Trwa ładowanie...
siódma pieczęć
29-09-2009 12:20

Szachy z "Siódmej pieczęci" Bergmana warte 143 tys. dolarów

Szachy z "Siódmej pieczęci" Bergmana warte 143 tys. dolarówŹródło: Gutek Film
d1k4mqm
d1k4mqm

Szachy ze słynnego filmu Ingmara Bergmana z 1957 roku "Siódma pieczęć" zostały sprzedane na aukcji za milion koron szwedzkich (143 tys. USD) - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na szwedzki dom aukcyjny Bukowski.

337 przedmiotów należących do zmarłego w 2007 roku szwedzkiego reżysera, sprzedano na aukcji w Sztokholmie za łączną kwotę 18 mln koron (ponad 2,5 mln USD) - 10 razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

Wśród wystawionych na sprzedaż przedmiotów znajdowały się m.in. nagrody Bergmana, stolik nocny zapisany odręcznymi notatkami reżysera i biurko, przy którym napisał wiele scenariuszy.

d1k4mqm

"Siódma pieczęć" to metaforyczna opowieść o powracającym z wyprawy krzyżowej rycerzu (Max von Sydow), który staje do szachowego pojedynku ze śmiercią (Bengt Ekerot)
. Stawką w grze jest życie rycerza.

Szachy zostały sprzedane z ponad 50-krotnym przebiciem, pomimo braku białego króla, który uległ zniszczeniu po zakończeniu kręcenia filmu.

Zainteresowanie aukcją było bardzo duże. Ponad osiem tysięcy osób przyszło, aby obejrzeć wystawione przedmioty, a stronę internetową domu aukcyjnego Bukowski odwiedzili goście z ponad 100 krajów.

Bergman wyreżyserował ponad 50 filmów i ponad 100 sztuk teatralnych; był laureatem wielu nagród na festiwalach filmowych.

d1k4mqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k4mqm