Dramat fabularny „Popiełuszko. Wolność jest w nas” o zamordowanym w 1984 r. kapelanie "Solidarności" oraz triumfator tegorocznej gali Oscarów - uhonorowany ośmioma statuetkami "Slumdog. Milioner z Ulicy" w reżyserii Danny'ego Boyle'a trafią w piątek do polskich kin.
Film "Popiełuszko. Wolność jest w nas" wyreżyserował Rafał Wieczyński na podstawie własnego scenariusza. Rolę ks. Popiełuszki zagrał 35-letni Adam Woronowicz. W obsadzie są też m.in. Zbigniew Zamachowski, Marek Frąckowiak, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Kolberger, Kazimierz Kaczor, Maja Komorowska i Jan Englert.
Życie ks. Jerzego przedstawiono od dzieciństwa spędzonego na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się powołania Jerzego Popiełuszki, aż po proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego. Zabójstwo księdza przez funkcjonariuszy SB jesienią 1984 r. wywołało w Polsce wstrząs.
Reżyser zaprezentował losy ks. Jerzego na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski lat 80., m.in. strajków w sierpniu 1980 r. oraz manifestacji stanu wojennego, tłumionych przez władze PRL. Film trwa 149 minut.
Brytyjsko-indyjski "Slumdog. Milioner z ulicy" w reżyserii Danny'ego Boyle'a został nagrodzony Oscarami w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia (nagroda dla brytyjskiego operatora Anthony'ego Doda Mantle'a), muzyka (nagroda dla indyjskiego kompozytora A.R. Rahmana), montaż, montaż efektów dźwiękowych, piosenka (pt. "Jai Ho") i scenariusz adaptowany (napisany na motywach książki indyjskiego pisarza Vikasa Swarupa - nagroda dla Brytyjczyka Simona Beaufoya).
"Slumdog" to opowieść o nastolatku pochodzącym ze slumsów w Bombaju. Chłopak bierze udział w indyjskiej wersji teleturnieju "Milionerzy". Zna odpowiedzi na wszystkie pytania, czym wywołuje wielkie zaskoczenie prowadzących teleturniej. Zostaje podejrzany o oszustwo i trafia na komisariat policji. Tam opowiada policjantom dramatyczną historię swego życia, m.in. dzieciństwa spędzonego w straszliwej biedzie i miłości od pierwszego wejrzenia do pewnej ślicznej dziewczyny. Główną rolę w "Slumdogu" zagrał 18-letni Dev Patel, brytyjski aktor indyjskiego pochodzenia. Reszta obsady filmu złożona jest z Hindusów - są w niej m.in. małe dzieci, które naprawdę wychowały się w slumsach. Reżyser Danny Boyle jest znany polskim widzom m.in. jako twórca kultowego filmu "Trainspotting" z 1996 r., nominowanego do Oscara za scenariusz.
W piątek do polskich kin trafią także dwa amerykańskie filmy - dramat obyczajowy *„Oszukana”„Oszukana”* z Angeliną Jolie i komedia "Różowa Pantera 2" ze Stevem Martinem w roli inspektora Clouseau.
"Oszukaną" (tytuł oryg. "Changeling") wyreżyserował Clint Eastwood, który ma już w reżyserskim dorobku m.in. uhonorowany Oscarami w kategoriach najlepszy film i reżyseria dramat "Za wszelką cenę" (2004). Angelina Jolie, która zagrała w "Oszukanej" główną rolę, była nominowana za tę kreację do Oscara w kategorii aktorka pierwszoplanowa.
Akcja "Oszukanej" rozgrywa się w latach dwudziestych w Los Angeles. Christine Collins (Jolie) pewnego dnia wychodzi do pracy, zostawiając syna Waltera w domu. Gdy kobieta wraca, dziecka nie ma w domu. Po pewnym czasie synek się odnajduje. Jednak serce Christine podpowiada jej, że to nie jest jej dziecko. Eastwood nie tylko wyreżyserował ten film, skomponował także muzykę do "Oszukanej".
"Różową Panterę 2" wyreżyserował Harald Zwart. Film jest remakiem komedii "Różowa Pantera" z 2006 r. (w reżyserii Shawna Levy'ego). W rolę inspektora Jacquesa Clouseau, po raz drugi wcielił się Steve Martin. Tym razem Clouseau, we współpracy z detektywami z różnych krajów Europy, będzie walczył ze złodziejami specjalizującymi się w kradzieży historycznych artefaktów.
W obsadzie "Różowej Pantery 2", oprócz Martina, są m.in. Jean Reno, Andy Garcia, Alfred Molina, Yuki Matsuzaki, Aishwarya Rai, John Cleese i Jeremy Irons.