Wiekopomne i tragiczne - wydarzenia polityczne, które zmieniły bieg historii

Wiekopomne i tragiczne - wydarzenia polityczne, które zmieniły bieg historii
Źródło zdjęć: © Warner Home Video

Zobacz najciekawsze filmu odsłaniające kulisy politycznych skandali

1 / 24

Monachium (2005)

Obraz
© UIP United International Pictures

Opowieść o akcji Czarnego Września podczas Olimpiady w Monachium w 1972 roku. Zginęło wówczas 18 osób.

We wrześniu 1972 roku, na oczach 900 mln telewidzów rozegrał się bezprecedensowy atak terrorystyczny, który zapoczątkował światową erę przemocy.

Reżyser STEVEN SPIELBERG przedstawia Monachium, pasjonujący thriller, którego akcja oparta została na wydarzeniach z Monachium z 1972 roku i misji "Gniew Boga", której celem było ukaranie winnych, a która została przeprowadzona przez oddział agentów wywiadu izraelskiego. Była to jedna z najśmielszych i najbardziej agresywnych operacji wywiadu, jakie można odnotować we współczesnej historii świata.

2 / 24

Bobby (2006)

Obraz
© Kino Świat

Zabójstwo Roberta F. Kennedy’ego

Historia zabójstwa senatora Stanów Zjednoczonych, Roberta F. Kennedy'ego, W dniu 6 czerwca 1968 roku, która skupia się na 22 osobach obecnych w miejscu zbrodni, w hotelu Ambassador.

Film aktora, reżysera i scenarzysty, Emilio Esteveza, to przykład na sprawnie opowiedziane oraz bezbłędnie i wiarygodnie zagrane kino zaangażowane społecznie. Dzieło członka klanu Sheenów sięga do współczesnej, wciąż palącej historii USA, dając jednocześnie wyraźny sygnał dezaprobaty pod adresem dzisiejszej amerykańskiej sceny politycznej.

3 / 24

Walc z Baszirem (2008)

Obraz
© Against Gravity

Pierwsza inwazja w Libanie 1982

Pewnej nocy we wrześniu 1982 roku falangiści, chrześcijańska milicja libańska, dokonują w bejruckich obozach dla uciekinierów rzezi trzech tysięcy Palestyńczyków.

Ich działania wspierają izraelscy żołnierze, którzy otaczają teren masakry. Ari Folman, reżyser "Walca z Baszirem", był jednym z tych żołnierzy.

4 / 24

Hotel Ruanda (2004)

Obraz
© Best Film

Akcja dzieje się w czasie okrutnych walk międzyplemiennych (Tutsi przeciw Hutu) w stolicy Rwandy, Kigali, w 1994 roku. Jednym z bohaterów jest kierownik hotelu Paul Rusesabagina, który dał schronienie tysiącom bezbronnych Rwandyjczyków.

5 / 24

JFK (1991)

Obraz
© Warner Home Video

Zabójstwo prezydent USA, John F. Kennedy w 1963 r.

22 listopada w Dallas został zamordowany prezydent USA John F. Kennedy. Bohaterem filmu jest prokurator okręgowy z Nowego Orleanu, Jim Garrison, który próbuje wykryć motywy i sprawców morderstwa. W 1969 roku doprowadza do rozprawy sądowej, a na ławie oskarżonych zasiada lokalny biznesmen.

Film spotkał się z licznymi zarzutami, ale dla wielu był też potwierdzeniem istnienia spisku przeciwko JFK.

6 / 24

Good night and good luck (2005)

Obraz
© Kino Świat

Kontrowersyjna działalność senatora McCarthy'ego i Komisji Parlamentarnej do Spraw Działań Antyamerykańskich.

Legendarny dziennikarz stacji CBS, Edward R. Murrow, w połowie lat 50. wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu, inicjatorowi kampanii, w której znane osobistości ze świata amerykańskiej polityki, kultury i show biznesu oskarżane były o działalność na rzecz komunistów.

