Trwa ładowanie...
d3fm3pf

William Baldwin

Najnowsze informacje
3.6
(39 głosów)
Oceń:
d3fm3pf

Najprzystojniejszy spośród aktorskiej czwórki braci Baldwinów, popularny szczególnie w latach 90. aktor amerykański, pamiętny w zmysłowym duecie z Sharon Stone w thrillerze „Sliver”.

Urodził się 21 lutego 1963 roku w Massapequa w stanie Nowy Jork. Studiował nauki polityczne w State University of New York w Binghamton. Zanim rozpoczął karierę filmową, idąc śladem starszych braci – Aleka i Daniela, pracował jako model, zarobione pieniądze przeznaczając na kursy aktorskie. Szybko udało mu się przebić do czołówki aktorskiej Hollywoodu.

Debiutował w epizodycznej roli w głośnym filmie Olivera Stone’a „Urodzony 4 lipca” (1989).

Rok później pojawił się w większej roli w thrillerze Mike’a Figgisa „Wydział wewnętrzny” z Andym Garcią i Richardem Gere oraz w horrorze sci-fi „Linia życia” Joela Schumachera, z Julią Roberts, Kevinem Baconem i Kieferem Sutherlandem (oba z 1990 roku), a w 1991 roku zagrał jedną z głównych ról w „Ognistym podmuchu” Rona Howarda, z Kurtem Russellem i Robertem De Niro.

* Rok 1993 to już gwiazdorski występ u boku Sharon Stone w thrillerze „Sliver” Philipa Noyce’a (MTV Movie Award dla Najbardziej Pożądanego Mężczyzny, nominacja do Złotej Maliny) oraz główna rola męska w romansie „Trzy serca” w reżyserii Jurka Bogajewicza.*

Kolejną nominację do Złotej Maliny „oberwał” wraz z Cindy Crawford, za wspólny występ w, mającym bardzo złą prasę, filmie akcji „Czysta gra” z 1995 roku.

Mniej więcej w tym czasie skończyła się dobra passa dla aktora. Mimo, że stale obecny jest na ekranie, z reguły nie są to już pierwszoligowe produkcje hollywoodzkie. W 1995 zagrał w komedii romantycznej „Pożar uczuć”, rok później – w niezależnej komedii kryminalnej „Mokra robota” z udziałem Quentina Tarantino i George’a Clooneya. Rok 1998 to występ w thrillerze „Krzywe odbicie”, a 1999 – rola w thrillerze sci-fi „Wirus” z Jamie Lee Curtis, Joanną Pacułą i Donaldem Sutherlandem.

W 2000 roku dołączył do obsady brytyjskiej komedii „Związki rodzinne” z udziałem Colina Firtha, Julie Andrews i Stephena Fry’a. W tym samym roku był też gwiazdą mało thrillera „Główny podejrzany”. Generalnie, grał głównie w thrillerach i filmach sensacyjnych („Nie mów nic” z Nastassją Kinski 2001, „Podwójny chwyt” 2001, „Ponura tajemnica” 2003, „Reguły sztuki” 2004) lub, rzadziej, w komediach („Facet z odzysku” 2002, „W parku” 2006).

Jednym z nielicznych, nowszych filmów z jego udziałem, który krytyka odebrała pozytywnie, była komedia „Walka żywiołów” Noaha Baumbacha, z Laurą Linney, Jeffem Danielsem i Anną Paquin (2005, Gotham Award dla całego zespołu).

W 2007 roku zagrał główną rolę w familijnym obrazie „A Plumm Summer” i w dramacie „Przystanek Manhattan” z Heather Graham. W tym samym roku wziął też udział w dwóch niezależnych produkcjach – czarnej komedii „Noise” z Timem Robbinsem i Williamem Hurtem, oraz w pokazywanym na festiwalu Slamdance komediodramacie „American Fork”.

W ostatnich latach coraz częściej pojawia się na małym ekranie (seriale: „Danny Phantom” 2004-2007, „Waterfront” 2006, „Seks, kasa i kłopoty” 2007-2008 z Donaldem Sutherlandem).

Najświeższymi projektami z jego udziałem są: japońsko-amerykański film akcji „Sakura” (2008) oraz komedia romantyczna „Chłopaki też płaczą” (2008), gdzie wystąpił w cameo- epizodzie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fm3pf
d3fm3pf
d3fm3pf