Czwartek był ukraińskim dniem na Tofifest. Odbyła się bowiem debata Ukraina — przyszłość kultury z udziałem reżyserki Oleny Fetisovej, aktywistki filmowej grupy Babylon ’13 Larysy Artiuginy, producenta Volodomyra Kozyra oraz specjalisty ds. kina i mediów Ukrainy dr. Łukasza Jasiny. Wyświetliliśmy także dokument o kontrowersyjnym, kobiecym ruchu protestu Femen — *"I am Femen" w reżyserii Alaina Margot. W konkursie głównym On Air wyświetlony został ukraiński Paradżanow (Paradjanov) w reżyserii Oleny Fetisovej i Serge’a Avedikiana.*
Debata miała przewrotny tytuł. Zdanie „Ukraina — przyszłość kultury” było jednocześnie zapytaniem o przyszłość świata kultury naszych sąsiadów, jak i pytaniem o to, czy kultura ukraińska może być przyszłością dla kultury europejskiej. Czy kultura ukraińska może powtórzyć sukces kultury polskiej, która w ostatnich dekadach stała się marką światową? Podczas debaty goście z Ukrainy mówili, że ich kultura najbardziej potrzebuje w tej chwili od Polski pomocy przy tworzeniu zasad funkcjonowania na poziomie europejskim. Ukrainie brakuje bowiem znanych i stosowanych już u nas od lat procedur finansowania kultury przez państwo, silnych instytucji jak nasz Polski Instytut Sztuki Filmowej, wreszcie — sieci kulturalnych organizacji pozarządowych i odpowiedniej edukacji. Nie istnieje też polityka kulturalna z prawdziwego zdarzenia. Goście nie bali się za to zupełnie o przyszłość i potencjał swoich twórców. Olena Fetisova użyła ciekawego porównania: Ukraina jest jak butelka dobrego szampana, która długo leżakowała w
piwnicy. Teraz wystarczy wyjąć korek i wyleje się szampan o znakomitym bukiecie. Taka jest nasza kultura. Zdobędziemy Europę. Dajcie nam tylko trochę czasu i… pokoju — zakończyła.
fot. kadr z filmu "I am Femen"
Wśród ważnych gości festiwalowych i ciekawych spotkań wymienić należy wizytę laureata specjalnego Złotego Anioła Bohdana Slámy. Wybitny czeski reżyser spotkał się z widzami po pokazie swojego filmu Cztery słońca (Four Suns). Z widzami spotkał się także mistrz kina polskiego Lech Majewski, zaraz po pokazie swojego najnowszego dzieła Onirica. Psie pole (Onirica — Field of Dogs). Na wypełnionej po brzegi sali po filmie Jeziorak (Waterline) spotkał się z publicznością reżyser Michał Otłowski.
Dla dzieciaków ruszyła Replika Festiwalu Filmów Dla Dzieci. Oglądaliśmy też ostatnie koncerty pasma Showcase festiwalu Audiowizje: Mery Spolsky, Blue Deep Shorts, Skycykle, Donut oraz Falender & Gwizdała Duotre.