Trwa ładowanie...
Andrzej Wajda
18-02-2010 10:58

"Tatarak" Wajdy na ekranach francuskich kin

Share
"Tatarak" Wajdy na ekranach francuskich kinŹródło: ITI Cinema
d27hhkl

*"Tatarak" Andrzeja Wajdy wszedł w środę na ekrany kin we Francji. Miejscowi krytycy komplementują film, podkreślając jego głęboko osobisty charakter i nazywając go "niezwykłą przechadzką z miłością i śmiercią pod rękę".*

Najnowszy film mistrza polskiego kina od środy gości na ekranach około 20 francuskich kin, m.in. w Paryżu, Lyonie, Tuluzie, Strasburgu i Rennes. Jego dystrybucję w tym kraju poprzedził w ubiegły wtorek specjalny pokaz w Filmotece Narodowej w Paryżu z udziałem Andrzeja Wajdy. Jak poinformował PAP francuski dystrybutor filmu - Les Films du Losange, w ramach promocji "Tataraku" jego twórca spotkał się także w ostatnich dniach z widzami w innych miastach: Caen i Dijon.

Główne francuskie dzienniki omawiają w środę obszernie "Tatarak", nie szczędząc mu komplementów. Na łamach "Le Monde" znany krytyk Jean-Luc Douin podkreśla, że twórca filmu "zabiera nas w niezwykłą przechadzkę z miłością i śmiercią pod rękę". Zwraca też uwagę na malarskie, "przepojone światłem" kadry filmu w sekwencjach opartych na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza. Zauważa, że w "Tataraku", nad którym unosi się cień śmierci, Wajda "objawia się jako człowiek świadomy rychłego końca swoich dni".

d27hhkl

Zdaniem recenzenta "Le Monde", polski reżyser, "filmując bohaterów zjednoczonych w cielesnej komunii z pejzażem", wyznaje też "swoją wiarę w epikurejską mądrość i potrzebę nadania sensu swemu życiu". Krytyk dostrzega w "Tataraku" wiele aluzji do wcześniejszych dzieł Wajdy, jak "Kanał", "Popiół i diament" czy "Wszystko na sprzedaż". To ostatnie dzieło, poświęcone pamięci Zbigniewa Cybulskiego - przypomina Douin - miało podobną jak "Tatarak" konstrukcję: "filmu w filmie".

Pozytywną recenzję zamieszcza też konserwatywne "Le Figaro", które podkreśla, że Wajda stworzył dzieło głęboko intymne i różnorodne stylistycznie, które przechodzi od "czarującej" konwencji filmu z dawnej epoki do "ascetycznych" realiów współczesności.

"Le Figaro" publikuje też w środę własną krótką rozmowę z Wajdą. Reżyser zauważa tam, że po raz pierwszy w swojej karierze tak bardzo "usunął się w cień" podczas kręcenia filmu, pozostawiając wielką swobodę odtwórczyni głównej roli - Krystynie Jandzie. W autobiograficznym wątku "Tataraku" opowiada ona przed kamerą o swoim cierpieniu związanym z chorobą i śmiercią jej męża Edwarda Kłosińskiego.

"Samo opowiadanie zależy tylko od aktorki, pozostawiłem jej decyzji poruszanie się przed kamerą, zbliżanie i oddalanie się od niej, wychodzenie poza kadr. Jedyna rzecz, o którą ją poprosiłem, to powstrzymanie się od improwizacji, ścisłe trzymanie się tekstu i trzymanie emocji na wodzy" - powiedział reżyser.

d27hhkl

Mniej pochlebnie wyraża się o "Tataraku" krytyk filmowy lewicowego "Liberation". W bardzo lakonicznym artykule pisze, że oglądając film, widzowie "wahają się cały czas między podziwem dla tego rodzaju mrocznego kina a szaloną ochotą, by jak najszybciej uciec z kina w obawie przed wpadnięciem w ciężką depresję".

Jednocześnie z wejściem na ekrany "Tataraku" w paryskiej Cinematheque Francaise (Filmotece Narodowej) trwa wielka retrospektywa twórczości Wajdy. Do 21 marca paryscy widzowie będą mogli zobaczyć niemal cały dorobek reżysera - ponad 40 jego filmów fabularnych, a także kilka zrealizowanych przez niego dokumentów.

Zobacz także:

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d27hhkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27hhkl