Trwa ładowanie...

"The International" i "Gran Torino" od piątku w kinach

Share
"The International" i "Gran Torino" od piątku w kinach
Źródło: UIP/ fot. "Wróg u bram"
d2ahwo0

Thriller Toma Tykwera "The International" z Clive'em Owenem i Naomi Watts w rolach głównych, dramat "Gran Torino" w reżyserii Clinta Eastwooda oraz nagrodzony Oscarem dokument "Człowiek na linie" trafią w piątek do polskich kin.

Thriller "The International" (Niemcy/USA/Wielka Brytania) był filmem otwierającym tegoroczne Berlinale. Jego bohaterami są agent Interpolu Louis Salinger (Owen) i wspierająca go Eleanor Whitman (Watts), którzy pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata.

W trakcie śledztwa prowadzącego z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Stambułu, Salinger i Whitman odkrywają nielegalną działalność banku - polegającą na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią, wspieraniu terrorystów i próbach destabilizacji rządów różnych krajów.

d2ahwo0

Reżyser "The International" Niemiec Tom Tykwer ma w dorobku m.in. filmy "Biegnij Lola, biegnij" (1998) i "Pachnidło. Historia mordercy" (2006).

Bohater *"Gran Torino""Gran Torino"* (Australia/USA) to Walt Kowalski, weteran wojny w Korei. Kowalski jest rasistą. Żyje jednak w świecie ulegającym nieustannym zmianom i pewnego dnia zostaje zmuszony przez sąsiadów - imigrantów z Chin - do trudnej konfrontacji z własnymi uprzedzeniami. Kowalski postanowi udzielić pomocy młodemu chłopcu z chińskiej rodziny.

Główną rolę w "Gran Torino" zagrał sam reżyser filmu, Clint Eastwood. Uhonorowany tegorocznym Oscarem w kategorii najlepszy dokument "Człowiek na linie" ("Man on Wire"; wspólna produkcja Wielkiej Brytanii i USA) w reżyserii Jamesa Marsha to historia niesamowitego wyczynu, którego dokonał w 1974 r. Philippe Petit - przechodząc po linie rozciągniętej między wieżami World Trade Center.

W piątek do polskich kin trafią także dwa thrillery - "Miasto ślepców" (Brazylia/Japonia/Kanada, reż. Fernando Meirelles) z Julianne Moore, Markiem Ruffalo i Gaelem Garcią Bernalem w obsadzie, oraz "Zapowiedź" (USA, reż. Alex Proyas), w którym główną rolę zagrał Nicolas Cage.

d2ahwo0

"Miasto ślepców" - o tajemniczej epidemii ślepoty, która dotknęła ludzkość - powstało na motywach powieści Jose Saramago. Reżyser tego filmu, Brazylijczyk Fernando Meirelles, ma w dorobku m.in. nominowany do czterech Oscarów dramat "Miasto Boga" z 2002 r.

"Zapowiedź" to thriller o strasznych przepowiedniach. W 1958 r. w pewnej szkole zakopano kapsułę z rysunkami dzieci. Została ona odkopana 50 lat później. Okazało się wtedy, że jeden z rysunków zawiera tajemnicze dane. John Koestler (Cage) odkrywa, że umieszczone na kartce papieru przypadkowe cyfry w rzeczywistości wyznaczają daty najstraszniejszych katastrof ostatniego półwiecza. Koestler zauważa jednocześnie, że nie wszystkie proroctwa już się wypełniły - że zostały jeszcze trzy daty.

Reżyser "Zapowiedzi", Egipcjanin Alex Proyas, zrealizował m.in. film "Ja, robot" z 2004 r., w którym główną rolę grał Will Smith.

d2ahwo0

Podziel się opinią

Share
d2ahwo0
d2ahwo0