''Stanley Kubrick. Kolekcja arcydzieł'' Na DVD już od 13 marca!
13.03.2015 14:59
STANLEY KUBRICK. KOLEKCJA ARCYDZIEŁ (8 DVD)
Prestiżowa kolekcja DVD wyjątkowych arcydzieł filmowych jednego z największych reżyserów w historii kina – Stanleya Kubricka obejmuje siedem filmów: „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie”, „Barry Lyndon”, „Full Metal Jacket”, „2001: Odyseja kosmiczna”, „Lolita”, „Oczy szeroko zamknięte”. Do wydania dołączony jest dysk bonusowy z filmem dokumentalnym „Stanley Kubrick: życie w obrazach” oraz pamiątkowa karta z reprodukcją olejnego portretu reżysera.
„Lolita” (1962)
Tytułowa Lolita, to 15-letnia dziewczyna (Sue Lyon), która skutecznie uwodzi profesora Huberta (James Mason), dużo starszego od siebie mężczyznę, wynajmującego pokój w domu jej matki. Humbert, by być bliżej Lolity, decyduje się na małżeństwo z matką Lolity – Charlotte (Shelley Winters). W końcu matka postanawia wyrzucić córkę z domu... Podobnie, jak powieść Vladimira Nabokova na podstawie której nakręcono „Lolitę” - film narusza tabu obyczajowe i wzbudza wiele kontrowersji. Kubrick wierzył w możliwość wypracowania stylu filmowego na miarę błyskotliwego erotyzmu książki.
„2001: Odyseja kosmiczna” (1968)
Arcydzieło gatunku science-fiction. Kubrick wyznaczył nowe perspektywy filmom popularno-naukowym i zredefiniował granice filmu, rozszerzając je na czystą kontemplację natury ludzkości. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów człowieka po rok tytułowy. Na Ziemi w Epoce Kamienia łupanego w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni przeciwko pobratymcowi i czyni w ten sposób krok ku zdobyciu inteligencji. W 1999 roku kosmonauci odkrywają na Księżycu podobny czarny obelisk. W roku 2001 na statku kosmicznym krążącym pomiędzy Jupiterem a Ziemią komputer pokładowy popełnia błąd uśmiercając większość załogi i aby ukryć swoją winę doprowadza do śmierci kolejnych ludzi. Poza czasem: jedyny człowiek, który przeżył podróż na Jupitera przenosi się na kolejny etap rozwoju ludzkości.
„Mechaniczna pomarańcza” (1971)
Ekranizacja futurystycznej powieści szkockiego pisarza Anthony'ego Burgessa, opowiadająca historię chuligana i nihilisty, który zdradzony przez kolegów trafia w sam środek eksperymentu, mającego na celu wykorzenić z człowieka skłonności do przemocy. Alex (Malcolm McDowell), główny bohater filmu, zmienia się w porządnego obywatela, jednak nie na długo. Wkrótce mroczna przeszłość zaczyna upominać się o swoje... Alex, żyje w świecie, który pod każdym względem jest napiętnowany dekadencją i duchową śmiercią. Sam jest również zupełnie aspołecznym osobnikiem, który mimo wyraźnego talentu, egzystuje w całkowitej moralnej próżni. W 1971 roku film wywołał ogromny skandal i ostrą dyskusję na temat prezentacji agresji i anarchii. Niektóre państwa do dziś nie wyświetlają tego filmu w kinach, a w telewizji emitują tylko jego ocenzurowaną wersję. Zastosowane przez reżysera środki wyrazu zaskakują i szokują. Widzowie są świadkami wstrząsających i niesamowitych scen, które zostały sfilmowane wyjątkowo lekki i swobodnie. W
rezultacie Kubrick stworzył porywającą przypowieść moralną. Za ten kontrowersyjny obraz otrzymał nominację do Oscara za reżyserię, a sam film kolejne trzy nominacje.
„Barry Lyndon” (1975)
Kostiumowy film zrealizowany na motywach powieści Williama Makepeace Thackeray’a, opowiadający historię Redmonda Barry'ego (Ryan O'Neal), irlandzkiego chłopaka bez perspektyw, którego los rzucił w wir wojny. Bohater najpierw staje się żołnierzem, później zostaje szpiegiem. Dzięki małżeństwu z Lady Lyndon Redmond (Marisa Berenson) wkradł się w szeregi XVIII – wiecznej arystokracji. Film jest rozbitą na epizody kroniką uwiedzeń, pojedynków, oszustw karcianych, bitew, ożenków, narodzin, zgonów oraz najróżniejszych knowań i matactw. Zrealizowany z dużym rozmachem „Barry Lyndon” prezentuje ciekawy obraz społeczeństwa brytyjskiego. Obnaża kłamstwo wystawianych na sprzedaż uczuć i moralny upadek instytucji małżeństwa. Dotyka także tematu śmierci - śmierci marzeń, emocji i samego życia, które umyka porwane wirem czasu. „Barry Londyn” to zapierające dech w piersiach arcydzieło, przenoszące widza w przeszłość, jak żaden inny film w historii kina. W 1976 roku film otrzymał aż 7 nominacji do Oscara®, ostatecznie
zdobywając 4 - za najlepsze zdjęcia, kostiumy, scenografię i muzykę.
