Skazany na DVD
Po kilku tygodniach wydawania pojedynczych płyt na naszym rynku pojawiło się pełne 6-dyskowe wydanie pierwszego sezonu międzynarodowego hitu Prison break.
To było w maju 2005 roku, Stacja FOX ukazała wówczas na otwartej prezentacji prasowej zalążek nowej jesiennej ramówki. Kilkanaście minut po rozpoczęciu spotkania dostałem e-maila wysłanego z telefonu komórkowego od znajomej pracującej w jednym z tamtejszych dzienników. W jego treści poza licznymi „xoxo” znaleźć można było jedno hasło „jest nowy fenomen - Prison break”. Nie ukrywam, niecierpliwym człowiekiem jestem - dlatego bardzo nalegałem by przesłała mi odcinek pilotażowy, który recenzyjnie otrzymała. Po jego projekcji całkowicie podzielałem zdanie amerykańskiej prasy, która już przed premierą okrzyknęła serial jedną z najlepszych produkcji ówczesnego sezonu.
02.12.2007 14:06
Intrygująca fabuła, mocne postaci i przede wszystkim akcja, która nie zwalniała od początku do końca przykuła do telewizora mocno – nie ukrywam. Czekałem zatem na wydanie DVD pełnego sezonu już czas długi, bowiem nie jestem jednym z tych widzów, którzy ze spokojem wypatrują czterdziestu minut emitowanych z licznymi reklamami z częstotliwością tygodniową. Nie było łatwo – gdzie się nie obróciłem poruszano temat „wciągającej jak nigdy wcześniej” produkcji telewizyjnej, a o fabule serialu i zwrotach akcji pisano wszędzie – postanowiłem sobie jednak cel i wytrwałem – pierwszy raz zobaczyłem serial tuż po wydaniu opisywanego pakietu. Nie minęły dwa dni a zawartość wszystkich sześciu płyt przejrzana dogłębnie przeze mnie została.
Wydany przez Imperial CinePix pakiet zawiera 6 płyt DVD ułożonych w slimach (na szczęście), na których znajdują się wszystkie 22 epizody pierwszej serii serialu oraz materiały dodatkowe:
Dysk 1 (2:55:44)
Pilot (43:40)
Allen (44:07)
Cell Test (43:58)
Cute Poison (43:59)
Dysk 2 (2:54:29)
English, Fitz or Percy (43:49)
Riots, Drills and the Devil - Part 1 (43:55)
Riots, Drills and the Devil - Part 2 (42:43)
The Old Head (44:02)
Dysk 3 (2:54:54)
Tweener (44:00)
Sleight of Hand (43:58)
And Then There Were 7 (43:45)
Odd Man Out (43:11)
Dysk 4 (2:54:30)
End of the Tunnel (43:26)
The Rat (43:30)
By the Skin & the Teeth (43:37)
Brother's Keeper (43:57)
Dysk 5 (2:54:17)
J-Cat (43:44)
Bluff (43:56)
The Key (43:39)
Tonight (42:58)
Dysk 6 (1:26:25)
Go (43:38)
Flight (42:47)
- dodatki
OBRAZ i DŻWIĘK
Skazanego zobaczycie w wersji Anamorphic Widescreen 1.78:1 z systemem audio Dolby Digital 5.1 zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej (lektor). Zarówno do jednego, jak i drugiego wielkich zastrzeżeń mieć nie można.
MATERIAŁY DODATKOWE
Na 6 płycie znajdziecie opis, iż znaleźć tu można reportaże, reklamówki telewizyjne oraz teledyski. Jednak nie trudźcie się z szukaniem tego trzeciego, klipów bowiem w pakiecie nie ma. Co zatem w dodatkach znaleźć można?
Komentarze audio
Uwielbiam komentarze audio, które zawsze zdradzają coś nowego i ukazują twórców oraz aktorów z całkowicie nowej perspektywy – tym razem bardzo wesołej. W sumie znajdziecie ich 10, nagranych do sześciu epizodów. Co oznacza, że są odcinki, do których nagrano po 2 ścieżki audio (całkowicie niepotrzebnie). Wolałbym usłyszeć 10 komentarzy do 10 różnych epizodów, ale i tak nie ma powodów do narzekań - chyba, że nie zna się angielskiego języka – dodatki nie są niestety przetłumaczone. Brakuje mi również komentarza do odcinka finałowego. Oto pełna lista odcinków z komentarzami i nazwiskami osób w nich się udzielających.