Działania Murrowa i Freda Friendly'ego, producenta prowadzonego przez niego programu, przyczyniły się do zakończenia działalności McCarthy'ego i Komisji Parlamentarnej do Spraw Działań Antyamerykańskich.

7 / 24

Krwawa niedziela (2002)

Obraz
© Best Film

30 stycznia 1972 roku komandosi armii brytyjskiej zastrzelili na ulicach Derry (miejscowość, która na wszystkich brytyjskich mapach nosi nazwę Londonderry) 13 nieuzbrojonych uczestników marszu pokojowego.

Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec.

Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą.

8 / 24

Wszyscy ludzie prezydenta (1976)

Obraz
© Warner Home Video

Historia reporterskiego śledztwa dwóch dziennikarzy "Washington Post", które doprowadziło do wykrycia afery Watergate i dymisji Prezydenta Richarda Nixona.

9 / 24

Persepolis (2007)

Obraz
© Gutek Film

Okres rewolucji islamskiej w Iranie

Teheran, 1978 rok. Ośmioletnia Marjane marzy o tym, aby w przyszłości zostać prorokiem, ponieważ pragnie zbawić świat. Kochana przez swoich nowoczesnych i wykształconych rodziców, uwielbiana przez babcię, gorliwie obserwuje wydarzenia, które prowadzą do upadku brutalnego reżimu szacha.

Wprowadzenie nowej Republiki Islamskiej zwiastuje erę "strażników rewolucji", którzy kontrolują styl codziennego zachowania, nawet ubierania się. Marjane, która teraz musi nosić zasłonę na twarzy, marzy o tym, aby zostać rewolucjonistką. Wkrótce potem miasto zostaje zbombardowane w czasie wojny z Irakiem. Konflikt przynosi biedę, coraz częściej znikają członkowie rodziny i bliscy, represje stają się coraz cięższe.

Otaczający świat okazuje się coraz bardziej niebezpieczny, a buntownicza postawa Marjane staje się coraz większym problemem.

10 / 24

Śmierć prezydenta (1977)

Obraz
© Film polski

Zabójstwo pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej - Gabriela Narutowicza.

Pierwszy prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej - Gabriel Narutowicz - sprawował swój urząd zaledwie siedem dni: od soboty 9 grudnia do soboty 16 grudnia 1922 roku, kiedy to został zastrzelony w salach wystawowych Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przez nacjonalistę, malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

W skrótowych odsłonach prologu poznajemy Narutowicza na pogrzebie żony w Szwajcarii i podczas obejmowania ministerialnego urzędu w Polsce. Materię filmu tworzą wydarzenia rozgrywające się na kilka dni przed elekcją, która stała się zwycięstwem lewicy, centrum i mniejszości narodowych.

Film rekonstruuje tragiczny fragment polskiej historii, ale jest także uniwersalną rozprawą na temat władzy i mechanizmów zbrodni politycznej.

11 / 24

World Trade Center (2006)

Obraz
© UIP United International Pictures

Zamach terrorystyczny na WTC, 11 września 2001 r.

Ekipa Port Authority Police Department z centralnego Manhattanu pojechała do World Trade Center. Pięciu ludzi, wśród nich John McLoughlin i Will Jimeno, weszło do środka budynków i zostało uwięzionych pod gruzami, gdy zawaliły się wieże.

W cudowny sposób McLoughlin i Jimeno przeżyli, ale zostali pogrzebani pod betonowymi płytami i warstwami poskręcanego metalu, kilka metrów pod gruzami. Nie widzieli się nawzajem, obaj słyszeli tylko, że kolega przeżył i przez następnych 12 godzin nawzajem utrzymywali się przy życiu - opowiadając sobie o swych rodzinach, pracy w policji, nadziejach i rozczarowaniach.

12 / 24

Zabić prezydenta

Obraz
© Monolith Films

Zamach na prezydenta Richarda Nixona.

