"Teddy Bear" zwycięzcą Off Plus Camery

Film "Teddy Bear" Madsa Matthiesena wygrał 5. edycję festiwalu Off Plus Camera w Krakowie. Reżyser odebrał Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 dolarów oraz, z rąk dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz, grant w wysokości 1 miliona złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację następnej produkcji w Polsce. Gościem gali zamknięcia festiwalu był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.
"Teddy Bear" zwycięzcą Off Plus Camery

"Teddy Bear" najlepszym filmem

Jury w składzie Andrzej Żuławski (przewodniczący), Colleen Atwood, Josh Radnor oraz Tom Kalin przyznało 100 000 dolarów i Krakowską Nagrodę Filmową za "wytyczanie drogi" Duńczykowi Madsowi Matthiesonowi, reżyserowi filmu "Teddy Bear". Nagrodzony obraz opowiada historię 38-letniego kulturysty Denisa, który nie potrafi nawiązywać relacji z kobietami i marzy o wyprowadzce z domu.

Milion złotych od PISF

Zwycięzca Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi" otrzymał także z rąk dyrektor PISF, Agnieszki Odorowicz grant od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1 miliona złotych na realizację kolejnego filmu w Polsce. - To wielki zaszczyt być tutaj dzisiaj. Dziękuję za zaproszenie, za pokazanie mojego filmu. (...) Wrócę tu i zrobię mój kolejny film - mówił reżyser. W poprzednich latach grant od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymali Park Jung-Bum (2011), Marek Najbrt (2010) Sebsatian Silva (2009) i Azazel Jacobs (2008).

Ważny festiwal kina niezależnego ze wsparciem PISF

- Jest to festiwal kina młodzieżowego, niezależnego, pokazujący siłę tego kina. (...) Ten festiwal ściąga całą masę wybitnych osobistości filmowych. (...) Chciałem podziękować wszystkim tym, dzięki którym ten festiwal jest (...) w takim kształcie - mówił podczas gali zamknięcia prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Gościem honorowym gali zamykającej festiwal był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
- Ważny festiwal, w ważnym mieście, w ważnej dziedzinie filmowej (...) która w tej chwili decyduje o ilości tych osób, które uczestniczą w kulturze. Ekran telewizora i ten w kinie są najważniejszym magnesem przyciągającym widzów do kultury. Chcę podziękować wszystkim, którzy przyjechali do Krakowa (...) z własnym filmem, przekazem, wizją i wrażliwością. Chcę także podziękować wszystkim, którzy trzymają kciuki za film polski, europejski, światowy - mówił Bogdan Zdrojewski.

- Kiedy sześć lat temu spotkaliśmy się w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej (...) i przedstawiono mi ten pomysł nowego, oryginalnego festiwalu dla młodych ludzi, który łączy twórców (...) ze wszystkich zakątków świata, pomyślałam sobie, że to jest niezwykle trudne wyzwanie (...). Po pięciu latach okazało się, że powstała fantastyczna impreza, sławiąca dobre imię polskiego kina (...) Jestem ogromnie wdzięczna za promocję Krakowa, za promocję Polski, za świetny festiwal - mówiła podczas gali zamknięcia dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz.

100 filmów na 300 projekcjach

- Pokazaliśmy ponad 100 filmów na 300 projekcjach. Przyjechało ponad 200 gości. Korzystaliśmy ze wszystkich dziesięciu kin studyjnych (...) Bardzo dziękujemy naszym wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, bez których ten festiwal nie mógłby powstać. Zapraszamy za rok. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu, Anna Trzebiatowska.

5. edycją festiwalu podsumował także Szymon Miszczak:
- Dla nas ta 5. edycja była bardzo wyjątkowa. Zaczęliśmy od pokazu filmu, który jest dla nas niezmiernie ważny. Azazel Jacobs, który po raz pierwszy wygrał Krakowską Nagrodę Filmową, przyjechał i otworzył nasz festiwal filmem "Terry". (...) Do Krakowa przyjechało mnóstwo debiutantów i twórców, który byli nagradzani na wielu międzynarodowych festiwalach - opowiadał dyrektor Off Plus Camera.

"Ki" zwycięzcą konkursu polskiego

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych wygrał film "Ki" - debiut fabularny Leszka Dawida. Obraz, który był współfinansowany przez PISF, opowiada historię młodej matki, która pomimo wielu problemów i przeciwności losu stara się cieszyć życiem. Nagrodę przyznało międzynarodowe jury w składzie: Michael Radford, Oren Moverman, Margery Simkin, Stephanie Zacharek i James Spring. Reżyser i producent filmu otrzymali Polskiego Nobla Filmowego i nagrodę pieniężną do podziału w wysokości 100 000 złotych, a także możliwość dystrybucji filmu za granicą przez brytyjskiego producenta Jamesa Springa.

- To był bardzo trudny wybór (...) jednak jednogłośnie wybraliśmy również najlepszy film (...): za świeżość stylu, oryginalność i grę aktorki, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki - mówił o werdykcie jury konkursu polskiego jego przewodniczący, Michael Radford. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu (...) Dziękuję festiwalowi za stworzenie możliwości spotkania i pokazania filmu (...) Cieszę się, że ten film mówi językiem uniwersalnym , który jest zrozumiały przez międzynarodowe jury - powiedział odbierając nagrodę reżyser Leszek Dawid.

Nagroda FIPRESCI i publiczności

Nagrodę jury FIPRESCI, która jest przyznawana podczas festiwalu już po raz drugi, otrzymał obraz "Electric Children" w reżyserii Rebeki Thomas. Ta amerykańska produkcja opowiada historię 15-letniej Rachel, która mieszka razem ze swoją mormońską rodziną gdzieś w stanie Utah. Nagrodę przyznało jury, w skład którego weszły: Anita Piotrowska, Maricke Nieuwdorp i Eithne O'Neil.

W tym roku nagroda publiczności powędrowała do filmu "Pół na pół" w reżyserii Jonathana Levine'a, który był pokazany w ramach sekcji "Odkrycia". Głównym bohaterem filmu jest 27-letni Adam, który pracuje jako autor scenariuszy radiowych. Twórca filmu otrzymał nagrodę ufundowaną przez operatora sieci komórkowej Plus.

5. edycja festiwalu "Off Plus Camera" była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)