Odcinek pilotowy - Paul Scheuring (twórca) i Dominic Purcell ("Lincoln Burrows")
Odcinek pilotowy - Brett Ratner (reżyser) i Mark Helfrich (montażysta)
Cute Poison - Paul Scheuring, Dominic Purcell i Wade Williams ("kaptan Bellick") zdecydowanie jeden z najbardziej zabawnych
Cute Pioson - Matt Olmstead (producent wykonawczy/ scenarzysta) i Silas Weir Mitchell ("Haywire")
Riots, Drills and the Devil (część 1) - Paul Scheuring, Dominic Purcell, Amaury Nolasco ("Sucre"), Wade Williams, Robert Knepper ("T-Bag") i Sarah Wayne Callies ("dr Sara Tancredi") również rewelacyjny komentarz
Riots, Drills and the Devil (część 1) - Robert Mandel (reżyser) i Nick Santora (scenarzytsa)
Riots, Drills and the Devil (cześć 2) - Paul Scheuring, Dominic Purcell, Peter Stormare ("John Abruzzi"), Amaury Nolasco i Wade Williams
Odd Man Out - Garry Brown (producent), Bobby Roth (reżyser) i Karyn Usher (producent/ sceanrzysta)
Brother's Keeper - Paul Scheuring, Dominic Purcell, Amaury Nolasco, Wade Williams, Robert Knepper i Sarah Wayne Callies
Brother's Keeper - Greg Yaitanes (reżyser) i Zack Estrin (producent/ sceanrzysta)
Sceny usunięte (4:51) Znajdziemy tu 4 takowe, wycięte z 4 odcinków: Allen - 0:48, And Then There Were 7 - 1:50, Brother's Keeper - 0:49, J-Cat - 1:24
Sceny dodatkowe (1:51) Alternatywne zakończenie odcinka "End of the Tunnel."
Dokument Making of Prison Break (30:34)
Całkiem niezły reportaż ukazujący w jaki sposób powstał serial. Zrealizowany w Anamorphic Widescreen materiał zawiera wywiady z obsadą oraz Brettem Ratnerem (producentem znznym z “Czerwonego smoka” między innymi) i Paulem Scheuringiem – twórcą serii. Dowiecie się między innymi czyim faktycznie pomysłem był serial, jak rodziły się poszczególne wątki i jak wyglądał casting do sagi. Pod koniec niestety dokument zamienia się w towarzystwo wzajemnej adoracji i każdy w niebiosa wychwala kolegów z planu oraz ekipę całą.
Gdyby ściany mogły mówić: Joliet Correctional Center (9:18)
Dokument opowiadający o zamkniętym przed kilku laty więzieniu, które stało się domem serialu. Dowiecie się dlaczego zbudowano Joliet: jeden z najostrzejszych zakładów karnych w USA i dlaczego wybrano je na plan zdjęciowy serialu. Dodatkowo poznacie „uroki” pracy w prawdziwym zakładzie, gdzie aktorzy musieli zmagać się z 40 stopniowym upałem i innymi “przyjemnościami”.
Poza tuszem: rzecz o tatuażu (16:17)
Świetny materiał o jednym z ważniejszych bohaterów sezonu – tatuażu kryjącym wiele niespodzianek, które wyjawiają twórcy serialu , bohaterowie oraz jego wykonawca, Tom Berg (to on stworzył uprzednio tatuaż w “Czerwonym smoku”).
Fox Movie Channel Prezentuje: Analiza sceny z serialu (8:01)
Osiem minut na planie serialu podczas kręcenia sceny, w której do Scofielda dołącza nowy współwięzień. Zobaczycie jak małe są pomieszczenia, które na planie udają cele bohaterów serii. Dodatkowo zawarto tu kilka wypowiedzi twórców i obsady.
Spoty telewizyjne (3:12)
Uwielbiam amerykańskie zwiastuny, zastosowany w nich montaż, efekty i znanego nam wszystkim lektora. Tych sześć 30-sekundowych spotów jest lepszych niż wszystkie polskie zajawki telewizyjne stworzone w przeciągu ostatnich lat.
Podsumowanie
W kategoriach rozrywkowych serial spełnia swoją funkcję w 100% - kręcony niczym film wcale nie odbiega od hollywoodzkich produkcji, które z większą lub mniejszą częstotliwością trafiają na nasze ekrany. Niestety to, co zaskakuje przez pierwszych kilkanaście godzin i wciąga (to fakt, przyznać należy) niepotrzebnie zostało wydłużone niemiłosiernie, przez co fabuła niekiedy zbliża się do granic absurdu wywołując salwy śmiechu, co jak mniemam założeniem Paula Scheuringa (pomysłodawcy, producenta i scenarzysty) nie było.
Gdyby pierwszy sezon składał się z 13 odcinków (jak planowano) mógłbym z czystym sumieniem powiedzieć, że powstał jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. Niemniej jednak Skazany na śmierć (co za fatalne tłumaczenie) nie ma w założeniach kandydować do Oscara w kategorii najmądrzejszy i najbardziej logiczny serial. Ma znakomicie wypełniać czas i zapewniać rozrywkę na wysokim poziomie, a taki sezon pierwszy trzyma i bez względu na logiczne rozwiązania w fabule ogląda się go z największą przyjemnością. Największy minus wydania: brak polskiej wersji językowej w materiałach dodatkowych. W skali 1-10 pakiet otrzymuje od nas zasłużone 8 punktów i pół (połowa za znakomite intro przy wejściu do menu).