Jest rok 1974 Stany Zjednoczone przechodzą jeden z najtrudniejszych momentów w swojej demokratycznej historii: afera Watergate, która doprowadziła do odsunięcia od władzy ówczesnego prezydenta.

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach wciąga nas z niezwykłą siłą w historię o biznesmenie, który aby zrealizować swój amerykański sen sięga po ekstremalne środki. Z bronią ukrytą w nogawce spodni postanawia dokonać zamachu na prezydenta Richarda Nixona.

13 / 24

Ostatni król Szkocji (2006)

Obraz
© CinePix

Czas barbarzyńskiej dyktatury Idi Amin, prezydenta Ugandy.

Szkocki lekarz Nicholas Garrigan leci do Ugandy w poszukiwaniu przygody, romansu i satysfakcji płynącej z pomocy krajowi, który rzeczywiście potrzebuje jego medycznych talentów. Wkrótce po przybyciu Garrigan zostaje wezwany do dziwnego wypadku: Idi Amin, nowy przywódca państwa, rozbił swoje maserati w zderzeniu z krową.

Przejmując kontrolę nad popadającą w chaos sytuacją, Garrigan robi na Aminie niezwykłe wrażenie. Zafascynowany szkocką historią i kulturą przywódca z miejsca czuje sympatię do Garrigana i wkrótce proponuje mu stanowisko swego osobistego lekarza.

14 / 24

Słoń (2003)

Obraz
© SPInka

Masakra w Columbine High School

20 kwietnia 1999 roku, w Columbine High School, liceum znajdującym w pobliżu miast Littleton i Denver w stanie Kolorado w USA. Eric Harris i Dylan Klebold, dwaj nastoletni uczniowie owej szkoły, weszli na jej teren i przy pomocy broni palnej zamordowali dwunastu rówieśników i jednego nauczyciela, 24 osoby zostały ranne. Sprawcy popełnili samobójstwo zanim do budynku wkroczyła policja.

Film relacjonuje fakty, które poprzedziły tragiczne wydarzenia, jak również sam przebieg dramatu.

15 / 24

Popiełuszko. Wolność jest w nas (2009)

Obraz
© Kino Świat

Obraz przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

16 / 24

Frost/Nixon (2008)

Obraz
© UIP United International Pictures

Fabuła filmu powstała w oparciu o serię wywiadów telewizyjnych, jakich prezydent Nixon udzielił Davidowi Frostowi w 1977 roku po legendarnej aferze Watergate, która doprowadziła do jego rezygnacji z funkcji prezydenta.

17 / 24

Good bye, Lenin! (2003)

Obraz
© SPInka

Zburzenie Muru Berlińskiego

Październik 1989 roku to nie był najlepszy moment na to, żeby zapaść w śpiączkę. Zwłaszcza, jeżeli mieszkało się we Wschodnich Niemczech. Jeszcze gorszym pomysłem było obudzić się już po zburzeniu Muru Berlińskiego.

Zwłaszcza, jeżeli było się zagorzałą działaczką głęboko wierzącą w to, iż nie ma na tej ziemi lepszego ustroju niż socjalistyczny... Wszystko to jednak spotkało matkę Alexa. Rzeczywistości nie da się zmienić. Można jednak wykreować inną.

18 / 24

Mniejsze zło (2009)

Obraz
© Vision Film

Świat PRL-u i stanu wojennego w Polsce.

Film na podstawie powieści Janusza Andermana "Cały czas". Głównym bohaterem jest pisarz, karierowicz-oportunista, tłem historii - polskie dzieje najnowsze, od PRL-u do dnia dzisiejszego. Jest rok 1980 i od młodych, wykształconych ludzi oczekuje się zajęcia jasnego stanowiska: albo jesteś z nami, albo… przeciw nam. Ale Kamil jakoś nie potrafi się określić.

