Top 10: Najbardziej wyczekiwane polskie filmy 2015
06.03.2015 | aktual.: 22.03.2017 08:18
Czy sukces oscarowy "Idy" uskrzydli polskich filmowców i czy nasze produkcje znajdą zrozumienie oraz zainteresowanie na świecie? Czy widzowie po "Bogach", "Mieście 44" i "Jacku Strongu" ciągle chodzić będą na filmy polskiej kinematografii? Pierwsze sukcesy w tym roku już za nami. Mamy Oscara, a najnowszy film Małgorzaty Szumowskiego zatytułowany "Body/Ciało" miał premierę na festiwalu w Berlinie w tym roku i przyniósł autorce nagrodę za reżyserię oraz wiele znakomitych opinii. W jednej z nich czytamy, że film "wprowadza do kina nowy gatunek". W zeszłym roku w gronie największych przebojów naszych kin były właśnie polskie filmy. Czy w 2015 roku znajdą się produkcje mające szanse kontynuować modę na polskie kino? Jednym z takich kandydatów jest "Disco Polo", który właśnie pojawił się na naszych ekranach. A co jeszcze nas czeka?
Czy sukces oscarowy "Idy" uskrzydli polskich filmowców i czy nasze produkcje znajdą zrozumienie oraz zainteresowanie na świecie? Czy widzowie po "Bogach", "Mieście 44" i "Jacku Strongu" ciągle chodzić będą na filmy polskiej kinematografii?
Pierwsze sukcesy w tym roku już za nami. Mamy Oscara, a najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej zatytułowany "Body/Ciało" miał premierę na festiwalu w Berlinie w tym roku i przyniósł autorce nagrodę za reżyserię oraz wiele znakomitych opinii. W jednej z nich czytamy, że film "wprowadza do kina nowy gatunek".
href="http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-wyczekiwane-polskie-filmy-2015-6025245748532353g">CZYTAJ DALEJ >>>
''Karbala''
Reż. Krzysztof Łukaszewicz
Obsada: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota
Premiera w Polsce: 11 września 2015
Słynny polski epizod wojny w Zatoce Perskiej. Kilkudziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy trafia do irackiego miasta Karbala. Dochodzi tam do ataku bojówkarzy z Al-Kaidy i As-Sadry na miejscowy ratusz, w którym przetrzymywani są pojmani terroryści. Rozpoczyna się bitwa, a żołnierze z sił międzynarodowych mają niewielkie zapasy żywności i broni. Z bazą nie ma kontaktu, nie wiadomo kiedy dotrze wsparcie...
To była największa polska bitwa od czasu II wojny światowej. Skrócony opis filmu jest oczywiście ekscytujący, oby powstał prawdziwy wojenny film, jakiego w polskim kinie nie było. Wiele zależy od tego co zobaczymy na ekranie, nie tylko w scenach walki, ale też pomiędzy nimi. Marzy nam się polski "Helikopter w ogniu".
''Król życia''
Reż. Jerzy Zieliński
Obsada: Robert Więckiewicz, Magdalena Popławska
Premiera w Polsce: 25 września 2015
To może być jedna z największych niespodzianek polskiego kina 2015 roku. Opowieść podnosząca na duchu i krzepiąca w trudnych czasach. Oto bohater, który chodzi ciągle zdenerwowany, nie ma czasu na nic i dla nikogo. I pewnego dnia wszystko w jego życiu się zmienia, a on sam zaczyna roztaczać wokół siebie… szczęście.
Zaczyna życie na nowo. Czujemy, że w wykonaniu Roberta Więckiewicza będzie to aktorski majstersztyk. Potrzebujemy optymizmu, dobrego słowa, nadziei. Niech kino też takie będzie.
''Moje córki krowy''
Reż. Kinga Dębska
Obsada: Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marcin Dorociński
Premiera w Polsce: 16 października 2015
Tym razem dramat rodzinny, którego siłą będzie zapewne aktorstwo oraz scenariusz. Oto historia dwóch sióstr, które za sobą nie przepadają, ale w obliczu tragedii będą zmuszone ze sobą współpracować. To odmieni ich życie na zawsze.
Pani reżyser obiecuje: "Moim marzeniem jest takie skonstruowanie tego filmu, żeby widz na zmianę śmiał się i płakał, ale żeby wyszedł z kina zbudowany, a nie podłamany". Trzymamy za słowo.
''Demon''
Reż. Marcin Wrona
Obsada: Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski
Premiera w Polsce: II połowa 2015 roku
To nowy film Marcina Wrony, który do kina powraca po pięcioletniej przerwie, od czasu nakręcenia "Chrztu".Scenariusz powstał na motywach sztuki teatralnej "Przylgnięcie" i jak zapowiadają twórcy, ma być to obraz z pogranicza horroru i thrillera. To historia człowieka, którego opanowuje duch zmarłego.
Według planów reżysera historia rozegra się "wokół próby odtworzenia mechanizmów prowadzących ludzi do zbrodni w imię - w ich pojęciu - przetrwania grupy".Znając jednak twórczość Marcina Wrony należy oczekiwać ambitnego podejścia do tematu, bo jak sam dodaje: "najważniejsza dla mnie w tym filmie jest opowieść o duchowości, do której jest, moim zdaniem, coraz mniejszy dostęp we współczesnym świecie lub ten dostęp zmienia swoje oblicze".
