T‑Mobile Nowe Horyzonty: 15 filmów, które warto zobaczyć
21.07.2016 | aktual.: 22.03.2017 08:56
T-Mobile Nowe Horyzonty to bez wątpienia jedno z największych filmowych wydarzeń w kraju. W trakcie rozpoczynającego się 21 lipca festiwalu widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele interesujących obrazów z różnych zakątków świata.
T-Mobile Nowe Horyzonty to bez wątpienia jedno z największych filmowych wydarzeń w kraju. W trakcie rozpoczynającego się 21 lipca festiwalu widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele interesujących obrazów z różnych zakątków świata.
W tegorocznym programie imprezy nie brakuje kilku nowości od znanych reżyserów oraz produkcji uhonorowanych prestiżowymi nagrodami.Warto zdawać sobie sprawę, że wielu przypadkach Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty będzie jedną z nielicznych okazji, aby obejrzeć w Polsce niektóre filmy na wielkim ekranie. Jakie obrazy zasługują na szczególną uwagę?
Przedstawiamy 15 najciekawszych naszym zdaniem tytułów, które powinien zobaczyć każdy, kto wybiera się na wrocławski festiwal. Oto najbardziej wyczekiwane filmy 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty!
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Cmentarz wspaniałości'' (film z sekcji Ale kino+)
Program 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty obfituje w liczne pozycje artystycznego kina azjatyckiego.
W gronie najbardziej interesujących filmów, jakie będzie można w tym roku zobaczyć we Wrocławiu, znajduje się najnowszy obraz tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula – „Cmentarz wspaniałości”.
Ta międzynarodowa koprodukcja opowiada historię tajemniczej śpiączki, na jaką zapadają żołnierze stacjonujący w małym miasteczku na północy Tajlandii. Mundurowi zostają przeniesieni do tymczasowej kliniki mieszczącej się w dawnej szkole. Jednym z żołnierzy zaczyna opiekować się wolontariuszka Jen. Dzięki niezwykłym zdolnościom udaje jej się nawiązać kontakt z chorym. Dziewczyna odkrywa przypadkiem, że niezbadana choroba może mieć związek z ulokowaniem szpitala na terenie, który w czasach starożytności miał mistyczny charakter.
Film był nominowany do wygranej w Przeglądzie Un Certain Regard na zeszłorocznym Festiwalu w Cannes. W rolach głównych Jenijira Pongpas, Banlop Lamnoi oraz Petcharat Chaiburi.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Julieta''
Bardzo ważnym wydarzeniem tegorocznego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie premiera najnowszego filmu Pedro Almodóvara „Julieta”. Obraz ma być dla Hiszpana powrotem do najlepszej formy.
„Julieta” zdobyła nominację do Złotej Palmy w konkursie głównym Festiwalu w Cannes. W rolach głównych występują Emma Suárez, Adriana Ugarte, Danil Grao i Inma Cuesta.
Najnowsze dzieło twórcy „Volvera” to opowieść o kobiecie, która próbuje odnaleźć swoją córkę po tym, jak ta całkowicie zerwała z nią kontakt. Scenariusz „Juliety” opiera się na prozie noblistki Alice Munro, przy czym należy zaznaczyć, że Almodóvar dość luźno potraktował literacki pierwowzór opowieści.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Komuna''
Na tegorocznych Nowych Horyzontach pokazany zostanie również najnowszy film Thomasa Vinterberga pt. „Komuna”.
Tym razem twórca słynnego „Polowania” zaprezentuje widzom historię mieszczańskiego małżeństwa, które znudziło się swoim dotychczasowym życiem. Anna namawia męża, aby zamieszkali w nieformalnej wspólnocie, która codziennie wspólnie budzi się, zasypia, je, rozmawia i spędza każdą wolną chwilę. Tytułowa komuna początkowo funkcjonuje jako całkiem zgrany kolektyw. Problem zaczyna się jednak wówczas, gdy mąż Anny informuje ją o tym, że chciałby, aby do ich wspólnoty dołączyła młodsza kobieta, w której się zakochał.
