Tofifest 2016 – 10 filmów, których nie możesz przegapić

15 października rozpoczyna się w Toruniu 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. W tym roku widzowie będą mieli okazję obejrzeć niemal 200 produkcji pochodzących z różnych zakątków świata. W programie znalazło się wiele intrygujących nowości, a także prawdziwe klasyki kina. Jakie obrazy warto zobaczyć tym razem na Tofifest? Oto nasze zestawienie dziesięciu filmów, których nie wolno przegapić!

Tofifest 2016 – 10 filmów, których nie możesz przegapić
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest to jedna z ważniejszych imprez tego typu w kraju. Podczas 14. edycji wydarzenia pokazanych zostanie niemal 200 obrazów w ponad dwudziestu cyklach. Wśród nich znalazły się także sekcje konkursowe – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych On Air, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych Shortcut, Konkurs Polski From Poland oraz Konkurs Regionalny Lokalizacje. W tym roku na festiwalu Tofifest nie zabraknie również wydarzeń specjalnych. Dla uczestników zaplanowano m.in. specjalne pokazy w ramach cyklu Klasyka polskiego offu, Kino Szkocji oraz Nowe Kino Chorwackie. Oprócz tego w programie znalazł się przegląd horrorów Lunatycy, a także sekcja poświęcona filmom, przy których pracował Allan Starski. Festiwal potrwa do 23 października. Jakie produkcje szczególnie warto obejrzeć na Tofifest 2016? Poniżej przedstawiamy dziesięć tytułów, które powinien zobaczyć każdy uczestnik imprezy.

„Bez Boga”

Przegląd najciekawszych filmów pokazywanych na Tofifest 2016 zaczynamy od dramatu Ralitzy Petrovej – „Bez Boga”. Obraz przedstawia historię bułgarskiej kobiety opiekującej się starszymi osobami. Bohaterka dorabia do pensji, handlując podrabianymi dowodami osobistymi. Prywatnie Gana nie wiedzie szczęśliwego życia – jej kontakty z matką ograniczone są do minimum, a w związku z mężczyzną pojawiła się niebezpieczna rutyna. Wszystko jednak zmienia się, gdy kobieta słyszy śpiew swojego nowego pacjenta. W roli głównej Irena Ivanova. „Bez Boga” zdobyło trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

„Toni Erdmann”

Toni Erdmann” młodej reżyserki Maren Ade to pasjonująca opowieść o relacji między ojcem a jego dorosłą córką. Ines jest prawdziwą kobietą sukcesu. Nie ma dla niej nic ważniejszego od wykonywanej codziennie pracy. Widzowie poznają bohaterkę, gdy ta przebywa w Bukareszcie, gdzie uczestniczy w bardzo ważnym projekcie. Nieoczekiwanie Ines odwiedza dawno niewidziany ojciec. Mężczyzna to typowy ekscentryk, który lubi drażnić się z córką i robić jej niewybredne żarty. Napięcie między tą dwójką zaczyna stopniowo narastać. W rolach głównych Peter Simonischek oraz Sandra Hüller. „Toni Erdmann” był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Obraz
© Materiały prasowe

„Nie gap się w mój talerz”

Tegoroczny Tofifest oferuje widzom sporo ciekawych produkcji pochodzących z Chorwacji. W konkursie głównym festiwalu znalazł się chwalony przez krytyków obraz Hany Jusic – „Nie gap się w mój talerz”. Film ukazuje losy nastoletniej dziewczyny, która po wypadku swojego ojca przejmuje obowiązki głowy rodziny. By zapewnić utrzymanie sobie, rodzicom oraz bratu zatrudnia się do pracy na dwóch etatach. Dziewczyna rekompensuje sobie wszystkie życiowe frustracje podczas seksu z przypadkowo napotkanymi mężczyznami. W roli głównej Mia Petričević.

„Zaćma”

„Zaćma” Ryszarda Bugajskiego to historyczny obraz poświęcony Julii Brystygierowej – funkcjonariuszce Ministerstwa Bezpieczeństwa za czasów komunizmu. Jako szefowa Departamentu V słynęła z brutalnych metod przesłuchiwań więźniów politycznych. Po zakończeniu współpracy ze służbami reżimu kobieta przeżywa swoiste nawrócenie. Bohaterka ubiega się o prywatną audiencję u samego prymasa Stefana Wyszyńskiego. By jednak doszło do spotkania, musi ona najpierw przekonać do siebie oślepionego księdza oraz przeżywającą kryzys wiary zakonnicę. W obsadzie wiele wspaniałych aktorskich nazwisk – m.om/ Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Marek Kalita oraz Janusz Gajos.

