TOP 10: Najcudowniejsze pocałunki polskiego kina
17.04.2015 | aktual.: 22.03.2017 21:08
Namiętne, gwałtowne, a może delikatne i zmysłowe? Polscy twórcy filmowi doskonale wiedzą, co najbardziej kręci widzów. Sceny pocałunków to sekwencje, które najbardziej zapadają nam w pamięć i na które wszyscy zazwyczaj czekają, zwłaszcza jeśli do pieszczot dochodzi między pierwszoligowymi gwiazdami.
Namiętne, gwałtowne, a może delikatne i zmysłowe? Polscy twórcy filmowi doskonale od zawsze wiedzieli, co najbardziej kręci widzów. Sceny pocałunków to szczególnie zapadające w pamięć sekwencje, zwłaszcza jeśli do pieszczot dochodzi między pierwszoligowymi gwiazdami.
Kiedy na ekrany wchodziły „Popioły”, cała Polska czekała, kiedy Olbrychski pocałuje Raksę. Kilkadziesiąt lat później widzowie oczekiwali tego samego od Żebrowskiego i Scorupco. Takich scen w naszym kinie jest znacznie więcej.
Dzisiaj prezentujemy naszym zdaniem najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe sceny, które rozpalają polską widownię, za każdym razem, kiedy filmy są emitowane na małym bądź dużym ekranie.
Czy macie swoje ulubione sceny pocałunków? „Trędowata”, „Nie ma mocnych?”, a może „Popiół i diament”?
''Nie ma mocnych'', 1974
Anna Dymna i Andrzej Wasilewicz
Ciepłe reakcje wzbudziły również pocałunki i pieszczoty młodych bohaterów drugiej części trylogii Sylwestra Chęcińskiego.
Trudno się dziwić, zwłaszcza, że w młodą Pawlakównę i Zenka wcielili się ponętna Anna Dymna i przystojny Andrzej Wasilewicz. To nasz faworyt.
''Nigdy w życiu!'', 2004
Danuta Stenka i Artur Żmijewski
Pamiętacie romantyczną scenę pocałunku między Judytą, a przystojnym socjologiem Adamem?
Film w reżyserii Ryszarda Zatorskiego to ekranizacja bestselerowej powieści Katarzyny Grocholi. Bohaterka mieszka w Warszawie, jest żoną nieźle prosperującego biznesmena, ma dorastająca córkę. Poświęciła się rodzinie, prowadzi dom i wychowuje Tosię, coraz mocniej wkraczającą w okres młodzieńczego buntu.
Nie pracuje zawodowo na pełnym etacie, ale związana jest z redakcją pewnego pisma dla kobiet, gdzie prowadzi dział kontaktów z czytelnikami. Jej praca polega na odpowiadaniu na listy dotykające najrozmaitszych spraw – od problemów z biurokracją po te najbardziej intymne. >
''Seksmisja'', 1983
Olgierd Łukaszewicz i Bogusława Pawelec
Wbrew pozorom w słynnej komedii Juliusza Machulskiego znalazło się trochę miejsca na odrobinę romantyzmu. „Seksmisja” to chyba jedyny polski film, w którym całująca się para ma na nogach słynne Relaksy.
Czułe pocałunki między Albertem Starskim a Emmą Dax były wstępem do czegoś jeszcze bardziej pouczającego.
''Popiół i diament'', 1958
Ewa Krzyżewska i Zbigniew Cybulski
Ta scena również przeszła do historii, zresztą jak sam film. Kadr obok pochodzi z jednego z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy. Na pewno pamiętacie scenę czułych pieszczot między młodym akowcem Maćkiem Chełmickim i barmanką w hotelu Monopol.
Ostatni dzień wojny i poranek pierwszego dnia pokoju służą reżyserowi do pokazania dramatycznych losów młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie.
Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć.
''Przypadek'', 1981
Bogusław Linda i Bogusława Pawelec
Filmowi Krzysztofa Kieślowskiego zarzucano zbyt nachalną nagość, która zdaniem części krytyków była zupełnie nieuzasadniona. I choć sceny z nagą Pawelec i młodziutkim Lindą także zapadły nam w pamięć, to ich czuły pocałunek wypada równie fantastycznie.
Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku - od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pewnego pociągu.
''Trędowata'', 1976
Elżbieta Starostecka i Leszek Teleszyński
Troszkę starsi kinomani na pewno pamiętają „romans stulecia”, jak ochrzczono film w reżyserii Jerzego Hoffmana.
I choć krytyka zarzucała produkcji zbytnią ckliwość i kiepskie aktorstwo – pierwowzór literacki Heleny Mniszkówny również spotkał się ze złośliwymi komentarzami – to produkcja wywołała wśród publiczności pozytywny odzew, a szczególnie kreacje głównych bohaterów i buzująca między nimi chemia.
''Znachor'', 1981
Anna Dymna i Tomasz Stockinger
„Znachor” to ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która podobnie jak pierwowzór literacki - wzruszająca opowieść o losach chirurga, który doznał amnezji - wzbudziła ogromne zainteresowanie widzów.
Przyczynili się do tego na pewno odtwórcy głównych ról - 30-letnia, zachwycająca Anna Dymna oraz niezwykle męski Karol Stockinger, w roli Hrabiego Leszeka Czyńskiego.
''Ogniem i mieczem'', 1999
Izabella Scorupco i Michał Żebrowski
W latach 90. ta aktorska para była najprawdopodobniej najgorętszym ekranowym duetem, jaki pojawił się w polskich kinach.
I chociaż film Jerzego Hoffmana nie jest może szczytowym osiągnięciem naszej kinematografii,* to kreacje Scorupco i Żebrowskiego warte są zapamiętania.*
''Popioły'', 1965
Pola Raksa i Daniel Olbrychski
Kolejny w naszym zestawieniu film w reżyserii Andrzeja Wajdy i kolejna słynna scena pocałunku.
Tym razem w rolach głównych wystąpiły ekranowe bożyszcza lat 60. i 70. – Pola Raksa i Daniel Olbrychski.
Długie, powłóczyste spojrzenia, nieco zmanierowana gra Raksy – scena czułości przeszła do historii.
''Mała Moskwa'', 2008
Svetlana Khodchenkova i Lesław Żurek
Nie tylko w filmach sprzed lat znajdują się sceny-perełki, które wywołują szybsze bicie serca* – szczególnie u damskiej części widowni.* Kadr obok pochodzi z filmu Waldemara Krzystka.
"Mała Moskwa" to wzruszająca historia zakazanej miłości, w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium. W rolach głównych śliczna Svetlana Khodchenkova i amant na miarę naszych czasów - uwodzicielski Lesław Żurek. (gk/mn)