Szwedzko-duńsko-holenderska „Komuna” to niezwykle trafny obraz, ukazujący sztuczność relacji międzyludzkich. Film w doskonały sposób nakreśla także społeczne problemy współczesnych Europejczyków. W rolach głównych nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen i Helene Reingaard Neumann.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Ja, Daniel Blake''
Na Nowych Horyzontach zobaczymy także nowy film jednego z największych współczesnych europejskich twórców – Kena Locha. Obraz „Ja, Daniel Blake” to zwycięzca tegorocznego konkursu głównego na festiwalu w Cannes.
Francusko-brytyjska produkcja przedstawia wzruszającą, lecz niepozbawioną humoru, historię dojrzałego mężczyzny, który postanawia pomóc samotnej matce dwójki dzieci stanąć na nogi. Los sprawia jednak, że on sam zaczyna potrzebować czyjejś pomocy. W trakcie ubiegania się o rentę główny bohater zmierzy się z bezwzględną i okrutną machiną biurokracji. W rolach głównych występują Dave Johns, Hayley Squires, Dylan McKiernan oraz Briana Shann.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Klient''
T-Mobile Nowe Horyzonty będzie pierwszą okazją do tego, by zobaczyć „Klienta” - najnowsze dzieło irańskiego reżysera Asghara Farhadiego.
Dramat twórcy nagrodzonego Oscarem „Rozstania” został bardzo ciepło przyjęty na festiwalu w Cannes. Film uhonorowano Złotą Palmą za scenariusz oraz za pierwszoplanową rolę męską.
Emad i Rana to młode małżeństwo, które musi opuścić swój apartamentowiec, ponieważ ten grozi zawaleniem po niedawnym trzęsieniu ziemi. Para otrzymuje pomoc od kolegi, który na co dzień gra na deskach lokalnego teatru. Mężczyzna proponuje im całkiem miłe mieszkanie w dobrej lokalizacji. Bohaterowie nie wiedzą jednak, że poprzednia lokatorka nie zabrała jeszcze wszystkich swoich rzeczy. Okazuje się, że poprzednio mieszkanie zajmowała prostytutka. Pewnego dnia w lokum dochodzi napaści. Rana budzi się w szpitalu podpięta do kroplówki. Prawdopodobnie została zgwałcona. Małżeństwo próbuje dokonać rekonstrukcji dramatycznych wydarzeń. W rolach głównych Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, babak Karimi oraz Mina Sadati.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Sieranevada''
„Sieranevada” to obraz rumuńskiego reżysera Cristi Puiuego - zdobywcy Złotego Niedźwiedzia za krótkometrażową produkcję „Papierosy i kawa” z roku 2004.
Film opowiada historię lekarza, który wraz z małżonką wyrusza na uroczystość rodzinną poświęconą pamięci jego niedawno zmarłego ojca. Od samego początku konfrontacja z krewnymi nie układa się po myśli głównego bohatera. Gdy wszyscy czekają na duchownego, na jaw zaczynają wychodzić coraz to ciekawsze sekrety z życia każdego z biesiadników.
„Sieranevada” jest filmem ukazującym specyfikę relacji, jakie występują między członkami rodziny. Reżyser prezentuje, jak często w obliczu kontaktu z bliskimi nam osobami posuwamy się do kłamstwa. Obraz zdobył nominację do Złotej Palmy w konkursie głównym festiwalu w Cannes. W rolach głównych występują Mimi Branescu, Judith State, Bogdan Dumitrache, Dana Dogaru oraz Sorin Medeleni.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Służąca''
Bardzo ważnym punktem 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie pokaz najnowszego obrazu Chan-wook Parka pt. „Służącej”.
Autor kultowej "Trylogii zemsty" tym razem przeniesie swoich widzów do Korei z okresu japońskiej okupacji. Młoda dziewczyna zostaje zatrudniona jako służąca w willi japońskiej arystokratki. Nikt nie wie, że nowa pomoc domowa jest w zmowie z lokalnym oszustem, który pragnie rozkochać w sobie bogatą Japonkę, a następnie przejąć jej majątek. Chytry plan komplikuje się, gdy nowa służka i dziedziczka zawiązują ze sobą wyjątkową więź.
