Trwa ładowanie...
Andrzej Wajda
09-02-2010 11:36

Wielka retrospektywa Wajdy w Filmotece Narodowej

Wielka retrospektywa Wajdy w Filmotece NarodowejŹródło: PAP
dsj3ib7
dsj3ib7

Specjalnym pokazem filmu Andrzeja Wajdy *"Tatarak" rozpocznie się we wtorek wielka retrospektywa dzieł polskiego reżysera w Filmotece Narodowej w Paryżu. Gościem przeglądu będzie sam Wajda.*

Jak podkreśla główny organizator cyklu - paryska Filmoteka Narodowa, to pierwszy we Francji przegląd całego dorobku Andrzeja Wajdy. Paryscy widzowie będą mogli zobaczyć do 21 marca ponad 40 jego filmów fabularnych, a także kilka zrealizowanych przez niego dokumentów.

Cykl otworzy we wtorek najnowszy film Wajdy "Tatarak", wyróżniony w ubiegłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale nagrodą im. Alfreda Bauera. W projekcji będzie uczestniczył sam reżyser, który ponownie spotka się z francuskimi widzami po pokazie "Człowieka z marmuru".

Oprócz klasycznych już pozycji polskiego reżysera - w tym "Kanału", "Ziemi obiecanej", "Człowieka z żelaza", "Panien z Wilka" - pokazane zostaną niezwykle rzadko prezentowane filmy. Wśród nich znajdą się francuskie "Biesy" z 1988 roku (według powieści Fiodora Dostojewskiego z rolą Isabelle Huppert), niemiecko-francuska "Miłość w Niemczech" z 1983 roku i "Smuga cienia" z 1976 roku. Dla znawców twórczości polskiego reżysera dużą atrakcją będzie pokaz krótkometrażowej etiudy studenckiej Wajdy z łódzkiej filmówki - 6-minutowego "Złego chłopca" z 1951 roku.

dsj3ib7

Swój udział w paryskich projekcjach zapowiedziały francuskie osobistości - kompozytor muzyki filmowej Michel Legrand i reżyser Costa Gavras oraz polscy aktorzy Wajdy - Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak. Ten ostatni ma prezentować w ramach przeglądu film "Korczak", w którym sam wykreował tytułową rolę.

Jak napisał w zapowiedzi paryskiej retrospektywy Jean-Luc Douin, krytyk filmowy "Le Monde", "rzadko zdarzają się filmowcy, którzy z tak dużą jak Wajda wiernością oddają się historii i kulturze własnego kraju". Recenzent nazywa polskiego reżysera "piewcą męczeństwa swego narodu". Jak jednak podkreśla Douin, mimo niezaprzeczalnie polskiego charakteru, dzieło twórcy "Człowieka z żelaza" ma wartość uniwersalną. "Wajda jest jednym z wielkich filmowców swojego pokolenia, niezrównanych malarzy. Jego dzieło, pełne barokowych, romantycznych i ekspresjonistycznych obrazów, jest żarliwą ilustracją dzikości ludzkich pasji" - napisał Douin.

Współorganizatorem retrospektywy obok paryskiej Filmoteki Narodowej jest Instytut Polski w Paryżu.

Zobacz także:

dsj3ib7

**[

ALE WPADKA! PIJANA NA PODIUM ]( http://film.wp.pl/mariah-carey-kompletnie-pijana-odbiera-nagrode-6025283748565633g ) * *[

DZIENNIKARKA UBLIŻYŁA NIEPEŁNOSPRAWNEJ ]( http://film.wp.pl/polsat-zaplaci-za-wyskoki-kazimiery-szczuki-6025283571462785g ) * *[

SŁYNNA POLKA NAGUSIEŃKO ]( http://film.wp.pl/pawlakowna-o-zlotym-sercu-6025283556319873g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

dsj3ib7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsj3ib7