Trwa ładowanie...
d11olwq

Filmy akcji

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
4.5
(4 głosy)
Oceń:

Filmy akcji to produkcje rozrywkowe, które wyróżniają się nagromadzeniem efektów specjalnych, scen pościgowych, strzelanin, popisów kaskaderskich itp. Obrazy tego typu mają za zadane trzymać widza w napięciu i zagwarantować mu odpowiednią dawkę emocji.

Zobacz najnowsze filmy:

Początków kina akcji należy dopatrywać się w westernach z początku XX wieku. Historycy kinematografii uznają, że pierwszym filmem spod tego szyldu był "Napad na ekspres" z roku 1903. Przez wiele lat westerny były zresztą głównymi przedstawicielami produkcji akcji. Teoretycy filmu uważają, że współczesne "akcyjniaki" wywodzą się jednak z klasycznego kina sensacyjnego. To wyróżniało się prostą fabułą, której fundament stanowiła jakaś intryga. Wszystkie wydarzenia prezentowane w filmie były de facto jej rozwinięciem, wliczając w to również wątki poboczne. Dodatkowo obrazy obfitowały w nieoczekiwane i nagłe zwroty, które miały zaskoczyć oglądających oraz nadać fabule odpowiedniego tempa. Przykładem klasycznego filmu sensacyjnego wpasowującego się w te ramy jest chociażby "Północ, północny zachód" z 1959 roku.

Filmy akcji zyskały na popularności w latach 70. i 80. Duża w tym zasługa takich gwiazd jak Clint Eastwood, który stał się ikoną kina za sprawą wspomnianych już westernów (np. "Dobry, zły i brzydki") oraz szeroko pojętych kryminałów ( "Brudny Harry" ), a także mistrzów kina "kopanego", czyli Bruce'a Lee oraz Chucka Norrisa. W kolejnych latach dobre filmy akcji zdominowane zostały przez obrazy, w których dosłownie roiło się od zapierających dech w piersiach scen kaskaderskich oraz efektów specjalnych. Do klasyki przeszły chociażby takie tytuły jak "Terminator" i "Szklana pułapka". Filmy akcji zawierają też elementy typowe dla innych gatunków - np. komedii ( "Zabójcza broń" ) czy sci-fi ( "Matrix" ). Mogę one też być nawet animacjami ("Ghost in the Shell").

Obecnie filmy akcji zostały zdominowane przez wysokobudżetowe ekranizacje popularnych komiksów.

d11olwq
d11olwq
d11olwq