Chan-wook Park po raz kolejny serwuje widzom niezwykle intensywny i wyczerpujący film, w którym na wierzch wychodzą najgłębiej skrywane ludzkie instynkty. W nominowanej do Złotej Palmy „Służącej” nie zabraknie również wymyślnych seksualnych fantazji oraz, jak to u Parka bywa, odpowiedniej ilości krwi. W rolach głównych występują Jung-woo Ha, Min-hie Kim, Tae-ri Kim oraz Jin-woong Jo.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Zagubieni''
Uczestnicy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty na pewno nie opuszczą również pokazu „Zagubionych”, najnowszego komediodramatu Petra Zelenki.
Autor słynnych „Guzikowców”, „Roku diabła” oraz „Braci Karamazow” uznawany jest za jednego z najlepszych współczesnych twórców kina europejskiego. „Zagubieni” to wielki powrót czeskiego reżysera do pełnego metrażu po siedmioletniej przerwie.
Pan P to 90-letnia papuga szara, która przed laty należała do Edouarda Daladiera – premiera Francji, odpowiedzialnego m.in. za podpisanie układu monachijskiego. Tak się składa, że jeden z czeskich dziennikarzy śledczych wpadł na trop pewnego skandalu związanego z tym historycznym wydarzeniem. Ambasador Francji przysyła do Czech w geście pojednania papugę Daladiera. Ta zostaje jednak porwana przez sprytnego dziennikarza. Z racji tego, że ptak potrafi mówić, a na dodatek jest on w posiadaniu kilku interesujących oraz niewygodnych faktów dotyczących postaci byłego francuskiego premiera, na włosku wisi wybuch międzynarodowego skandalu.
W rolach głównych występują Martin Myšička, Tomáš Bambušek oraz Vladimír Škultéty.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Toni Erdmann''
Kolejnym filmem, który zdecydowanie warto zobaczyć na tegorocznych Nowych Horyzontach, jest „Toni Erdmann” Maren Ade.
Niemiecka reżyserka zasłynęła w roku 2009 obrazem „Wszyscy inni”, za który otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia. Najnowsze dzieło Ade ma już na koncie nominację do Złotej Palmy oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. W czasie festiwalu w Cannes „Toni Erdmann” wywołał wśród uczestników imprezy niemałe poruszenie.
„Toni Erdmann” to pełna absurdalnego humoru, ale jednocześnie niezwykle poruszająca opowieść o dojrzałym mężczyźnie, który postanawia spędzić kilka dni ze swoją córką. Kobieta zajmuje menadżerskie stanowisko w jednej z korporacji. Pewnego dnia zostaje wysłana do rumuńskiej filii swojej firmy. Nieoczekiwanie do Bukaresztu przybywa również jej ojciec. Wizyta mężczyzny wymusza na bohaterce zmianę wielu planów. W rolach głównych Petr Simonischek, Sandra Hüller oraz Michael Wittenborn.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Co przynosi przyszłość''
"Co przynosi przyszłość" to francusko-niemiecka koprodukcja, za którą reżyserka – Mia Hansen-Løve - otrzymała w tym roku Srebrnego Niedźwiedzia.
Obraz przedstawia losy Nathalie – nauczycielki filozofii w jednej z paryskich szkół. Kobieta uwielbia swój zawód. Wiele radości sprawia jej szczególnie nakłanianie uczniów do samodzielnego myślenia. Na co dzień główna bohaterka sprawdza się również jako kochająca żona oraz matka dwójki dzieci. Pewnego dnia jej świat zostaje zrujnowany wraz z odejściem męża do innej kobiety. Nathalie musi na nowo uporządkować swoje życie oraz odnaleźć się w zupełnie nowej dla siebie rzeczywistości.
„Co przynosi przyszłość” jest wyjątkowym obrazem o kobiecie, która w obliczu osobistych problemów musi skonfrontować swoją wiedzę naukową z doświadczeniami życiowymi. Doskonale zagrany i skonstruowany dramat zostaje w pamięci na długo. W rolach głównych występują Isabelle Huppert, Roman Kolinka i André Marcon.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Dzieciństwo wodza''
Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz filmu Brady’ego Coberta pt. „Dzieciństwo wodza”.
Obraz tego młodego reżysera przedstawia historię chłopca, który czuje się osamotniony w rodzinnym domu. Akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej. Główny bohater jest synem amerykańskiego dyplomaty oraz konserwatywnej kosmopolitki. Wszyscy zamieszkują dom na podparyskiej wsi. Chłopiec nie czuje wsparcia własnych rodziców. Jedyną osobą, która poświęca mu jakąkolwiek uwagę, jest młoda guwernantka.