''Czerwony pająk''
Reż. Marcin Koszałka
Obsada: Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Małgorzata Foremniak
Premiera w Polsce: 20 listopada 2015
Bodajże najbardziej oczekiwany debiut w polskim kinie w tym roku, którego premiera niepokojąco jest przesuwana na kolejne miesiące. Oby tylko w celu powstania lepszego i wielkiego filmu. Twórcy opowiadają tutaj historię seryjnego mordercy z Krakowa. Część scenariusza oparta została na autentycznym życiorysie Karola Kota, jedynego w świecie seryjnego mordercy-nastolatka, który znany jest jako "Wampir z Krakowa" i działał od września 1964 do 14 lipca 1966 roku.
"Chciałem i byłem katem ludzi. Cieszyła mnie moja robota, krew, śmierć, cierpienie ofiar i to było najważniejsze. Niczego nie żałuję. Gdybym mógł, mordowałbym dalej" – wyznał w sądzie Karol Kot. Morderca został stracony przez powieszenie 16 maja 1968 roku.
''11 minut''
Reż. Jerzy Skolimowski
Obsada: Andrzej Chyra, Wojciech Mecwaldowski, Dawid Ogrodnik
Premiera w Polsce: II połowa 2015 roku
Jerzy Skolimowski ma zdecydowanie otwartą drogę do międzynarodowych festiwali. Jeśli tylko zdąży ukończyć swój film i będzie on równie ekscytujący, jak w zapowiedziach to "11 minut" może trafić do Cannes lub Wenecji. Film ma być współczesnym thrillerem katastroficznym, którego akcja rozgrywa się wielowątkowo.
Aktorzy grający w nim mówią o "genialnym pomyśle" i są zachwyceni koncepcją filmu oraz współpracą z mistrzem. Nie zabraknie tutaj scen kaskaderskich i efektów specjalnych, co dowodzi, że twórcy nie ograniczają się w swojej wizji i odważnie realizują pomysły.
''Gwiazdy''
Reż. Jan Kidawa-Błoński
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Paweł Deląg, Magdalena Cielecka
Premier w Polsce: jesień 2015
Film bazuje na wspomnieniach utalentowanego polskiego piłkarza o niemieckich korzeniach – Jana Banasia. Był skrzydłowym Reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, a jego bramka w 1973 roku przyczyniła się do pokonania Anglii i otworzyła nam drogę do Mistrzostw Świata w RFN.* O przyszłości piłkarza zaważył epizod, kiedy za namową ojca w 1966 roku uciekł do Niemiec. I choć wrócił po roku, to władze PRL zabroniły mu wyjeżdżać na Zachód.*
"Jest mnóstwo piłkarskich sław, ale gdy kilka lat temu usłyszałem historię Banasia, po prostu mnie urzekła - mówi reżyser. Premiera może zostać przesunięta na 2016 rok, o ile awansujemy do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
''Klub włóczykijów''
Reż. Tomasz Szafrański
Obsada: Bogdan Kalus, Tomasz Karolak, Wojciech Mecwaldowski
Premiera w Polsce: 22 maja 2015
Familijne kino przygodowe, a więc gatunek w którym mamy piękne tradycje i nieudolne próby współczesne – jak "Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa" czy nowy "Szatan z siódmej klasy". Scenariusz "Klubu Włóczykijów" bazuje na słynnej książce Edmunda Niziurskiego.
Sukces zależy od tego jak twórcy poradzą sobie z produkcją, a pułapek na nich czeka mnóstwo. Ważna jest tutaj bowiem konstrukcja scenariusza, obsada, strona wizualna, atrakcje dla widza. Poszukiwanie skarbów to wdzięczny temat. Czekamy na udany, pasjonujący i na wysokim poziomie przygotowany polski film przygodowy. Dokładnie coś takiego obiecują jego twórcy.
''Życie jest piękne''
Reż. Maciej Migas
Obsada: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Ireneusz Czop
Premiera w Polsce: 13 listopada 2015
Scenariusz Cezarego Harasimowicza inspirowany jest życiem jego przyjaciela, aktora Tadeusza Szymkowa. To historia człowieka, który dowiaduje się, że umiera i ma tylko trzy miesiące na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Szymków był mistrzem ról drugoplanowych, zagrał w kilkudziesięciu filmach ("Krollu", "Psach" i wielu innych).
Tomasz Kot do roli w filmie przeszedł kolejną aktorską metamorfozę, m.in. schudł i zgolił włosy. "Na początku byłem przekonany, że chodzi o coś, co powoli staje się moją specyfiką - o wcielenie się w kogoś, kto do niedawna był wśród nas, ale reżyser Maciej Migas powiedział, że nie o taki kierunek nam do końca chodzi" – mówi aktor.
''Listy do M. 2''
Reż. Maciej Dejczer
Obsada: Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk
Premiera w Polsce: listopad 2015
Powstanie sequela bardzo udanych "Listów do M." było tylko kwestią czasu. Po czterech latach ponownie obejrzymy wielowątkowe przygody sympatycznych bohaterów, które rozgrywać się będą w jeden świąteczny dzień. Obok twarzy znanych z poprzedniej części, znajdzie się też miejsce dla innych gwiazd. Ciekawe czy wszystkich uda się tutaj umiejętnie pomieścić.
Pytań jest zresztą więcej, bo przecież wiele zależy od udanego scenariusza i ciekawie prowadzonej historii przez nowego reżysera. Czy po raz drugi wydarzy się cud? Pierwszy film obejrzało 2,5 mln widzów w Polsce. Czy to będzie największy hit 2015 roku?