WP

"Ten film sprawił, że wróciłam myślami do najlepszych dni w moim życiu”. Poznajcie historię Jane Goodall.

Film "Jane" przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii - Jane Goodall. To film o zaufaniu, budowaniu więzi i codziennym dokonywaniu rzeczy „niemożliwych”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jane Goodall prowadzi badania nad szympansami
Jane Goodall prowadzi badania nad szympansami (Materiały prasowe)
WP

Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby opowiedzieć widzom historię życia Jane Goodall - młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka prowadzi badania nad szympansami.* Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia.* Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach.* Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub, a Jane rodzi dziecko. *Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.

Materiały prasowe
Podziel się
WP

W dokumencie "Jane" przyglądamy się jej pracy, ale również jesteśmy świadkami narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.
- Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dokument, ogarnęła mnie nostalgia, bo jest to niezwykle kameralny, realistyczny i prawdziwy obraz mojego życia. *Dokument "Jane" to kameralne studium osobowości jego bohaterów, czyli mnie i Hugo. - mówi Dr Jane Goodall i dodaje: - *Jest to jedyny nakręcony na mój temat dokument, który sprawił, że wróciłam myślami do najszczęśliwszego okresu w moim życiu.

Światowa premiera filmu dokumentalnego "Jane" miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje.* Produkcja została okrzyknięta przez krytyków "zapierającym dech w piersiach”, "fascynującym”, "spektakularnym dziełem” oraz "najlepszym dokumentem 2017 roku”*. Będzie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych.

*W Polsce dokument zostanie wyemitowany na antenie National Geographic 18 marca o godz. 21:00. *

Polub WP Film
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP