Magazyn WP FilmTOP 14: najciekawsze kinowe premiery stycznia 2017

TOP 14: najciekawsze kinowe premiery stycznia 2017

TOP 14: najciekawsze kinowe premiery stycznia 2017
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Ostatni miesiąc 2016 roku nie był łaskawy pod względem ilości i różnorodności premier filmowych, za to w styczniu dystrybutorzy szykują istną ucztę dla kinomanów. Kilka tygodni przed 89. galą rozdania Oscarów do polskich kin zawita kilku murowanych kandydatów do zdobycia prestiżowej statuetki. Jak zwykle nie zabraknie także lżejszych produkcji dla całej rodziny oraz wyczekiwanych hitów z gwiazdorską obsadą.

Polska widownia będzie miała okazję obejrzeć w styczniu wielokrotnie nagradzany musical „La La Land” z Ryanem Goslingiem i Emmą Stonę, który jest jednym z pewniaków do Oscara. W podobnym tonie mówi się o „Manchester by the Sea” z przełomową rolą Casseya Afflecka. Miłośnicy polskiego kina również nie będą narzekać na brak atrakcji, żeby tylko wspomnieć o „Sztuce kochania” czy „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego.

Na kolejnych stronach naszego zestawienia przekonacie się, jakie jeszcze filmy warto obejrzeć w styczniu. Jedno jest pewne – dobrych powodów na wybranie się do kina z pewnością nie zabraknie.

1 / 14

"Po prostu przyjaźń"

Obraz
© Materiały prasowe

Wielowątkowa, wzruszająca komedia o grupie przyjaciół, których relacje - w obliczu życiowych przeciwności - zostają wystawione na niejedną próbę.

Alina i Marian (Sonia Bohosiewicz i Marcin Perchuć) w zaskakujący sposób wygrywają wielkie pieniądze; to, w jaki sposób się nimi podzielą, wcale nie jest takie oczywiste. Ivanka (Magdalena Różczka), singielka i bizneswomen, chce mieć dziecko nie wiążąc się z mężczyzną; ma jej w tym pomóc serdeczny przyjaciel Patryk (Bartłomiej Topa). Filip (Kamil Kula) ryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików Jadźki (Aleksandra Domańska). Stateczny profesor (Krzysztof Stelmaszyk) odmawia nieprzyzwoitej prośbie przyjaciela (Przemysław Bluszcz), ale w tajemnicy przed nim porywa się na rzecz niemal karkołomną.

Tymczasem zgrana paczka przyjaciół (Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Domańska, Maciej Zakościelny, Piotr Stramowski, Marcin Perchuć) jak co roku wyrusza w góry. Tam odkrywają tajemnicę, która na zawsze zmieni ich życie.

Co wybiorą? Lojalność czy pieniądze? Przyjaźń czy miłość? Prawdę czy kłamstwo? Własne czy cudze szczęście? Każdy wybór dla bohaterów komedii "Po prostu przyjaźń" oznacza tarapaty. Kto im pomoże? Wiadomo: przyjaciele. Bo przyjaźń, jak żadna inna inwestycja, zawsze się opłaca.

2 / 14

"Ja, Olga Hepnarova"

Obraz
© Materiały prasowe

Dramat biograficzny z brawurową rolą Michaliny Olszańskiej. Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. Osiem osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób.

Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. "Dlaczego to robię? Aby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę." Ja, Olga Hepnarová

3 / 14

"La La Land"

Obraz
© Materiały prasowe

Mia (Emma Stone) jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian (Ryan Gosling) to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, aby zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

„La La Land” Damiena Chazelle'a to musical okrzyknięty rewelacją 2016 roku, który z pewnością powalczy o kilka Oscarów.

4 / 14

"Dlaczego on?"

Obraz
© Materiały prasowe

Przebojowa komedia z Jamesem Franco w roli przyszłego zięcia z piekła rodem i Brayanem Cranstonem jako nadopiekuńczym tatusiem.

Ned, nadopiekuńczy, lecz kochający ojciec, przyjeżdża wraz z żoną ze świąteczną wizytą do córki, która studiuje w college’u. Na miejscu musi stawić czoło swemu największemu koszmarowi – poznaje bowiem chłopaka córki, Lairda, sympatycznego, ale ekscentrycznego miliardera z Krzemowej Doliny. Konserwatywny Ned uważa, że Laird, który nie uznaje żadnych zasad, nie pasuje do jego córki i nie powinien się z nią wiązać. Wypowiada niedoszłemu zięciowi wojnę, a sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, bo w świecie wielkich pieniędzy Ned czuje się jak ryba wyjęta z wody.

5 / 14

"Balerina"

Obraz
© Materiały prasowe

11-letnia Felicja od zawsze marzy o tym, aby zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem, spryciarzem Wiktorem, ucieka z sierocińca, aby spróbować swych sił w szkole baletowej. Dzięki swej pasji, urokowi i talentowi trafia pod opiekuńcze skrzydła dawnej gwiazdy Madame Odetty, która otworzy przed Felicją magiczny świat tańca i muzyki.

