Telewizyjni kucharze mogą Cię zabić

Telewizyjni kucharze mogą Cię zabić
Źródło zdjęć: © AKPA

Według posłów z podkomisji zdrowia publicznego potrawy przyrządzane przez kucharzy w ich telewizyjnych programach przyczyniają się do szerzenia się epidemii otyłości i nadwagi. Na pytanie „czy tak jest naprawdę” postanowiła odpowiedzieć redakcja Newseeka.

Na pytanie „czy tak jest naprawdę” postanowiła odpowiedzieć redakcja Newseeka. Do współpracy zaproszono czwórkę ekspertów z dziedziny zdrowego żywienia, którzy mieli oceniać kilka z najpopularniejszych programów kulinarnych.

1 / 12

Pascal Brodnicki

Obraz
© AKPA

Każdy z członków jury miał do przyznania od minus pięciu do pięciu punktów w 6 kategoriach, czyli każdy z kucharzy mógł dostać od minus 30 do 30 punktów od każdego eksperta.

2 / 12

Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz

Obraz
© AKPA

Jak się okazało, surowych kryteriów jury nie spełnia prawie żaden z popularnych kucharzy. Jedynymi, którzy wyszli w miarę pozytywnie byli Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz i Adam Chrząstowski. Największymi przegranymi rankingu okazali się Grzegorz Russak i Nigella Lawson.

3 / 12

Pascal Brodnicki

Obraz
© AKPA

Zdaniem ekspertów, potrawy proponowane przez telewizyjnych kucharzy są zbyt kaloryczne oraz zawierają za dużo soli i tłuszczu. Nie pokazywane są natomiast potrawy lekkie, warzywne, z niewielką ilością czerwonego mięsa i tłuszczy roślinnych.

4 / 12

Pascal Brodnicki

Obraz
© AKPA

Nie dziwi zwycięstwo Pascala Brodnickiego, który zebrał w sumie 5 punktów. Jako rodowity Francuz gotuje nieco lżej niż pozostali kucharze. Również częściej dodaje świeże warzywa i zioła, a zamiast oleju stosuje oliwkę z oliwek. Zdarza mu się również przygotować danie rybne lub z owoców morza.

5 / 12

Pascal Brodnicki

Obraz
© AKPA

Z tych względów, eksperci przymknęli oko na fakt, że w każdym programie Pascal używa kostek Knorra. Według prof. Marka Naruszewicza „przyprawy w kostkach nie są godne polecenia, ale wrzucenie ich do zupy nie jest jeszcze największym wykroczeniem przeciwko zdrowiu.”

6 / 12

Robert Makłowicz

Obraz
© AKPA

Na drugim miejscu znalazł się Robert Makłowicz, który tak dobrą pozycję zawdzięcza swoim podróżom kulinarnym. To podczas nich nauczył się wykorzystywać wiele różnych składników spożywczych, niekoniecznie popularnych w Polsce, za co zebrał sporo punktów w kategoriach „dobór składników” oraz „ilość warzyw, owoców i przypraw”.

Jego program jest najpopularniejszym programem kulinarnym w Polsce i gromadzi przed telewizorami około 2 mln widzów.

7 / 12

Maciej Kuroń, Kurt Scheller, Robert Makłowicz

Obraz
© AKPA

Trzecią lokatę zajął Adam Chrząstowski. Swoją kuchnię charakteryzuje jako: "Wszystko, co robię, podszyte jest polskością. Ten smak przenika moje potrawy, na nim się wychowałem i do niego zawsze będę wracał."

Oznacza to mniej więcej tyle, że do klasycznych potraw serwowanych przez nasze babcie dokłada trochę „nowoczesności”. W czasach kiedy pracował z Kurtem Schellerem w hotelu Bristol, ich menu wyznaczało standardy polskim restauracjom.

8 / 12

Karol Okrasa

Obraz
© AKPA

Na czwartej pozycji znalazł się Karol Okrasa. Jego program „Kuchnia z Okrasą” skupia przed telewizorami milion widzów, co czyni go drugim najpopularniejszym gospodarzem kulinarnym. Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni, której celem jest propagowanie kultury stołu w Polsce oraz poza jej granicami.

9 / 12

Ewa Wachowicz

Obraz
© TVN

Tuż przed szarym końcem uplasowała się Ewa Wachowicz, Miss Polonia z 1992 roku, którą można oglądać w programie „Ewa gotuje” w telewizji Polsat.

Jak sama twierdzi, talent kulinarny odziedziczyła po mamie, chociaż stanowisko producentki programu „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” również wywarło wpływ na jej potrawy. Najwięcej punktów(aż zero) zebrała w kategorii „dobór składników”, co wydaje się jej głównym atutem.

10 / 12

siostra Aniela Garecka

Obraz
© AKPA

Nieco dalej znalazła się siostra Aniela Garecka pełniąca funkcję szefowej kuchni seminarium duchownego, której kulinarne wyczyny możemy zobaczyć w TVN Religia.

Jej program nazywa się „Anielska kuchnia” co mogłoby sugerować „niebo w ustach”, chociaż eksperci byli innego zdania. Siostra Garecka znana jest ze swoich wypieków, co powoduje, że większość jej dań jest wysoko kaloryczna, co nie bardzo spodobało się jury.

11 / 12

Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Robert Sowa

Obraz
© AKPA

Jeden z przegranych, Grzegorz Russak, jak na prawdziwego myśliwego przystało, poleca głównie dania mięsne z małą ilością warzyw czy przypraw. Jego potrawy są bardzo kaloryczne i zawierają sporo tłuszczu za co jury nie pozostawiło na nim „suchej nitki” dając mu -12 punktów w kategorii zasad zdrowego żywienia.

Jest gospodarzem programu „Smaki polskie” gdzie prezentuje tradycyjną polską kuchnię, która jak wiadomo do najlżejszych nie należy.

12 / 12

Nigella Lawson

Obraz
© AKPA

W tej samej kategorii jeszcze gorszy wynik (-13 punktów) otrzymała Nigella Lawson, córka angielskiego polityka. Jako Brytyjka również hołduje kuchni tłustej i kalorycznej z niewielką ilością świeżych warzyw czy owoców.

Na Wyspach jest traktowana jako wyrocznia w sprawach kulinarnych, chociaż jej programy również w Polsce cieszą się dużą popularnością. Jej popisy można podziwiać w TVN Style.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)