpnia zaplanowano serię konferencji naukowych, podczas których spodziewany jest m.in. referat Władysława Bartoszewskiego oraz ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W sobotę 29 sierpnia wieczorem po modlitwie kończącej szabat odbędzie się kończący uroczystości koncert galowy, podczas którego Krzysztof Penderecki poprowadzi wykonanie swojego oratorium "Siedem Bram Jerozolimy".
Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.
W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, później - do obozu Auschwitz-Birkenau. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.