Trwa ładowanie...

TVP puściła wyciętą wypowiedź Smarzowskiego w "Wiadomościach". "Rzekome elity atakują Kościół Katolicki"

Jacek Kurski spełnił obietnicę z Twittera. Puszczono wyciętą wypowiedź Smarzowskiego z festiwalu w Gdyni.

TVP puściła wyciętą wypowiedź Smarzowskiego w "Wiadomościach". "Rzekome elity atakują Kościół Katolicki"Źródło: kadr z programu
d2z346w
d2z346w

Głośnym echem w sieci odbiła się, samowolnie wycięta przez pracownika TVP Kultura wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego z gali festiwalu filmowego w Gdyni. Wśród widzów zawrzało, a prezes stacji zapewnił, że wyciągnie konsekwencje, a wypowiedź puści. Wydawało się, że możemy się więc spodziewać obiektywnego materiału. Tymczasem to, jak zrelacjonowano moment nagrodzenia filmu przeszło najśmielsze oczekiwania.

Wzmianka o filmie Smarzowskiego zaczęła się od krótkiego wyjaśnienia fabuły. W materiale TVP powołano się także na recenzje dziennikarzy m.in. z portalu wpolityce.pl, czy "Więzi", z których wynikało, że Smarzowski oparł się na utartych schematach, magrines przedstawił jako normę akceptowaną przez kościelną hierarchię, a przeciwnicy Kościoła mają dzięki temu narzędzie do ataków. Wspomniano jednak, że na festiwalu film otrzymał nagrodę specjalną.

Ostatecznie wspomniana wcześniej wypowiedź Smarzowskiego rzeczywiście pojawiła się w materiale, zestawiona jednak z wymownym komentarzem. – „Kler” jest promowany przez artystów, dziennikarzy i polityków, którzy znani są z niechęci do Kościoła i tradycyjnych polskich wartości – padło z ust narratora.

Wymownego komentarza nie omieszkał udzielić też sam prezes TVP. – Nie mogłem wręczyć reżyserowi żadnej nagrody, dlatego że w tym roku telewizja żadnej mu nie dała. Owszem, nagrodziła film „Wołyń”, bo to jest świetny film, pokazujący wreszcie prawdę o ludobójstwie na Polakach popełnionym na Kresach przez banderowców. Natomiast nigdy telewizja nie nagrodzi tandetnej prowokacji, swoistej „Drogówki 2”, w której pan Smarzowski poprzebierał policjantów w sutanny. A patologię marginesu rozciągnął i przypisał całej wspólnocie Kościoła. I wybór jury - nagrody specjalnej - dla takie szmiry, w 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i 100-lecie niepodległości, której nie byłoby bez heroizmu polskiego Kościoła, uważam za moralną aberrację – powiedział przed kamerami.

Na tym jednak się nie skończyło. Gdy wydawało sie, że z materiału można wyciągnąć słuszny wniosek, że film nie powinien służyć generalizowaniu okazało się, że TVP postanowiła uderzyć puentą w twórców filmu. "Wiadomości" w materiale poszła jeszcze dalej. Pokazując siedzącą na widowni obsadę filmu, postanowiła wytknąć jej "hipokryzję". – Symboliczny jest fakt, że „Kler” promuje to samo środowisko, które kilka lat temu w bulwersującej sprawie obyczajowej, twardo broniło Romana Polańskiego przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych, gdzie został skazany za seks z niepełnoletnią dziewczynką. Dziwne, że ci, którzy tak ochoczo piętnują grzechy kościoła, nie potrafią rozliczyć z nich swoich idoli - podsumował w materiale Dominik Cierpioł.

d2z346w

Pod fragmentem o filmie, które udostępniła redakcja "Wiadomości" i na Twitterze wybuchła burza. Jedni internauci nie kryją oburzenia filmem, inni przyznają, że opatrzenie materiału podobnymi komentarzami jest niedopuszczalne. Niewątpliwie, dyskusja o "Klerze" dopiero się zaczęła i zatoczy jeszcze szersze kręgi. Tym bardziej, że film wchodzi do kin i zdążył podzielić najważniejsze tygodniki. Jedne milczą, drugie wręcz przeciwnie i o filmie mówią już na okładkach.

d2z346w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z346w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj