TOP 10: Najzabawniejsze wpadki w  superbohaterskich filmach

TOP 10: Najzabawniejsze wpadki w  superbohaterskich filmach
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

Czasami jednak, jeśli przyjrzymy się uważnie, w każdym z tych filmów można znaleźć elementy, które wybijają nas z tego transu. Z okazji premiery „Avengers: Czas Ultrona” przygotowaliśmy krótki przegląd wpadek w filmach superbohaterskich.

Filmy superbohaterskie, zwłaszcza te realizowane w ostatniej dekadzie, powstałe na podstawie komiksowych serii Marvela czy DC, wymagają ogromnych nakładów finansowych oraz pracy setek ludzi. Dynamicznie zmontowane, składające się czasem z kilkunastu tysięcy ujęć, sprawiają, że ich widzowie są wchłonięci w filmowy świat i tzw. zasada „zawieszenia niewiary” we wszystko, co dzieje się na ekranie, zostaje wprawiona w ruch.

Czasami jednak, jeśli przyjrzymy się uważnie, w każdym z tych filmów można znaleźć elementy, które wybijają nas z tego transu. Z okazji premiery „Avengers: Czas Ultrona” przygotowaliśmy krótki przegląd najzabawniejszych wpadek w filmach superbohaterskich.


1 / 10

''Iron Man'', reż. Jon Favreau, 2008

Obraz
© mat. dystrybutora

W jednej ze scen „Iron Mana” widzimy, jak na uszach Pepper Potts, granej przez Gwyneth Paltrow, bezprzewodowa słuchawka zamienia się w magiczny sposób w kolczyk.

Brakujące drobiazgi w następujących po sobie ujęciach to jedne z najczęstszych i najłatwiejszych do wyłapania gaf.

2 / 10

''Avengers'', reż. Joss Whedon, 2012

Obraz
© mat. dystrybutora

W „Avengers”, kiedy kamera w zbliżeniu filmuje twarz Roberta Downeya Jr., widzimy, jak znika szrama z jego twarzy.

Świadczy to o tym, że scena była kręcona w więcej niż jednym podejściu. Bardzo możliwe, że do ostatecznej wersji wybrano ujęcia z kilku podejść, a gdzieś po drodze zapomniano o charakteryzacji.

3 / 10

''Mroczny rycerz'', reż. Christopher Nolan, 2008

Obraz
© mat. dystrybutora

„Mroczny rycerz” uchodzi za najwybitniejszy film z batmanowskiej serii Christophera Nolana, a według użytkowników serwisu IMDb to jeden z najlepszych filmów w historii kina (od kilku lat czwarte miejsce na liście TOP250).

A jednak i w takiej perle nie obeszło się od wpadek. Tutaj w scenie pojedynku Batmana z Jokerem widzimy, jak w lustrze odbija się ekipa filmowa.

4 / 10

''Superman'', reż. Richard Donner, 1978

Obraz
© mat. dystrybutora

Mała wycieczka w przeszłość. W klasycznym „Supermanie” z 1978 roku mamy gafę, której za wszelką cenę starają się wystrzegać twórcy filmów historycznych.

Co prawda nie możemy wykluczyć, że na Kryptonie znano nasze sposoby odmierzania czasu, ale wystający zza rękawa Marlona Brando zegarek marki Rolex robi wrażenie niedopatrzenia.

5 / 10

''Thor'', reż. Kenneth Branagh, 2011

Obraz
© mat. dystrybutora

W filmach superbohaterskich przedmioty żyją własnym życiem.

Czego dowodem jest ten kubek, który w „Thorze” wstał o własnych siłach, bez najmniejszej pomocy ludzkich rąk.

6 / 10

''Spider-Man'', reż. Sam Raimi, 2002

Obraz
© mat. dystrybutora

W pierwszym filmie z serii wyreżyserowanej przez Sama Raimiego mamy klasyczny błąd zaspanego reżysera i operatora.

Z ujęcia na ujęcie scenografia na drugim planie zmienia się diametralnie. Można to też nazwać niechcianą bilokacją bohaterów w obrębie dwóch kadrów.

7 / 10

''Hulk'', reż. Ang Lee, 2003

Obraz
© mat. dystrybutora

O tym, że nakłady na blockbustery z udziałem marvelowskiej ferajny są spore, przypomina nam wpadka z „Hulka” Anga Lee.

Widzimy w dwóch różnych scenach, że dziura w szybie miała zupełnie inne rozmiary. Stąd prosty wniosek, że stłuczono (co najmniej) dwie szyby w (co najmniej) jednym wozie.

8 / 10

''X-Men 2'', reż. Bryan Singer, 2003

Obraz
© mat. dystrybutora

Nieuwaga czy już zaawansowany daltonizm?

W jednym z momentów drugiej części „X-Menów” widzimy, jak w kolejnych ujęciach porozrzucane po stoliku białe kartki zamieniają się w schludny, niebieski folder.

9 / 10

''Daredevil'', reż. Mark Steven Johnson, 2003

Obraz
© mat. dystrybutora

Dla odmiany błąd, który świadczy o tym, że czasami twórcy mają problemy z rozpoznaniem podstawowym fizycznych praw rządzących światem.

W jednym z ujęć „Daredevila” możemy dostrzec litery DD odzwierciedlające się w okularach bohatera. Oczywiście powinniśmy je widzieć w lustrzanym odbiciu. Być może twórcy nie zaufali inteligencji widza…

10 / 10

''LEGO® PRZYGODA'', reż. Phil Lord, Christopher Miller, 2014

Obraz
© mat. dystrybutora

Na koniec film meta-superbohaterski, czyli niedocenione przez Akademię Filmową, genialne „LEGO® PRZYGODA” (w klockowej obsadzie m.in. Batman i Żyleta).

Widzimy, że między kolejnymi ujęciami twórcy „ustawili” inne klocki, które formowały dach pociągu (w rzeczywistości wszystko powstawało w komputerze). To pokazuje, że nawet w kinie animowanym, gdzie każde ujęcie jest pieczołowicie przygotowywane w programach graficznych, trudno ustrzec się błędów.

A jakie wy wyłapujecie gafy w filmach tego rodzaju? (jd/gk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.