"Ten film sprawił, że wróciłam myślami do najlepszych dni w moim życiu”. Poznajcie historię Jane Goodall.
Film "Jane" przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii - Jane Goodall. To film o zaufaniu, budowaniu więzi i codziennym dokonywaniu rzeczy „niemożliwych”.
Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby opowiedzieć widzom historię życia Jane Goodall - młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka prowadzi badania nad szympansami.* Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia.* Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach.* Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub, a Jane rodzi dziecko. *Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.
W dokumencie "Jane" przyglądamy się jej pracy, ale również jesteśmy świadkami narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.
- Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dokument, ogarnęła mnie nostalgia, bo jest to niezwykle kameralny, realistyczny i prawdziwy obraz mojego życia. *Dokument "Jane" to kameralne studium osobowości jego bohaterów, czyli mnie i Hugo. - mówi Dr Jane Goodall i dodaje: - *Jest to jedyny nakręcony na mój temat dokument, który sprawił, że wróciłam myślami do najszczęśliwszego okresu w moim życiu.
Światowa premiera filmu dokumentalnego "Jane" miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje.* Produkcja została okrzyknięta przez krytyków "zapierającym dech w piersiach”, "fascynującym”, "spektakularnym dziełem” oraz "najlepszym dokumentem 2017 roku”*. Będzie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych.
*W Polsce dokument zostanie wyemitowany na antenie National Geographic 18 marca o godz. 21:00. *