WP
WP

Filmy akcji - Najnowsze informacje

Szklana Pułapka Materiały prasowe
Podziel się
Trwa ładowanie...
WP

Filmy akcji to produkcje rozrywkowe, które wyróżniają się nagromadzeniem efektów specjalnych, scen pościgowych, strzelanin, popisów kaskaderskich itp. Obrazy tego typu mają za zadane trzymać widza w napięciu i zagwarantować mu odpowiednią dawkę emocji.

Zobacz najnowsze filmy:

Początków kina akcji należy dopatrywać się w westernach z początku XX wieku. Historycy kinematografii uznają, że pierwszym filmem spod tego szyldu był "Napad na ekspres" z roku 1903. Przez wiele lat westerny były zresztą głównymi przedstawicielami produkcji akcji. Teoretycy filmu uważają, że współczesne "akcyjniaki" wywodzą się jednak z klasycznego kina sensacyjnego. To wyróżniało się prostą fabułą, której fundament stanowiła jakaś intryga. Wszystkie wydarzenia prezentowane w filmie były de facto jej rozwinięciem, wliczając w to również wątki poboczne. Dodatkowo obrazy obfitowały w nieoczekiwane i nagłe zwroty, które miały zaskoczyć oglądających oraz nadać fabule odpowiedniego tempa. Przykładem klasycznego filmu sensacyjnego wpasowującego się w te ramy jest chociażby "Północ, północny zachód" z 1959 roku.

Filmy akcji zyskały na popularności w latach 70. i 80. Duża w tym zasługa takich gwiazd jak Clint Eastwood, który stał się ikoną kina za sprawą wspomnianych już westernów (np. "Dobry, zły i brzydki") oraz szeroko pojętych kryminałów ( "Brudny Harry" ), a także mistrzów kina "kopanego", czyli Bruce'a Lee oraz Chucka Norrisa. W kolejnych latach dobre filmy akcji zdominowane zostały przez obrazy, w których dosłownie roiło się od zapierających dech w piersiach scen kaskaderskich oraz efektów specjalnych. Do klasyki przeszły chociażby takie tytuły jak "Terminator" i "Szklana pułapka". Filmy akcji zawierają też elementy typowe dla innych gatunków - np. komedii ( "Zabójcza broń" ) czy sci-fi ( "Matrix" ). Mogę one też być nawet animacjami ("Ghost in the Shell").

Obecnie filmy akcji zostały zdominowane przez wysokobudżetowe ekranizacje popularnych komiksów.

WP

Zobacz także:
Najlepsze filmy akcji 2018
Najlepsze filmy akcji 2017
Najlepsze filmy akcji 2016
Najlepsze filmy akcji 2015
Najlepsze polskie filmy sensacyjne
Najlepsze filmy sensacyjne

WP
WP