Wielkie plany małej Felicji może pokrzyżować jej największa rywalka – podstępna Camille, której matka nie cofnie się przed niczym, aby utorować córce drogę do kariery. Na szczęście Felicja zawsze może polegać na Wiktorze i Madame Odetcie, którzy nie pozwolą jej zwątpić w siebie i w swoje marzenia.

6 / 14

"Las, 4 rano"

Obraz
© Materiały prasowe

"Las, 4 rano" to historia mężczyzny, który wydaje się królem życia - ma pieniądze, władzę, kobiety i narkotyki. Któregoś dnia porzuca pracę w korporacji, w sposób niedający szans na powrót. Las, 4 rano, kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny - zarośnięty, brudny, w łachmanach - zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy: to ten sam człowiek.

Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia i zmusza go, aby po raz kolejny zmienił swoje życie.

7 / 14

"Toni Erdmann"

Obraz
© Materiały prasowe

Rewelacja zeszłorocznego Festiwalu w Cannes, która powalczy o Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

8 / 14

"Amerykańska sielanka"

Obraz
© Materiały prasowe

Seymour (Ewan McGregor) ma wszystko, co Ameryka lat 60. definiowała jako szczęście: piękną żonę Dawn (Jennifer Connelly), dobrą pracę, wymarzony dom na wsi i ukochaną córkę, Merry (Dakota Fanning). Dzień, w którym dowiaduje się, że jego jedyne dziecko jest zdolne do brutalnych ataków terroryzmu, będzie ostatnim dniem jego dotychczasowego życia.

Czy amerykański sen o szczęściu, pokoju i dobrobycie był tylko marzeniem jednego pokolenia?

9 / 14

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

Obraz
© Materiały prasowe

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą.

Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

10 / 14

"Honorowy obywatel"

Obraz
© Materiały prasowe

Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza, który zdobył międzynarodową sławę dzięki Nagrodzie Nobla (Oscar Martínez), jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Mantovani niespodziewanie odwołuje wszystkie spotkania, aby pojechać do małego miasteczka Salas, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela.

Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości, czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty sięgną zenitu, a Mantovani będzie zmuszony podjąć walkę o… własne życie.

11 / 14

"Autopsja Jane Doe"

Obraz
© Materiały prasowe

Na odludziu znaleziono ciało pięknej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że ofiara nie zmarła śmiercią naturalną. Dwaj patolodzy sądowi – ojciec i syn – muszą w ciągu jednej nocy ustalić przyczynę zgonu.

To najlepsi specjaliści w mieście, pokładający bezgraniczną wiarę w siłę ludzkiego rozumu. Pracują metodycznie i spokojnie, odrzucając tropy, których nie da się wyjaśnić naukowo. Wkrótce jednak zmuszeni będą zweryfikować wszystkie swoje przekonania. Gdy zaczną pojmować sens prawdy, na której trop wpadli, będzie już za późno na odwrót. A nic z czym się dotąd zetknęli nie przygotowało ich na konfrontację z tak niepojętym koszmarem.

12 / 14

"Manchester by the Sea"

Obraz
© Materiały prasowe

Po śmierci Joe'go (Kyle Chandler), starszego brata, Lee Chandler (Casey Affleck), zaszokowany wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem (Lucas Hedges), wraca w rodzinne okolice. Lee rzuca wszystko i przenosi się do Manchester-by-the-Sea, zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną Randi (Michelle Williams) i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.

“Manchester by the Sea” to zdobywca wielu prestiżowych nagród na festiwalach filmowych, zdobywca pięciu nominacji do Złotych Globów I murowany kandydat do (pewnie niejednego) Oscara.

13 / 14

"Zombie Express"

Obraz
© Materiały prasowe

Seok Woo jest przepracowanym menedżerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona, a z córeczką ma chłodne relacje. W dniu urodzin dziewczynki Woo wybiera się z nią do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. Koreę Południową ogarnia chaos, a kolejne ofiary dołączają do hord żywych trupów. Zarażeni trafiają także do pociągu.

Podróż momentalnie staje się koszmarem i dramatyczną walką o przetrwanie. "Zombie Express", tak jak większość wybitnych horrorów, nie jest tylko filmem dostarczającym dobrą rozrywkę, lecz także skrywa w sobie głębszy przekaz - krytykę korporacyjnego establishmentu oraz opowieść o poświęceniu podczas apokalipsy.

14 / 14

"Assassin's Creed"

Obraz
© Materiały prasowe

Ekranizacja serii gier komputerowych bijących rekordy popularności na całym świecie. Dzięki rewolucyjnej technice, która zapewnia dostęp do zapisanych w genach wspomnień, Callum Lynch (Michael Fassbender) może przeżywać przygody swego przodka, Aguilara z Hiszpanii okresu świętej inkwizycji. Odkrywa przy tym, że jest potomkiem tajnego stowarzyszenia Asasynów.

Bohater zdobywa niezwykłą wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu stawić czoło okrutnej i potężnej organizacji Templariuszy we współczesnym świecie.

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)