„Lśnienie” (1980)
Niesamowity, pod każdym względem horror, zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga, któremu wizja Kubricka nigdy nie przypadła do gustu. Jack Torrance (Jack Nicholson) wyjeżdża wraz z żoną (Shelley Duvall) i synkiem Danny'm (Danny Lloyd) w góry, by przez kilka miesięcy opiekować się hotelem „Panorama" i w wolnych chwilach napisać książkę. Wszystko jest w porządku do momentu, kiedy dochodzą do głosu duchy tajemniczej przeszłości, kiedy to inny opiekun hotelu zabił siekierą swoje dwie córeczki. Napięcie potęgują także nadnaturalne zdolności syna Torrence’ów, który posiada wizję krwawych wydarzeń z przeszłości, jakie miały miejsce w hotelu „Panorama". Cała rodzina z Jack'iem na czele, zaczyna popadać w obłęd... „Lśnienie” to wyjątkowy film grozy, przez niektórych nazywany „horrorem absolutnym”, zdolny wprawić w stan przerażenia niemal każdego widza. Kreacja, jaką stworzy w filmie Jack Nicholson to, bez wątpienia, jedna z najbardziej wyrazistych i oryginalnych ról w historii kina.
„Full Metal Jacket” (1987)
Film zrealizowany na podstawie wydanej w 1979 roku powieści „The Short – Timers” autorstwa Gustava Hasforda - kombatanta wojny w Wietnamie. „Full Metal Jacket” zaliczany jest do najdziwniejszych filmów wojennych, a właściwie antywojennych, jakie kiedykolwiek powstały. Opowiada historię grupy młodych żołnierzy, którzy najpierw w ośrodku dla marines na Paris Island, w Południowej Karolinie, przechodzą przez piekło wstępnego szkolenia, a później na froncie w Wietnamie przeżywają prawdziwe rozterki moralne. Życie w armii, składające się głównie z rozkazów, staje się koszmarem i wyzwala w nich najgorsze instynkty. Film jest swoistym reportażem z pola walki i wizją wojny w Wietnamie. Reżyser, z charakterystyczną dla siebie ostrością artystycznego wyrazu, przedstawia losy bohaterów, nie formułując przy tym żadnych własnych sądów, dając widzom możliwość własnej interpretacji i oceny tego co dzieje się na ekranie. W rolach głównych występują: Matthew Modine, Lee R. Ermey i Vincent D’Onofrio.
„Oczy szeroko zamknięte” (1999)
Film „Oczy szeroko zamknięte” opowiada o problemach, przed jakimi staje małżeństwo Harfordów. William (Tom Cruise) jest wziętym lekarzem. Jego żona Alice (Nicole Kidman) przesiaduje w domu i udziela się towarzysko. Pewnego dnia przyznaje się mężowi, że miewa fantazje erotyczne. Wkrótce potem, William zostaje wezwany do pacjenta - rutynowa wizyta przeradza się w erotyczną odyseję... Do nakręcenia „Oczu szeroko zamkniętych” zainspirowała Kubricka wydana w 1926 roku powieść „Traumnovelle”, rówieśnika i przyjaciela Zygmunta Freuda, opisującego dekadencję wiedeńskiej burżuazji z końca wieku. Wiedeń ostatnich lat panowania Habsburgów z powieści, Kubrick zastąpił Nowym Jorkiem lat dziewięćdziesiątych. Prace nad scenariuszem trwały blisko 20 lat. Zdjęcia do filmu zakończyły się latem 1998 roku. Kubrick zmarł nie doczekawszy się premiery swojego ostatniego filmu, która odbyła się wiosną 1999 roku i towarzyszyła jej atmosfera skandalu obyczajowego.
Dysk bonusowy: „Stanley Kubrick: życie w obrazach”
Fascynujący film dokumentalny o życiu i twórczości Stanleya Kubricka nakręcony przez jego wieloletniego współpracownika Jana Harlana. Sylwetkę wielkiego reżysera przybliża nam Tom Cruise, który wciela się w rolę narratora. Dzięki materiałom pochodzących z prywatnych archiwów Kubricka oraz unikalnym materiałom z wczesnej młodości, mamy możliwość zajrzenia za kulisy filmów i niezrealizowanych projektów. Komentarze współpracowników oraz wypowiedzi członków rodziny odsłaniają prawdziwe, bardzo intymne oblicze wielkiego reżysera zaliczanego do największych mistrzów światowego kina.
Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu: facebook.com/MojeFilmyDVD