Sonia Bohosiewicz
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Sympatię publiczności zdobyła dzięki udziałowi w popularnych serialach oraz znakomicie ocenionej roli zmysłowej, praskiej fryzjerki, Hanki B. w głośnym filmie „Rezerwat”.
Urodziła się 9 grudnia 1975 roku w Cieszynie, w rodzinie polskich Ormian. Przez całe dzieciństwo i wczesną młodość – do okresu studiów – mieszkała w Żorach, nieopodal Rybnika, na Śląsku. Zdecydowała się na studia aktorskie w krakowskiej PWST, wybór ten okazał się trafny. Jeszcze w trakcie studiów debiutowała na scenie Teatru Starego w Krakowie w sztuce przygotowanej przez Krzysztofa Warlikowskiego „Zatrudnimy starego klowna”, jak również na planie filmowym w głośnym filmie „Spis cudzołożnic” Jerzego Stuhra (1994).
Większe role przyszły dopiero wraz z ukończeniem studiów (1998). Za kreację Serafimy Iljinicznej w „Samobójcy” w reżyserii Jerzego Treli, została uhonorowana I nagrodą na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Po studiach dostała angaż w Teatrze Starym i zagrała w głośnych „Lunatykach” w reżyserii Krystiana Lupy.
W tym samym okresie związana była z kabaretową Grupą Rafała Kmity, z którą wystawiała m.in. przebojowe przedstawienia „Ca-sting” i „Wszyscyśmy z jednego szynela”.
Przełom wieków przyniósł pierwsze próby telewizyjne – w serialach „Miodowe lata” i „Samo niebo” aktorka zagrała gościnne role i udowodniła, że telewizyjna kamera ją lubi. W 2001 roku na ekrany wszedł film w koprodukcji polsko-węgierskiej „Ostatni blues”. Dwa lata później zagrała w komedii Macieja Ślesickiego „Show”.
Od roku 2004 aktorka zaczęła regularnie pokazywać się w telewizji – przede wszystkim w serialach. Zaczęło się od niewielkiej rolki w serialu „Na dobre i na złe”, jeszcze w tym samym roku zaczęły się zdjęcia do serialu „Pierwsza miłość” w telewizji Polsat, z którym aktorka związała się na dłużej. W roku 2005 widzowie mieli szanse obejrzeć ją w produkcji konkurencyjnej stacji – w serialu produkowanym przez TVN, „Magda M.” oraz z popularnym filmie „Zakochany anioł” osadzonym w realiach Krakowa.
Skoro o stolicy Małopolski mowa, warto odnotować fakt, że w tym okresie aktorka była dość aktywna na scenach teatralnych i kabaretowych. Brała udział w realizacji serii spektakli pod wspólnym hasłem „Krakowskie kabarety XX wieku” reżyserowanych przez znakomitych twórców, wystąpiła gościnnie w Teatrze Śląskim w przedstawieniu Kazimierza Kutza „Twórcy obrazów”, na scenach kabaretowych obecne wciąż było przedstawienie Grupy Rafała Kmity „Aj waj! czyli historie z cynamonem”. Dołączyła również do zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego, na deskach którego występowała do 2007 roku.
W latach 2006-2007 obecna była znowu na małym ekranie, dzięki udziałowi w serialu „Pogoda na piątek” (TVP), w tym samym czasie na warszawskiej Pradze prowadzone były zdjęcia do najważniejszego filmu w karierze aktorki – „Rezerwatu” Łukasza Palkowskiego. Obraz ten stał się absolutnym przełomem w karierze Bohosiewicz, przynosząc jej Nagrodę Aktorską oraz Nagrodę Prezesa TVP na FPFF w Gdyni, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, dwie Polskie Nagrody Filmowe ‘Orzeł’ (w kategoriach: Najlepsza Rola Kobieca i Odkrycie Roku), laur na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku oraz na festiwalach w Rzeszowie i Koszalinie.
Posypały się również liczne propozycje ról. W 2008 roku zagrała w trzech filmach (m.in. „Jak żyć?” Szymona Jakubowskiego, „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta), ponadto dołączyła do obsady popularnego serialu „39 i pół”, wcielając się w rolę sąsiadki Pauli.
Prawdziwie urodzajny okazał się jednak rok 2009 – aktorka nie schodziła z ekranów kinowych za przyczyną aż sześciu filmów z jej udziałem. Najważniejszymi były: adaptacja „Wojny polsko-ruskiej” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, komedia romantyczna „Miłość na wybiegu” Krzysztofa Langa i polsko-amerykańska wersja „Balladyny' z udziałem Faye Dunaway („The Bait”).
Na 2010 rok przewidziana jest premiera „Małej matury 1947” Janusza Majewskiego, z udziałem aktorki.
Komentarze