Za pierwszym wydrukowanym wierszem, który okazał się wielkim sukcesem, nie poszły następne. Uniwersytet nie chce tolerować dłużej kolejnych niezdanych egzaminów, z dziewczynami przestaje się układać…

Tu partia wyciąga rękę po młodego i zaangażowanego, tu koledzy z opozycji domagają się wsparcia, a jeszcze straszy swoją wizją wojsko.

19 / 24

Obywatel Milk (2008)

Obraz
© Best Film

Morderstwo polityka, który otwarcie przyznał się do swojej orientacji seksualnej i walczył o prawa gejów.

Poruszająca historia człowieka, który zaryzykował życie w walce o swoje przekonania. Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, świat stracił jednego z największych wizjonerów i przywódców walczących o sprawiedliwość.

Oscarowi producenci „American Beauty” oraz zdobywcy wielu nagród Gus Van Sant z Seanem Pennem i plejadą gwiazd w rolach drugoplanowych przedstawiają historię życia tego niezwykłego człowieka.

20 / 24

Rok niebezpiecznego życia

Obraz
© MGM

Krwawe dojście do władzy dyktatora Suharto w latach 60., w Indonezji

Do stolicy Indonezji przybywa nowy korespondent Guy Hamilton. Nikt specjalnie go nie zauważa bo jest on nowicjuszem wśród dziennikarzy.

Jedynie miejscowy fotograf pracujący dla ABC Billy Kwan podejmuje się roli przewodnika. Tymczasem sytuacja w Indonezji zaognia się.

21 / 24

Chiński syndrom (1979)

Obraz
© Columbia TriStar Home Entertainment

Autentyczny wypadek na Twelve Miles Island.

W "Chińskim syndromie" - thrillerze, który ostrzega przed niebezpieczeństwami dysponowania energią nuklearną I przed siłą rażenia telewizji, zobaczycie takie gwiazdy, jak: Jack Lemmon, Jane Fonda i Michael Douglas.

W roku 1979 "Chiński syndrom" był filmem, o którym mówił każdy. Taką popularność zawdzięczał wyjątkowo wstrząsającej reklamie, jaką niewątpliwie stał się autentyczny wypadek na Twelve Miles Island, który był nie tylko wiernym odzwierciedleniem wydarzeń filmowych, ale w dodatku miał miejsce zaledwie 12 dni po wejściu filmu na ekrany kinowe.

22 / 24

Operacja Dunaj (2009)

Obraz
© Monolith Films

Inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

Sierpień 1968 roku. Załoga polskiego czołgu T-34, wysłużonej już bardzo "Biedroneczki", uczestniczy w zbrojnej interwencji w Czechosłowacji.

Maszyna gubi jednak drogę, a co gorsze... wjeżdża do czeskiej gospody "U Krtka", gdzie utyka na dobre.

23 / 24

Spokojny Amerykanin (2002)

Obraz
© Vision Film

Geneza konfliktów w Wietnamie

Film będzie opowiadał historię pomyłek amerykańskiej polityki zagranicznej i o ich konsekwencjach w Wietnamie.

Opowieść toczy się wokół dwóch mężczyzn: młodego Amerykanina i starszego, cynicznego Brytyjczyka, którzy w pewnym momencie zaczynają rywalizować o względy pięknej Wietnamki.

24 / 24

W. (2008)

Obraz
© Epelpol Entertainment

Polityka Georga W. Busha, atak na Irak

Można go kochać, można go nienawidzić, ale bez wątpienia George W. Bush jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego świata.

Oliver Stone, jeden z największych reżyserów kina światowego, w tej zrealizowanej na ogromną skalę produkcji, przenosi na wielki ekran życie 43. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, czyniąc to w sposób, w jaki on tylko potrafi.

„W.” zabiera widzów w podróż przez pełne przygód życie Busha, pokazując jego zmagania z problemami, jego sukcesy, poznanie żony, odzyskanie wiary w Boga, a przede wszystkim postawę w tych krytycznych dniach przed podjęciem decyzji o ataku na Irak.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)