„Wszystkie nieprzespane noce”

Na Tofifest wyświetlony zostanie również nowy obraz Michała Marczaka – „Wszystkie nieprzespane noce”. Dokumentalizowany dramat poświęcony jest młodemu mężczyźnie, który właśnie zakończył swój długoletni związek. Bohater wprowadza się do mieszkania swojego najlepszego kolegi. Oboje postanawiają korzystać z uroku wolności i każdej nocy wpadają w wir nocnego życia. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy do radosnego duetu dołączy tajemnicza i piękna kobieta. W rolach głównych Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza oraz Eva Lebeuf.

„Chuligani”

Podczas przeglądu najciekawszych obrazów pochodzących ze Szkocji, warto zwrócić uwagę na dramat Petera Mullana – „Chuligani”. Nagrodzony dwiema Złotymi Muszlami obraz przedstawia historię niejakiego Johna McGilla. Chłopiec jest wzorowym uczniem o nieskazitelnej wręcz opinii. Nieoczekiwanie nastolatek przeradza się w okrutnego chuligana, dla którego nie istnieją żadne społeczne normy. Mocne i szokujące kino o uniwersalnym charakterze. W roli głównej Connor McCarron.

„Teza”

Spośród wszystkich filmów z sekcji Lunatycy, warto szczególną uwagę zwrócić na hiszpański dreszczowiec Alejandro Amenábara – „Teza”. Wyprodukowany w 1996 roku obraz ukazuje losy studentki przygotowującej pracę dyplomową na temat przemocy w kinie. Pewnego dnia dziewczyna znajduję kasetę VHS z zapisem zbrodni. Znalezienie taśmy sprawia, że bohaterka znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. O pomoc zwraca się do swojego ekscentrycznego znajomego, posiadającego imponującą kolekcję filmów grozy. Wspólnie trafiają oni na ślady produkcji tzw. „snuff movies”, prezentujących brutalne sceny gwałtów, tortur oraz zabójstw. W rolach głównych Ana Torrent i Fele Martinez.

„Fale”

„Fale” to dramat społeczny Grzegorza Zaricznego, skupiający się na postaciach dwóch siedemnastoletnich dziewczyn. Ania i Kasia pragną wyjechać z rodzinnej miejscowości. Obie marzą o tym, by stać się zawodowymi fryzjerkami. Ja na razie uczą się podstaw fachu w lokalnym salonie. Między nastolatkami rodzi się ogromna więź. Nieoczekiwanie ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy w życiu Ani pojawia się dawno niewidziana matka. W rolach głównych występują: Katarzyna Kopeć i Anna Kęsek.

Obraz
© Materiały prasowe

„Ja, Olga Hepnarova”

Na tegorocznym Tofifest warto także zobaczyć dramat czeskiego reżysera Petra Każdy – „Ja, Olga Hepranova”. Film przedstawia opartą na faktach historię młodej kobiety, która w lipcu 1973 roku wjechała ciężarówką w tłum osób czekających na przystanku tramwajowym. Przed tym nieszczęśliwym wydarzeniem główna bohaterka wysłała do lokalnych gazet wyjaśnienie swojego postępku. W roli głównej Michalina Olszańska.

„Prosta historia o morderstwie”

„Prosta historia o morderstwie” to drugi pełnometrażowy film w reżyserii Arkadiusza Jakubika – aktora znanego m.in. z takich filmów jak „Wesele”, „Drogówka”, „Dom zły” oraz „Jesteś Bogiem”. Jego najnowszy obraz to trzymający w napięciu kryminał poświęcony historii pewnej policyjnej rodziny. Młody funkcjonariusz Jacek staje się głównym podejrzanym w sprawie morderstwa swojego ojca. Aby udowodnić swoją niewinność, bohater musi rozpracować niezwykle skomplikowaną sieć intryg. W roli głównej Filip Pławiak.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)