"Szybcy i wściekli 8" – rekordowe pół miliarda dolarów w trzy dni!
Kolejna część popularnej produkcji ustanowiła nowy rekord otwarcia. Poza granicami Stanów Zjednoczonych w ciągu trzech pierwszych dni wyświetlania film akcji zarobił ponad 430 mln dol. Jednak w Ameryce produkcja Universal Pictures sprzedaje się poniżej oczekiwań.
Od razu zaznaczmy, że w przypadku ósmej części "Szybkich i wściekłych" wynik poniżej oczekiwań w Ameryce to… 100,2 mln dolarów w ciągu premierowego weekendu. Rozczarowanie wiąże się z tym, że poprzednia cześć cyklu, która trafiła do kin przed dwoma laty w ciągu trzech pierwszych dni wyświetlania zarobiła 147,2 mln dol. A więc dużo więcej niż najnowsza część "samochodowej epopei". Spadek wpływów sięgający 30 proc. na ogół uznawany jest za porażkę filmowego cyklu. Jednak w tym przypadku nikt się tym raczej nie przejmuje. Film akcji i tak osiągnie w Ameryce bardzo dobry wynik, zaś popularność "Szybkich i wściekłych 8" poza granicami Stanów Zjednoczonych jest w stanie zrekompensować każde potknięcie na rynku wewnętrznym.
Produkcja wytwórni Universal Pictures od piątku do niedzieli poza Ameryką zarobiła aż 432,2 mln dol. Rekord otwarcia poprawiła o ponad 100 mln. Poprzedni należał do "Jurassic World" i wynosił 317 mln dol. "Szybcy i wściekli 8" mogą pochwalić się rekordowym wynikiem otwarcia w ponad dwudziestu krajach. Największe wrażenie robi rezultat osiągnięty w Chinach. Za Wielkim Murem film akcji zebrał na starcie 190 milionów dolarów, a więc prawie dwa razy więcej niż w amerykańskich kinach! Poniżej kraje, w których ósma część "Szybkich i wściekłych" zarobiła najwięcej pieniędzy:
- Chiny – 190 mln dol.
- USA – 100,2 mln dol.
- Meksyk – 17,8 mln dol.
- Wielka Brytania – 17 mln dol.
- Rosja – 14,1 mln dol.
- Niemcy – 13,6 mln dol.
- Brazylia – 12,8 mln dol.
- Francja – 10,5 mln dol.
- Korea – 10,5 mln dol.
- Indie – 10,4 mln dol.
W sumie na całym świecie film podczas premierowego weekendu zarobił 532,5 mln dol. Co też jest rekordowym osiągnięciem.
W naszym kraju "Szybcy i wściekli 8" wyświetlani są obecnie tylko na tzw. przedpremierowych pokazach (oficjalna data premiery to 21 kwietnia). Póki co, w polskich kinach z wielkanocnymi świętami filmy nie są w stanie konkurować…
Ogromna popularność produkcji na rynku zewnętrznym nie jest oczywiście żadnym zaskoczeniem. Wystarczy powiedzieć, że poprzednia część cyklu poza Ameryką zarobiła 1,163 miliarda dol., tj. więcej niż tak głośne produkcje 2015 roku, jak "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" (1,132 miliarda dol.) oraz "Jurrasic World" (1,018 miliarda dol.). Tym samym "Szybcy i wściekli 7" okazali się największym przebojem sezonu. Poza Ameryką. Jednak w Stanach Zjednoczonych produkcja wytwórni Universal Pictures zgromadziła "jedynie" 353 mln dolarów. I był to 5. rezultat w sezonie. O nawiązaniu równorzędnej walki z "Gwiezdnymi wojnami" nie było mowy. "Przebudzenie mocy" w amerykańskich kinach zarobiło… 936,7 mln dol.
Jak łatwo zauważyć, seria wytwórni Universal na rynku zewnętrznym cieszy się dużo większą popularnością niż w Stanach (choć na samym początku było odwrotnie – sytuacja zmieniła się podczas dystrybucji trzeciego filmu). Za oceanem osiem części cyklu do tej pory zarobiły 1,39 miliarda dol. Poza Ameryką wpływy sięgają już ponad pułap 3 miliardów dol.
Dodajmy, że w tym roku dużo lepszym wynikiem otwarcia w amerykańskich kinach cieszy się "Piękna i Bestia". Produkcja Disneya przed miesiącem zebrała na starcie 174,8 mln dol. W ciągu miesiąca ekranizacja ludowej baśni zarobiła w Stanach 454,6 mln dol. (podczas minionego weekendu 13,6 mln dol. wpływów – trzecia pozycja). Ósma część "Szybkich i wściekłych" na pewno nawet nie zbliży się do tego wyniku. Co innego poza Ameryką. "Piękna i Bestia" na rynku zewnętrznym zarobiła tylko 588 mln dol.
TOP 10 (14 kwietnia – 16 kwietnia 2017)
- "Szybcy i wściekli 8" – 100,2 mln dol. (nowość)
- "Dzieciak rządzi" – 15,5 mln dol. (w sumie 116,3 mln)
- "Piękna i Bestia" – 13,6 mln dol. (454,6 mln)
- "Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski" – 6,5 mln dol. (24,7 mln)
- "W starym, dobrym stylu" – 6,4 mln dol. (23,4 mln)
- "Gifted" – 3 mln dol. (4,4 mln)
- "Uciekaj!" – 2,9 mln dol. (167,5 mln)
- "Power Rangers" – 2,8 mln dol. (80,6 mln)
- "The Case for Christ" – 2,7 mln dol. (8,4 mln)
- "Kong: Wyspa Czaszki" – 2,7 mln dol. (156,6 mln)
Premiery następnego tygodnia: "Free Fire" – sensacyjna komedia; "Przyrzeczenie" – dramat historyczny (w głównych rolach Christian Bale i Oscar Isaac); "Unforgettable" – thriller.