W pewnym momencie bohaterze zaczyna odczuwać potrzebę buntu. Na oczach widzów dochodzi do narodzin nowego dyktatora. W rolach głównych występują Robert Pattinson, Liam Cunningham, Stacy Martin i Bérénice Bejo.
Scenariusz „Dzieciństwa wodza” opiera się na noweli Jeana-Paula Sartre’a o tym samym tytule oraz na powieści Johna Fowlesa – „Mag”. Film ma już na koncie nagrodę w konkursie „Horyzonty” na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę im. Luigiego de Luretiisa za najlepszy debiut. Czyżby Brady Cobert miał okazać się największą filmową niespodzianką tego roku?
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie''
Na Nowych Horyzontach nie mogło zabraknąć propozycji dla fanów włoskiej komedii.
„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovesego w błyskotliwy sposób prezentuje pewną kolację kilku zaprzyjaźnionych ze sobą par. Zwykły wieczór zamienia się jednak w dziwną grę – od tej pory każdy SMS, mail lub jakakolwiek inna wiadomość, jaką dostanie lub wyśle ktoś siedzący przy stole, ma stać się w pełni publiczna. Ta zasada rozpoczyna prawdziwy test szczerości, który odsłoni wiele tajemnic i doprowadzi do kilku wstrząsów.
„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” został bardzo dobrze przyjęty przez widzów we Włoszech. Czas więc, aby produkcja podbiła kina w innych europejskich krajach. Film ma już na swoim koncie nagrody Włoskiej Akademii Filmowej (za najlepszy scenariusz i najlepszy obraz). W rolach głównych zobaczymy Marco Gialliniego, Kasię Smutniak, Annę Fogliettę, Valerio Mastandreę oraz Albę Rohrwacher.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Miles Davis i ja''
„Miles Davis i ja” w reżyserii Dona Cheadle’a (aktor znany m.in. z obsypanego nagrodami „Hotelu Ruanda”) to biograficzna opowieść o jednym z największych muzyków jazzowych w dziejach.
Film skupia się jednak głównie na etapie kariery Davisa, kiedy ten nagle usunął się z życia publicznego. Cheadle ukazuje mroczne oblicze ogromnej sławy – główny bohater zmaga się z wieloma osobistymi problemami i wielokrotnie rozpamiętuje dawne błędy. Pewnego razu na drodze jazzmana staje szukający sensacji dziennikarz. Zarówno dla niego jak i nachalnego pismaka, wspólna znajomość okaże się początkiem nowego etapu w życiu. W rolach głownych: Don Cheadle, Ewan McGregor oraz Emayatzy Corinealdi.
„Miles Davis i ja” nie jest zwykłym dramatem biograficznym. Postać Milesa Davisa posłużyła reżyserowi nie tylko do ukazania kulis popularności, ale także zwykłych ludzkich rozterek. Całość została okraszona ponadczasową muzyką, która z pewnością przypadnie go gustu miłośnikom gatunku.
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.
''Po burzy'' (film z sekcji Ale kino+)
Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu najciekawszych filmów na T-Mobile Nowe Horyzonty jest najnowsze dzieło Hirokazu Kore-edy zatytułowane „Po burzy”.
To historia pisarza, który kilka lat temu zyskał krótkotrwałą sławę. Teraz bohater zarabia na życie, pracując w biurze detektywistycznym. Mężczyzna stara się poukładać swoje prywatne sprawy, a w szczególności na nowo zbudować relację z krewnymi. W rolach głównych Hiroshi Abe, Taiyo Yoshizawa, Yoko Maki i Kilin Kiki.
Po najnowszym filmie Kore-edy możemy spodziewać się doskonałych kreacji psychologicznych postaci. Japoński reżyser dał się już poznać jako baczny obserwator ludzkich zachowań. Czy „Po burzy” nawiąże do tak wspaniałych dzieł Kore-edy jak „Dziecięcy świat” lub „Jak ojciec i syn”? Pierwsza okazja, aby się o tym przekonać, nadarzy się już wkrótce!
Więcej na temat tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty tutaj.